KADINA EŞİTLİK TURİZMDEN BAŞLAYACAK

KADINA EŞİTLİK TURİZMDEN BAŞLAYACAK
Hotel Gazetesi
Posted on Mart 10, 2021, 2:49 am
11 mins

TÜROB’un düzenlediği panelde Turizmde %33 olan kadın istihdamını %50’nin üzerine çıkarılması hedef olarak belirlendi

KADINA EŞİTLİK TURİZMDEN BAŞLAYACAK

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, turizm sektöründe kadınların ekonomik güçlenmesinin sektörün güçlenmesini sağlayacağını söyledi

Türkiye Otelciler Birliği TÜROB’un 8 Mart Kadınlar Gününde düzenlediği panelde, turizm sektöründe kadın çalışan oranının yüzde 50’nin üzerine çıkarılması ve şirket yönetimlerinde kadın oranının artırılması hedefi öne çıktı. Panele katılan T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Ülkemizde kadınların işgücüne katılımını ve fırsat eşitliğini sağlamak en önemli hedeflerimizden biri” dedi. TÜROB’un 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla çevrimiçi olarak düzenlediği ‘Kadınların Turizm Sektöründeki Rolü ve Turizmde Fırsat Eşitliği’ konulu panelin açılışında konuşan T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, ülkemizin iddialı kalkınma hedeflerine ulaşabilmesinin kadınlarımızın ekonomik ve toplumsal hayat içinde daha fazla yer alması ile doğrudan ilişkili olduğunu belirterek, “Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı son yıllarda artarak yüzde 34’e ulaştı. 2023’e kadar hedefimiz yüzde 41’i yakalayabilmek. Bu amaçla devletimizin tüm kademelerinde çok sayıda çalışma devam ediyor” dedi. Yavuz, turizmin kadınlara hem işveren hem de çalışan olarak diğer sektörlere göre çok daha fazla fırsat sunduğunu kaydetti.

ERESİN: ESNEK ÇALIŞMA İLE KADIN İSTİHDAMI %20 ARTAR

Handan Boyce Danışmanlık Kurucusu ve MPI Türkiye Kurucu Başkanı Handan Boyce’un moderatörlüğünde gerçekleşen panelde konuşan TÜROB Başkanı Müberra Eresin ise, kadınların dünyada turizmdeki işgücünün yüzde 54’ünü oluşturduğuna işaret etti.

Handan Boyce Danışmanlık Kurucusu ve MPI Türkiye Kurucu Başkanı Handan Boyce
TÜROB Başkanı Müberra Eresin

Eresin, şunları söyledi: “Türkiye’de turizmde bu oran yüzde 33. Turizmdeki istihdamın en büyük bölümünü oluşturan konaklamada kadınların oranı yüzde 35.6. Hedefimiz bu oranı yüzde 50’nin üzerine çıkarmak. Konaklama sektöründe kadınlar yönetim pozisyonlarının yüzde 40’ından azını, genel yönetim rollerinin yüzde 20’sinden azını ve yönetim kurulu pozisyonlarının yüzde 8’inden daha azını elinde tutuyorlar. Kadın istihdamı yüksek olmasına rağmen, istihdam alanları çoğunlukla alt kademelerde. Dahası, kadınların ortalama ücreti erkeklerden daha düşük. Ulusal düzeyde, cinsiyete duyarlı ve eşitlikçi politikalar etkin bir şekilde uygulandıklarında, turizm sektöründe kadınların ekonomik güçlenmesi dolayısıyla sektörel güçlenme sağlanacaktır.”

Eresin, esnek çalışma sistemiyle ilgili gereken yasal düzenlemelerin yapılması halinde sektördeki kadın istihdamının yüzde 20 artacağını vurguladı. Eresin, 31 Mart itibariyle sona erecek olan kısa çalışma ödeneğine de değinerek, bu uygulamanın turizmde uzatılması gerektiğini, uzatılmaması durumunda en fazla zararı kadın çalışanların görme riskinin yüksek olduğuna işaret etti. 

AJANS NİRVANA’YA ÖZEL TEŞEKKÜR

Panelin kapanışında katılımcılara teşekkür eden TÜROB Başkanı Müberra Eresin, panele katılan T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a, panelin moderatörlüğünü yapan MPI Türkiye Kurucu Başkanı Handan Boyce’a ve teknik destek veren Ajans Nirvana’nın sahibi Mustafa Üçbaş’a teşekkür etti.

