TZX Travel Marka Hikayesi, Vizyonu, Hedefleri

TZX Travel Marka Hikayesi, Vizyonu, Hedefleri
HG Editör
Posted on Ekim 10, 2023, 1:49 am
7 mins

TZX Travel’ın marka hikayesi, vizyonu ve hedeflerini anlatan CEO Mehmet Ali Tuna, iddialı konuştu:

“TURiZMDE BÖLGESEL MARKALAŞMA SÜRECiNi BAŞLATTIK”

Adından da anlaşılacağı gibi, turizmin seyahat denince akla gelen tüm ihtiyaçlarını karşılama konusunda oldukça iddialı bir seyahat acentesi olan TZX Travel, tüm kurumsal ve bireysel seyahat organizasyonlarını geniş tedarikçi portföyü, tecrübeli personeliyle; hızlı, güvenilir ve en uygun koşullarla gerçekleştirmekte. Yurt içi ve yurt dışı seyahatleri için gereken uçak bileti, araç kiralama, transfer, konaklama ve vize gibi gerekli hizmetleri sağlayan TZX Travel’in CEO’su Mehmet Ali Tuna ile, şirketin marka hikayesinden, vizyonuna, kuruluşundan, hedeflerine, tüm detayları konuştuk.

Turizm Basınının tecrübeli ismi Yazı İşleri Müdürümüz Aliye Üçbaş’ın sorularını yanıtlayan CEO Mehmet Ali Tuna, şirketi hakkındaki bilgilerini paylaşırken, aynı zamanda turizmin verilerini de sizler için yorumlayarak, bu alandaki tecrübesini ortaya koydu.

AÜ: Bize kısaca kendinizden ve TZX Travel’dan bahseder misiniz?

“ADIMIZI TRABZON HAVALİMANI’NIN ULUSLARARASI KODUNDAN ALDIK”

MAT: 16 yıldır turizmciyim. Trabzonluyum. Sektörün birçok alanında hizmet verdim ve girişimcisi oldum. Bölgenin fırsatlarını doğru değerlendirmek, sorunlarına köklü ve yenilikçi çözümler üretme sorumluluğuyla TÜRSAB Karadeniz Bölge Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyorum. TZX Travel, adını Trabzon Havalimanı’nın uluslararası kodundan alan bir girişim olarak doğdu. 2021’de de 100 yıldan fazladır ticaret hayatının içinde olan Tunalar Şirketler Topluluğu’na katıldı ve Tunalar Turizm Grubu’nun bir markası olarak hizmet ve faaliyet alanını genişletti.

“2024’TE YENİ HAVAALANLARINDAYIZ!”

TZX Transfer olarak, Trabzon Havalimanında transfer alanında başlattığımız iddialı iş modelimizi, Dalaman Havalimanı’na yaptığımız yatırımla genişlettik. 2024’te radarımızda yeni havalimanları da var. Grup olarak, orta vadede nitelikli insan kaynağı oluşturma alanında sorumluluk üstlenerek TZX Academy girişimini başlatmayı hedefliyoruz

TZX Travel CEO Mehmet Ali Tuna

AÜ: 2023 yılı turizm sezonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

“TURİST HARCAMALARI %20 ARTTI”

MAT: Veriler üzerinden konuşalım… MasterCard’ın 9 aylık harcama verilerine baktığımızda, 1 Ocak-19 Eylül döneminde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistlerin yaptığı fiziksel harcamaların, bir önceki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 20 artış gösterdiğini görüyoruz.

“ÇEŞİTLİLİK VE NİTELİK KAYDA DEĞER ORANDA ARTTI”

Harcamalardaki en yüksek pay ise 187 dolar ile konaklamada. Ayrıca, turist başına ortalama harcamaları da 800’den 1200 dolara çıkmış durumda. Turizm merkezlerindeki havalimanlarını 8 ayda 123,7 milyondan fazla yolcunun kullandığını görüyoruz. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış kaydedildiğini gösteriyor. Bununla birlikte, kültür turizminin ulusal politikada önceliklendirilmesiyle, çeşitliliğin ve niteliğin kayda değer oranda arttığını da görüyoruz.

AÜ: 2024 yılına yönelik hedeflerinizi paylaşır mısınız?

“STANDARTLARI YENİDEN BELİRLİYORUZ”

MAT: Az önce de belirttiğim gibi, transfer hizmetinin dinamiklerini değiştiren, standartlarını yeniden belirleyen TZX Transfer modelimizin kapsamını ve etkileşimini artıracağız. 2024’te radarımızda yeni havalimanları var. Transfer hizmetine yaptığımız yatırımlarla, direkt hizmet verdiğimiz havalimanı sayısını artıracağız.

“TURİZMDE BÖLGESEL MARKALAŞMA SÜRECİNİ BAŞLATTIK”

Biz, TZX Travel olarak, Türkiye turizmini nitelikli olarak büyütme misyonuna sahibiz. Bunun yanı sıra ilk varlık gösterdiğimiz bölgeye dair de bir sorumluluk üstleniyoruz. Doğu Karadeniz’in sağlık, kongre, doğa, kültür, inanç, gastronomi turizmindeki faaliyetlerini bütüncül bir yaklaşımla kurumsallaştırma, fırsatlarını, risklerini, sorunlarını ve ihtiyaçlarını belirleme, gelişimine dair süreçleri teşvik etme, mevcut ve gelecekteki potansiyelini destekleme yoluyla turizmde bölgesel markalaşma sürecini başlattık. Bu amaçla bölge nezdinde, yerel yönetimleri, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bir turizm şehri/kimliği/kültürü ve anlayışı oluşturmak için çalışmalarımızı başlattık. Yine bölgeye ulusal ve küresel çapta yeni turist profilleri kazandıran, niş/benzersiz seyahat deneyimleri sunan, ezber bozan, oyunu yeniden kuran, Doğu Karadeniz’i küresel çapta pazarlayan yeni nesil turizm-seyahat şirketi olmayı planlıyoruz. Sonuç olarak, pazarı büyütmeyi teklif eden, güç birliği öneren, yetkin insan kaynağını artırmaya yatırım yapan bir turizm markası olma yolunda ilerliyoruz.

Paylaşmak Güzeldir