TURİZM OTELCİLİK ENDÜSTRİSİNDE MARKALAŞMANIN ÖNEMİ

TURİZM OTELCİLİK ENDÜSTRİSİNDE MARKALAŞMANIN ÖNEMİ
Serkan GÜMRÜKÇÜ
Posted on Şubat 09, 2021, 11:49 am
13 mins

TURİZM OTELCİLİK ENDÜSTRİSİNDE MARKALAŞMANIN ÖNEMİ

Bir otel markası düşünmeniz istenirse, muhtemelen Wyndham, Marriott, Hilton, veya diğer birçok global markalardan  biri gelir aklınıza. Bununla birlikte, küçük butiklerden büyük ölçekli resortlara ve tatil köylerine kadar, beğenilip beğenilmediklerine bakılmaksızın hepsi de bir markaya sahiptir. Bazıları, Waldorf Astoria New York  veya Londra’daki Savoy gibi, o kadar ünlü  markalar yarattılar ki, bir otel zincirine dahil olsaydılar bile, kendi markaları belki bu zincirin taşıdığı marka kadar değerli hale gelmiştir.

Serkan Gümrükçü, POYD İstanbul BYK başkanı,
Softotel Management yönetici ortak

Böyle etkileyici ve başarılı bir marka varlığı yaratabilmek, genellikle şöhretli  geçmişleri olan prestijli oteller tarafından ulaşılabilir bir şey olarak kabul edilir. Ancak gerçek şu ki, günümüzün küreselleşmiş ve dijitalleşmiş dünyasında, her otel kendi benzersiz marka varlığını inşa edebilir ve onları birbirinden ayırmak ve daha başarılı sonuçlara yönlendirmek için kullanabilir.

Misafirperverlik anlamında marka olmak  nedir?

Markanız adınızdan veya logonuzdan çok daha fazlasıdır. Otelinizin kişiliğinden ve değerlerinden müşterilerinizin algılarına, fikirlerine ve deneyimlerine kadar her şeyi kapsar. Kim olduğunuzu, neye inandığınızı ve kitleniz tarafından nasıl algılanmak istediğinizi temsil eder.

Misafirperverlik anlamında bir marka olmak tasarımına yatırım yapmak için zaman ayırmak, yaptığınız en önemli şey olabilir, bu yüzden neden bu kadar önemli olduğunu değerlendirerek başlayalım.

Otel ve misafirperverlik markası neden bu kadar önemli?

MARKALAŞMA, RAKİPLERİNİZİ AŞMANIZA YARDIMCI OLUR

Çevrimiçi ve çevrimdışı teknolojilerdeki ilerlemelerle, artık tüm dünya sizin pazarınız haline gelmiştir. Ancak bundan yararlanmak için markanızın dikkat çekmesi ve kalabalığın arasından sıyrılması gerekiyor.

Konaklama sektöründe marka itibarını kurmak, müşterilerinizi rakiplerinize yukarıda düşünmek için geçerli bir sebep olabilir. Araştırmalar ayrıca, insanların, güvenilir, saygın bir markaya sahip kuruluşlarla, olmayanlardan daha fazla ilişki kurmayı tercih ettiklerini söylüyor.

MARKALAŞMA GÜVEN OLUŞTURUR

Konuk deneyimi, tesislerinizin ötesine uzanır ve devam eden iletişiminizin ayrılmaz bir parçasıdır. Ustalıkla hazırlanmış bir sosyal medya varlığı, temellerinizi örtmenize yardımcı olacaktır, ancak sahip olduğunuz her girişimin amacının müşterilerinizi memnun etmek ve onları size geri gelmeye devam etmeye teşvik etmek olduğunu unutmamalısınız.

Marka iletişiminiz tutarlı, özenli ve kişiselleştirilmiş olmalı, misafirinizle bir bağ geliştirmelidir. Misafirperverlik endüstrisinde marka sadakatini arttırmak, konuk onayını kazanmak veya kaybetmek arasındaki fark olabilir, bu nedenle marka stratejinizi bu nihai hedefe doğru oluşturmak çok önemlidir.

MARKALAŞMA YENİ GELİR KANALLARI AÇIYOR

Her zamankinden daha yoğun bir dünyada, çoğu insan markanızı düşünmek için zamana veya konsantrasyona sahip değildir. Dolayısıyla marka taşıdığı tüm nitelikleriyle bu boşluğu ve handikapı doldurarak ilerletmek konusunda önemli bir işleve sahiptir.

