Türkiye’de Sağlık Turizmi

Türkiye’de Sağlık Turizmi
Cem POLATOĞLU
Posted on Mayıs 29, 2016, 5:49 pm
3 mins

Değerli Dostlar;

Turizmin zora girdiği bu günlerde Seyahat Acentaları da alternatif arayışlar içerisine girdi. Hayatında tek bir bilet kesmemiş acentalar bilet kesmeye, kendisi dahi yurtdışına çıkmamış olan acenta sahipleri yurtdışı turlar düzenlemeye, incoming acentaları yerliye çalışmaya yani ingoing yapmaya başladılar.

Elbette Acentalar arasında başka alternatif turizm arayışları içerisinde olanlar da çoğaldı. Köy Turizmi, Dağ Turizmi, Golf, Mağara Turizmi derken ülkemiz için yeni bir Turizm çeşitlemesi olan Sağlık Turizmi en popüler ve geçerli gelir kaynaklarımızdan biri oldu.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yapılan bir Sağlık Çalıştayına gösterilen ilgi dikkat çekiciydi. Türkiye’nin 6 ilinden A+ 20 sağlık kuruluşu, hastane ve klinik katılım sağladı. Türsab ve Organizasyonun sahibi THTC Türkiye Sağlık Turizmini geliştirme konseyi’nin çağrıları sonucu 32 ilden 287 Acenta, 311 Temsilci katılım sağladı.

Sağlık Turizmi konusunda bazı sayısal verilere gelince;

Türkiye Sağlık Turizmini geliştirme konseyi  verilerine göre ülkemize,  2015 yılında 746.000 Turist Sağlık Turizmi kapsamında gelmiş. Sağlık Turizminde hasta başına düşen ciro ise oldukça yüksek. 8-10.000 dolar civarında. Bir kıyaslama gerekirse; Türkiye’de normal yabancı Turist başına düşen gelir henüz 800 dolar seviyelerinde.

Sağlık turizminde ise; Saç Ekimi için gelen bir Turist konaklama dahil ortalama 1500 dolar bırakırken, Göz ameliyatları için 3500-5000 dolar, Böbrek nakli için 30.000, Karaciğer Nakli 120.000, Kalp ameliyatı 150.000 ve en pahalı tedavilerden biri olan Kemik İliği Nakli için bir turist 250.000 dolar harcamaktadır.

Dünyada, Sağlık turizmi gelirinde ise 3. sıradayız.  ilk sırada Amerika gelirken 2.Almanya ve 3. sırada Türkiye bulunuyor. Daha sonraki sıraları Tayland ve Hindistan almaktadır.  Hasta  sayısı açısından bakıldığında ise yine 1.sırada Amerika, 2.Almanya, 3.Tayland, 4.Hindistan ve 5. Türkiye sıradadır

Yine, Dünyada toplam 100 milyar dolar cirosu olan Sağlık Turizminden ülkemiz geçen sene (2015)  5.8 milyar dolar ciro’ya sahip oldu.

Biz turizmciler olarak bu rakamın yükseltilmesi için katkıda bulunan, emeği geçen kurum, kuruluş, konsey, acente, hastahane, doktor ve hemşirelerimize teşekkür ederiz.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.