Home Office izni verilsin!

Home Office izni verilsin!
Cem POLATOĞLU
Posted on Ekim 31, 2016, 6:05 pm
3 mins

Zor günler geçiren turizm sektörü ve acentalar için darboğazdan kurtulmaları için bir çözüm önerisi: “home office izni”… 

Türkiye turizmi son 30 yılın en kötü günlerini yaşıyor. Senelik kayıp on milyarca doları… Sektörde işsizlik % 50’leri buldu. Kapanan otel sayısı binleri… Peki, ülkemize milyonlarca turist getiren acentaların durumu nedir? Açıkça söylenmese bile binlercesi çoktan iflas bayrağını çekti, ofis masraflarını bile ödeyemeyen bir o kadarı da sırada.

Peki, bugüne kadar acentalar için ne gibi önlemler alındı? Bildiğim kadarıyla belli bir sayıda turist getiren acentalar için kiraladıkları charter başına nakdi yardım yapıldı.

Peki kaç acenta buna hak kazandı? Yine, bildiğim kadarı ile beş acenta… Peki biz kaç acentayız? Resmi rakamlara göre 8.000 küsur.

Home Office izni verilsin!

Öyle günler yaşıyoruz ki, bir çok acenta elemanlarını çıkartmak zorunda kaldı. Birçoğu ofis kirasını bile ödeyemiyor. Sabit giderler, ofis masrafları, stopaj, eleman, yol, yemek giderleri vs. de cabası.

Eğer acenta sokak, AVM müşterisine hizmet veren bir acenta ise, bir şekilde dönebiliyor. Ama incoming ağırlıklı bir acenta ise durumu zor. Bu acentaların, bütün dünyada var olan “ev – ofis” yani “home – office” sisteminde çalışmasına izin vermemiz gerekiyor. Yani adam işini evden yürütebilmeli. Ofisini evinin bir odasına taşıyabilmeli.

Adamın işi küçülmüş, daralmış, getirdiği zaten birkaç yüz veya birkaç bin turist. Zaten dünyada her şey internet üzerinden yürüyor. Pazarlamasını internetten yapıyor; yurtdışı acentasını mail ile yönlendiriyor; oteli internetten satın alıyor. Rehberini telefonla ayarlıyor, ödemelerini internetten yapıyor veya alıyor. Neden bu adama bir de ofis masrafı yüklüyoruz? Ortalama ofis 2.000 TL, stopajla 2.500. Sabit masraflar ve ofis masrafları en az 5.000 TL. Gittisi-geldisi, yol, araba, yemek masrafı hariç unuttuklarım ile ayda 10.000 TL’den aşağı bir ofisin kapısını açmak mümkün mü? Hayır. Senede ne yapar? 120.000 TL. Dikkatinizi çekerim; daha hesaplarda eleman masrafı yok. Boş ofisten bahsediyorum. Peki bu 120.000 TL’den devletin karı, avantajı var mı? Stopaj hariç YOK! Devletin istediği vergi değil mi? EVET. Bırak o zaman senede 120.000 TL adamın cebinde kalsın. Böylece 3 kuruş kar etse bile sen devlet olarak vergini alırsın. Ama 120.000 kar edip, 120.000’de ofis masrafı yaparsa 1 kuruş vergi alamazsın. Zaten şirket kapanacağı için onun getireceği yüzlerce turistten de olursun.

O halde tekrar edelim: Acentalara “home Office” izni verilsin!

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.