Her otelin güvenilir bir yüze sahip olması gerekir ve çoğu zaman markalaşma, potansiyel kitlenizi meşgul eden, yolculuğunun her temas noktasında onları memnun eden ve sonunda güvenlerini kazanan yüz haline gelir. Bir marka kimliği oluşturmak belki de işinizle ilgili iyi haberleri yaymanın en etkili yollarından biridir.

Marka hikayeniz ne kadar güçlüyse, kitlenizi sizinle kalmaya ve sonra geri dönüp tekrar kalmaya ikna etme olasılığı o kadar yüksektir. Potansiyel müşterileri misafirlere ve misafirleri elçilere dönüştürmek, otel başarısının anahtarıdır ve büyük bir markalaşma olmadan başarmak neredeyse imkansızdır.

MARKALAŞMA DUYGULARIN GÜCÜNÜ KULLANIR

Müşterilerinize, otelinizi neden önemsemeleri gerektiği ve onlar için neler yapabilecekleri konusunda güçlü bir şekilde hissetmek için yeterince iyi bir neden verirseniz, otelinizin adını bile hatırlamayan konuklardan,  gerçek misafirlere geçiş yapmak için daha iyi bir nedene sahip olurlar. Bu önemli bir noktadır, çünkü araştırmaların bize söylediği gibi, çoğu alıcının satın alma kararlarını yönlendiren mantık değil, duygulardır.

İçgüdüsel tabiatları dolayısıyla insanlar, içlerindeki duygusal sinire dokunan fikirlere, hikayelere, kavramlara ve hatta ürünlere düşkündür. Hedef kitlenizle bağlantı kuran ve yankı uyandıran duygusal bir marka oluşturarak, marka bağlılığınızın gelişimini optimize edebilir ve ömür boyu misafir yaratabilirsiniz.

MARKALAŞMA HİKAYE ANLATIMININ GÜCÜNÜ KULLANIR

İnsanlar iyi tasarlanmış öykülerin içinde kendilerine bir yer seçerler. Daha iyi bir anlayış, güven, anlayış, alıcılık ve daha fazlasını sağlarlar. Gerçekler ve istatistiklerin aksine, bir hikaye hem beyni hem de bedeni meşgul ederek insanların daha güçlü bir şekilde ilgilendiği duygusal tepkileri ortaya çıkarır.

Oteliniz için geçmişinize, misyonunuza, değerlere, misafirlere olan bağlılığınıza ve sosyal çevrenize değinen bir marka hikayesi oluşturun. Sürdürülebilirlik girişimleri ve sosyal yardım projelerinden sanatçı destek girişimlerine kadar, konuklarınızın kalpleri için değerli olan odakları birleştirmenin marka hikayeniz adına pek çok farklı yolu vardır.

Anlamlı bir marka hikayesi yarattığınızda, misafirlerinizin  markanızla uzun bir ilişkinin başlangıcını kucaklayarak sizinle bir bağ hissetme olasılığını daha da arttıracaksınız.

MARKALAŞMA, MİSAFİRLERİNİZİN AVUKATINIZ  VE ELÇİNİZ OLMASINA YARDIMCI OLUR

Google Small Business’a göre, ağızdan ağıza konuşmaların sadece %5’i çevrimiçi olurken, %82’si yüz yüze geliyor. Misafirlerinizin yüz yüze konuşmaları üzerinde etkili olmanın tek yolu iyi bir markalaşmadır.

İzlenmesi ve ölçülmesi her zaman kolay olmasa da, hikayenizin kısa, öz ve ilişkilendirilebilir olmasını sağlamazsanız en büyük destekçinizin bile markanızın hikayesini paylaşmasını nasıl bekleyebilirsiniz? Etkileyici ve net bir marka deneyimine yatırım yapmak, mutlu konuklarınızın etkisini artıracak ve size harika bir yatırım getirisi sağlayacaktır.

İyi bir otel markasını nasıl yaratabilirsiniz?

Her proje benzersiz olsa da, misafirperverlik endüstrisinde her otel tarafından ele alınması gereken bir dizi kritik markalaşma sorunu vardır. Markalar piyasayı organize etmede önemli bir rol oynamaktadır; ürünlerin öne çıkmasını ve tüketicilerin her bir malın faydasını daha iyi anlamalarını kolaylaştırır, böylece karar vermelerine yardımcı olurlar.

Misafir sadakatini sürdürülebilir hale getirmenin önemi kritik bir konu haline geliyor. Markalar, misafir sadakatinin yaratılmasını teşvik etme fırsatı sunar, Bu nedenle markanızın bunları göz önünde bulundurarak güçlü olduğundan emin olun.

