WEBEE’DE HEDEF DÜNYANIN EN GÜÇLÜ 3 FİRMASINDAN BİRİ OLMAK! 

ALİYE ÜÇBAŞ
Posted on Kasım 06, 2022, 2:56 pm
15 mins

Türkiye’nin lider misafir etkileşim platformu WeBee’nin CEO’su Dr. Özgür Zan, sistemin işlevini, nasıl çalıştığını, yararlarını ve firmanın hedeflerini, Hotel Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aliye Üçbaş’a anlattı. Misafir memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak için otelciler ve misafirler arasında dijital bir köprü oluşturan 360 derece bir misafir etkileşim ve deneyim platformu WeBee’nin aynı zamanda kurucu ortağı olan Dr. Özgür Zan, Türkiye’nin lideri konumunda, 2 ülkede ise liderliğe çok yakın olduklarını, hedeflerinin ise Dünyanın ilk üç sırasında yer almak olduğunu söyledi.

DR. ÖZGÜR ZAN

Cesaret Ekonomisi kitabının yazarı, WeBee’nin kurucularından, girişimci, Sevgili Özgür Bey, okuyucularımız için sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba. Öncelikle sizinle beraber olmak çok güzel. Ben Dr. Özgür Zan. Şu anda hali hazırda Türkiye’nin lider misafir etkileşim platformu olan WeBee’nin CEO’luk görevini devam ettiriyorum, aynı zamanda kurucu ortağıyım. 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun olduktan sonra Türkiye’nin ilk mobil yazılım şirketi olan DONE’yi kurduk. 2016 yılına geldiğimizde Dubai’de konaklama sektöründeki lider bir otel zincirinin açtığı büyük bir ihaleyi kazanmamız, akabinde 2017 yılında İTÜ ile İnnogate kapsamında Amerika’da yaptığımız pazar araştırması ve hemen sonrasında Avrupa Birliği’nden aldığımız hibe ile birlikte ortağım Tansel Voyvodaoğlu ile birlikte, globalde büyük başarılar elde etmek için firmamız Done’yi yeniden yapılandırarak WeBee markasını kurduk.

WeBee’nin açılımı nedir?

WeBee’nin açılımı İngilizce “We Enable Better Engagement” yani “Daha İyi Etkileşim Sağlıyoruz”. WeBee’nin hikayesi tamamen buradan çıktı aslında. Misafirler ile otelciler arasındaki iletişimi her kanal için güçlendirerek otellerin mükemmel misafir deneyimlerini sağlaması. Biz WeBee’yi iletişim, pazarlama faaliyetleri ve otel personelinin iş akışını dijitalleştirerek otelcilerin hayatlarını kolaylaştırmak için otelciler için özel olarak tasarladık. Tamamen Türk girişimciler olarak şu anda dünyada 23 ülkede otele hizmet veren bir firma haline geldik.

TÜRKİYE’DE LİDERİZ, 2 ÜLKEDE LİDER OLMAK ÜZEREYİZ

Biz WeBee olarak otel partnerlerimizin ihtiyaçlarını anlayarak, karlarını maksimize etmelerine yardımcı olan ve misafirlerinin seyahat deneyimlerine değer katmalarını sağlayacak verimli çözümler ve hizmetler sunmayı hedefledik. Ve ürünlerimizi de otelcilerle beraber onlardan geri bildirimler alarak geliştirdik. Bu yüzden şu anda Türkiye’deki lider firmayız ve iki ülkede daha lider olmak üzereyiz..

WeBee’nin ürün çeşitliliğinden bahseder misiniz?

WeBee tam bir misafir deneyim platformu. Otelcilere uçtan uca bir iletişim sağlayan ve otelin markasına göre özelleştirilebilen bir otel aplikasyonundan, otel çalışanlarının departman fark etmeksizin tek bir takım gibi çalışmalarını sağlayan ve operasyon verimliliğini hızla arttıran talep yönetim sistemine kadar ürün çeşitliliğimiz mevcut. Çok yakında WeBee HotelBuilder adı altında aslında sunduğumuz misafir deneyimi etkileşim platform çözümlerinde çığır açacak yeni bir ürün daha çıkarttık.

 Bize yeni ürününüz WeBee HotelBuilder’dan bahseder misiniz?

Yeni ürünümüzü, globalde konaklama sektöründe faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçlarını gözlemleyerek oluşturduk. 