NG DEKOR VE NG LOJİSTİK’TE ÖRNEK ÇALIŞMA

TÜROB Başkan Yardımcısı ve NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür

TÜROB Başkan Yardımcısı ve NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür de paneldeki konuşmasında, “Kadınların yapamayacağı bir iş yok. Yeter ki istesinler ve kadınlara fırsat tanınsın” dedi. Grup bünyesindeki NG Dekor ve NG Lojistik fabrikalarında örnek bir çalışmaya imza attıklarına, bu fabrikaların teknik personelden yönetime, muhasebeden forklift operatörüne 287 kişilik tüm personelinin kadınlardan oluştuğuna dikkat çeken Gür, turizmde erkek egemen alanların bulunduğunu ve bu alanlarda kadınların neden daha az olduğunun irdelenmesi gerektiğinin altını çizdi.

YALLAGÖZ: KADINLAR FARK YARATIYOR

TÜROB Başkan Yardımcısı ve Yaşmak Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yallagöz

TÜROB Başkan Yardımcısı ve Yaşmak Hotels Yönetim Kurulu Başkanı
Taner Yallagöz ise kendi işletmesinden örnek vererek, kadınların ağırlıklı olduğu departmanlarda daha yüksek müşteri memnuniyeti sağlandığına dikkat çekti. “Turizmde kadın gücüne ihtiyaç var” diyen Yallagöz, “Kadın istihdamı maalesef pek de arzu edilen seviyede değil” şeklinde konuştu.

HİLTON’DA ÜST KADEMELERDE DİKKAT ÇEKEN YÜKSELİŞ

TÜROB Başkan Yardımcısı ve Hilton Worldwide Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan

TÜROB Başkan Yardımcısı ve Hilton Worldwide Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan da Hilton Grubu olarak globaldeki tüm uygulamaları Türkiye’ye de taşıdıklarını belirterek, “Bu konuda başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Sözgelimi direktörlük gibi eğitim seviyesinin yüksek olduğu daha üst kademe pozisyonlarda kadın çalışan oranımız Türkiye’de otellerimizde yüzde 60-65 arasında. Genel itibariyle Türkiye’de kadın çalışan oranımız ise yüzde 35 civarında. Geleneksel olarak erkek egemen olarak nitelenebilecek teknik veya güvenlik gibi bazı bölümlerde de kadın yöneticilerimiz olmaya başladı. Bu durumu ilerisi için umut verici buluyoruz. Hedefimiz genel olarak kadın çalışan oranımızı yüzde 50’ye yükseltmek” diye konuştu. Şirket dışında da kadınlara destek programlarını hayata geçirdiklerini dile getiren Zerunyan, ‘Yerel Mutfak Global Lezzet’ projesiyle çeşitli illerde kooperatifler ile işbirliği yaparak, kadınların yaptığı üretimleri mutfaklarında değerlendirdiklerini kaydetti.

ACCOR’DAN ŞİDDET MAĞDURU KADINLARA MESLEKİ EĞİTİM

TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi ve Accor Otelleri Türkiye Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Orkun Petekçi

TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi ve Accor Otelleri Türkiye Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Orkun Petekçi ise Accor Grubu’nun BM’in ‘He for She’ kampanyasının yaygınlaştırılması için anlaşma yaptığı 10 global şirketten biri olduğunu hatırlatarak, “Bulunduğumuz her yerde bu projenin tanınması ve yayılması için çalışmalar yapıyoruz” dedi. Petekçi, özellikle Türkiye’deki otellerinde şiddet mağduru kadınlara eğitim seviyeleri farketmeksizin mesleki eğitim verdikleri bir programın uygulamada olduğunu ifade etti. 

DEDEMAN: HER ALANDA GERÇEK EŞİTLİK

TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi ve Dedeman Hotels&Resorts Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Banu Dedeman

TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi ve Dedeman Hotels&Resorts Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Banu Dedeman da gerçek anlamda kadın-erkek eşitliğini sağlayabilmek için üst yönetim kademelerinde de eşitlik sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Yönetim kurullarında kadın sayısı yüksek olan şirketlerin performanları ve etik itibarı daha yüksek, yolsuzluk oranları daha düşük. Kadın çalışan sayısının yüksek olması şirket kârlılıklarını olumlu yönde etkiliyor” dedi.

Panel linki:

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.