TUTARLI OLUN

Neyi temsil ettiğinizi bilin ve ondan sapmayın. Otelinizin marka “imajının” işletmenizle ilgili her şeye yansıtılması gerekir. Bunun adınızı ve logonuzu, kategorinizi ve menülerden basılı evraklarınıza kadar içerdiği varsayılmıştır. Ama bunun ötesini de düşünün;  müziğinizi, sesinizi ve üslubunuzu, pazarlama etkinliklerinizi ve yayınlayabileceğiniz her türlü sosyal medya veya pazarlama iletişimini de dikkate alın. Bunların her biri bir mesaj içerir. Bu mesaj, hedef kitlenize sıradan bir operatör olduğunuzu mu yoksa mükemmellikle gurur duyduğunuzu mu söylüyor?

İNANDIRICI  OLUN

Misafirleriniz, onları kandırmaya çalıştığınızda ya da verdiğiniz sözleri yerine getiremediğinizde çabucak fark edeceklerdir. Kim olduğunuz ve neyi teslim edebileceğiniz konusunda özgün ve dürüst olduğunuzda eşit şekilde yanıt verirler. Kendi alanınızda rahat edin. Hangi konuda iyi olduğunuzu bilin ve ona sahip olun. Markayı yerel özgünlük etrafında inşa ederek birçok öznel yapı da diğer başarılı örneklerin  nasıl olağanüstü sonuçlar sağladığı hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın.

SOSYAL OLUN

Markanıza olan ilgiyi canlandırmak için sosyal medyayı bir araç olarak kullanın. Kendi web sitenizin yanı sıra, sosyal medya markanızı tanıtmanın ve küresel pazarda dikkat çekmenin en iyi yoludur ve her zaman iletişimde kalmanız gerektiğini hatırlatır. Önemli olan, memnun konukları otelinizin markasını olabildiğince büyütmeye teşvik etmektir. İşletmenizde fotoğraf çeken konuklar genellikle deneyimlerini paylaşarak, insanların otelinizi akranlarının gözünden görmelerine olanak tanır ve bu, trafik için harika bir organik kanaldır.

ODAKLANIN

Herkes için her şey olmaya çalışmayın. Sizi özel kılan detayınızı bulun, markanızı tanımlayın ve misafirlerinize hitap edin. Markanızı ayırt etmek için çok çalışmalısınız. Otel müşterilerinin farklı ihtiyaçları vardır ve otel marka pazarlaması sizi birbirinden ayırabilir. Bu, potansiyel konukların neyi temsil ettiğinizi kolayca görmelerini ve markanızı tanımalarını sağlar. Ne olduğunuzu ve ne olmadığınızı belirleme sürecinden geçin ve markanızın her unsurunun bu vizyonu yansıttığından emin olun.

Paylaşmak Güzeldir
Serkan GÜMRÜKÇÜ
Softotel Management şirketinin sahibi, İstanbul Kültür Üniversitesi Turizm bölümü öğretim görevlisi, Ramada by Wyndham Old City İstanbul otelin işletmecisi, POYD İstanbul BYK Başkanı olmak üzere çeşitli görevler yürütmektedir. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi mezunu olup 9 Eylül Üniversitesi Tarih bölümüne de devam etmiştir. 20 yılı aşkın sektörde üst düzey yönetici olarak Antalya, İstanbul, Bursa ve yurtdışındaki tecrübelerinin yanında, 2018 yılından beri İstanbul Kültür Üniversitesi Turizm bölümünde öğrencilerine Otel işletmeciliği, Satış Pazarlama ve Otellerde Fiziksel Planlama gibi dersler vermektedir. Ortağı olduğu Softotel Management şirketinde markalama, inşaat proje yönetimi, mimari ve elektro-mekanik projelendirme, inşaat, açılış, satış pazarlama ve işletmecilik alanlarında faaliyet göstermekte olup birçok global otel zincirinin markalama alanında lisanslı resmi temsilcilerindendir. Serkan Gümrükçü POYD İstanbul temsilcisi olarak da yürüttüğü stk faaliyetleri arasında Avrupa Konseyi ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen "DIGITOUR-Avrupa'da Küçük ve Orta Ölçekli Turizm İşletmelerinde (KOBTİ) Yetişkinlerin Dijital Pazarlama Yetkinliklerinin Geliştirilmesi adlı Erasmus KA2 projesinde hazırlanan kitabın yazımında sektör temsilcisi olarak aktif çalışmaktadır.

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.