WeBee Hotel Builder otelcilerin hiçbir yazılım süresi beklemeden kendi otellerinin otel aplikasyonu benzeri linki ve tüm servisleri için tek bir QR code’unu yalnızca 5 dakika içinde oluşturabilecekleri bir çözüm.

Yani aslında otel uygulaması gibi davranan bir masa üstü QR kod çözümü geliştirdiniz?

Tamamen öyle. Bunun da bir adım ötesinde, otelcilerin bu çözümü kendilerinin 5 dakika içinde geliştirmelerini sağlıyoruz.

WeBee

YENİDEN BASIM MALİYETİNE SON

Peki WeBee HotelBuilder nasıl çalışıyor?

Çok kolay. WeBee HotelBuilder’in Internet sitesine girdikten sonra otelcilerin otel adlarını aratmaları yeterli. Biz onlar için tüm bilgilerini bir araya getirip aplikasyon benzeri dijital servis özetlerini çıkarıyoruz. Daha sonra sisteme kayıt olmaları yetiyor.

WeBee Hotel Builder’ın kullanıcı dostu arayüzünden misafirlere göstermek istedikleri servisleri, outletlerini diledikleri gibi ekleyip, değiştirip, silebiliyorlar. Mesela restoran menülerinde bir içerik değişti, veya yeni menü geldi. Kimseyi beklemeden gidip değiştirebiliyorlar. Fiyat mı değişti? Gidip arayüzden anında değiştirebiliyorlar. Yeniden basım maliyetine son. Veya sundukları bir servis otomatik gelmedi mi? Resimleri ve servisi yüklemeleri dakikalar içinde mümkün.

‘BASTIR VE KULLAN’  QR KODLAR!

Biz WeBee HotelBuilder’da onlara özel QR kod da oluşturuyoruz hem de hiçbir tasarıma gerek duymadan basılabilir şekilde. QR kodlar sistem de basıma hazır. Tek yapmaları gereken misafirlerinin ulaşabilecekleri yerlere bu QR kodları yerleştirmek. “Otelimin tüm servislerine ulaşsın” diyorsanız tek QR kod yetiyor. Oda servisi QR kodu mu? Hazır! Bastır ve kullan. Outlet servis QR kodları mı? Bastır ve oda dışı gelirlerinin nasıl arttığını seyret.

Diğer QR Kodlu misafir Deneyim Platformlarından farkı nedir bu ürünün?

Yazılım süresi ve kurulum maliyeti yok. Tamamen kendilerinin yapıp değiştirebileceği bir çözüm. Zaten biz bu ürünü böyle geliştirdik. Oteller bir misafir deneyim platformu ya da otel aplikasyonu istiyorlar. Ama misafirlerine indirtemeyeceklerinden çekiniyorlar. Ya da yazılım süresini çok uzun buluyor veya bu maliyete katlanmak istemiyorlar. Biz onlar için tüm bilgileri bir araya getiriyoruz. Sadece eklemek ve değiştirmek kalıyor. QR kod beklemiyorlar bile. Her şey hazır. Bastırmaları yeterli.

Dilerlerse link olarak maillerinde de kullanabilirler. Her alanda kullanılmaya yatkın bir çözüm.

Düşünsenize otel aplikasyonu gibi davranan bir çözümünüz var ama indirmeye gerek yok, yazılım süresi ve maliyeti yok. Hem de 45 gün ücretsiz olarak otelciler bunu deneyebiliyorlar.

Peki misafirler bu çözümü nasıl kullanıyor? Misafir deneyimi ve otelcilere faydası ne?

Misafirlerin tek yapması gereken QR kodu okutmak. Nasıl restoranlara gittiğimizde QR koddan tüm menüye ulaşabiliyorsak, burada da tek bir QR koddan otelin tüm servis ve hizmetlerine ulaşabiliyoruz. Aynı aplikasyon gibi burada da misafirler istedikleri tüm rezervasyon ve istekleri kaldıkları otele iletebiliyor, mesajlaşabiliyorlar.

Otelcilere faydası ise her şey kendi kontrollerinde. Bu çözümü oluşturma, değiştirme ve diğer her şeyi kimseye bağlı olmadan yapabiliyorlar. Oda hizmetleri, restoranlar, spa rezervasyonları her şey için ayrı veya tek QR kod oluşturup bunları ayrı ayrı tanıtabiliyorlar. Böylece misafirlerinin harcama alışkanlıklarını kolayca yönetebiliyorlar. 

Ayrıca basılı menüleri tamamen ortadan kaldırabilirler ve bunun maliyetini azaltabilirler. Zaten bir QR kodla her şeye ulaşabiliyorlar. Düşünsenize değişen bir iki madde için harcanan tasarım ve basım maliyetini. Artık bu yok. Sadece dakikalar içinde yeni menüleri hazır.

HER ŞEY MARKAYA ÖZEL

Ürettiğiniz otel aplikasyonları gibi bu da otelin marka kurallarına göre özelleştirilebiliyor mu?

Tabi ki. Menülerin renklerinden tutun yerleri ve başlıklarına, kullandıkları resimlere kadar her şey markaya özel hale getirilebiliyor.

Diyelim ki marka renginiz mavi. Gidip renk paletinden maviyi seçmeniz yeterli. İlk olarak otel bilgileri yerine sunduğunuz bir hizmetin mi çıkmasını istiyorsunuz? Tamamen “sürükle bırak” ile sekmelerin yerlerini değiştirebiliyorsunuz.

Alt menüde odaları değil de restoranların çıkmasını mı istiyorsunuz? Alt menu sekmesinden seçmeniz yeterli.

BU ÜRÜN DÜNYADA İLK!

Bu çözümün dünyada bir benzeri yok diye biliyoruz. Peki ne zaman tanıttınız? Şu andaki durumu nedir?

Evet. Dünyada ve Türkiye’de QR kodlu aplikasyon çözümü üreten firmalar var. Biz de bunlardan biriyiz. Ama bu ürün dünyada ilk. Çünkü tamamen kendi kendine yarat ilkesi ile çalışıyor. Ayrıca aplikasyon değil aplikasyon gibi davranan bir QR çözümü.

Biz daha çok yeni tanıttık. Bir ay bile olmadı ama şu anda bile 100’den fazla otelci var içeride. Her gün insanların kendi kendilerine otel varlıklarını yarattığını görünce biz de çok mutlu oluyor ve heyecanlanıyoruz.

Bu çözüm ile kimleri hedefliyorsunuz?

Aslında bizim hedefimizde aplikasyon kullanımından çekinen şehir otelleri, butik oteller ve küçük oteller var. Ama bu ürün tamamen zincir otellere de uygulanabilir. Burada otelcinin seçimi çok önemli. Bazı oteller kendi adlarına indirilebilir özel bir uygulama istiyorlar. O zaman WeBee Suit ürünümüz daha uygun oluyor. Ama aplikasyon almaktan çekinen, zaman ve yazılım maliyetini yüklenmek istemeyen tüm otelciler için WeBee Hotel Builder aradıkları ürün.

Oteller ne için WeBee’yi seçmeli? Uygulamayı kullanan Otellerin gelir artışından bahsediyorsunuz. Oda  dışı gelir, ortalama ne kadar kazanç ve geri dönüş sağlıyor? Otellerin satışlarını arttırmak için misafir memnuniyet puanlarına önem veriyorlar. WeBee ile misafir memnuniyet puanlarını yükseldiği söyleniyor. WeBee ile puanlar nasıl yükselir?

Konaklama sektöründeki derin global deneyimimiz ve teknolojik alt yapı hakkındaki bilgimiz ile, platformumuzu 80 kata kadar bir yatırım geri dönüşü sağlamak için nasıl hızlı bir şekilde hayata geçireceğimizi, otel personelini nasıl eğiteceğimizi ve otelciler ile birlikte nasıl çalışacağımızı çok iyi biliyoruz.

Biz Türkiye’de ve dünyada büyük zincir oteller ile çalışıyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi WeBee’ye yapılan yatırımın geri dönüş oranı 30 ile 80 kat arasında. Ayrıca memnun olmayan misafirin problemini, şikayetini, anketlerimiz sayesinde misafir daha otelde konaklarken yakaladığımızdan WeBee ile çalışan oteller ortalama 4,8 Tripadvisor puanına ve 9,4 Booking.com yorum puanına sahipler. Biz burada vaatten çok gerçek rakamlar ile konuşuyoruz.

Uygulama ile kaç kullanıcıya ulaştınız? Hedefiniz nedir? 

Şu anda dünya genelinde 500.000’den fazla kullanıcıya ulaştık. Bu çok güzel bir his. Yeni ürünümüzü çıkalı bir ay bile olması ama 100’den fazla yeni otelimiz var. Bu çözümümüz  ile 5-7 yıl arasında pazar payı anlamında dünyadaki en güçlü 3 firmadan biri olmak istiyoruz. Hedefimiz bu süre sonunda,  20.000’den fazla otele hizmet verebilir hale gelmek.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.