Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) koronavirüs sürecinin sektöre dönük olumsuz etkilerini azaltmak için turizm çalışanlarına destek olmaya devam ediyor. Son turizm emekçisi evinden çıkıp işyerine gidinceye kadar istihdama yapılan desteği yeterli görmeyeceklerini belirten TUROYD Başkanı Ali Can Aksu“Milyar dolarlık yatırımları ve milyonlarca turizm çalışanını yöneten TUROYD üyeleri olarak dayanışma ruhunu devam ettireceğiz” dedi.

TUROYD’un doğruyu alkışlayacağını fakat yanlışların ve haksızlıkların da karşısında duracağının altını çizen Aksu, “12 Mart’tan beri evinde 5 parasız oturan milyonlarca turizm çalışanı dört gözle Mayıs’ta alacağı kısa çalışma ödeneğini bekliyor. Bu emekçilerin ailesi, kirası, kredisi, kredi kartı borcu var. Şu an elektrik, doğalgaz ve gıda fiyatlarına baktığımızda bu destek ile çalışanların ayakta kalması mümkün görünmüyor. 3 aylık bu destek mutlaka minimum 6 aya uzatılmalıdır. Kendimizi onların yerine koymalıyız, empati yapabilmeliyiz” diye konuştu.

TÜROYD BAŞKANI ALİ CAN AKSU

Sayıları az olsa da personeline sahip çıkan otel yatırımcıları olduğunu ve bu yatırımcıları yürekten kutladıklarını ifade eden Aksu şunları dile getirdi: “Eğer istihdamı koruyucu önlemler alınmak isteniyorsa, sadece işten çıkarmanın yasaklanması değil, işverenin de faaliyetlerini sürdürebilecek koşulların hızlıca sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Turizm yatırımcısı zor bir dönemden geçiyor. Kredi borç ötelemelerinin yüksek faizle yapıldığını görüyoruz, enerji fiyatlarında ise henüz indirim yapılmadı. Kiracı olanların yaşadığı zorluklar var. Vergi ve SGK’da öteleme yerine muafiyet getirilmeli.”

Özel bankaların sektörün bahar yaşadığı dönemde yatırımcının peşinden koştuğunu ancak böyle bir zamanda yeterince elini taşın altına koymadığını söyleyen TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, devletin kısa dönemde sağladığı destekleri olumlu bulduklarını ancak turizm sektörünün otelcisinden, tur operatörüne, havayolundan rehberini kadar çok daha fazla desteklemesi gerektiğini belirtti. Aksu şunları kaydetti:

“Turizmde her şey normale dönünceye kadar çalışanların devletin ciddi desteğine ihtiyacı var. Biz de her zaman turizm çalışanlarının yanındayız. Süreçten olumsuz etkilenip sorun yaşayan meslektaşlarımız bizimle irtibata geçebilirler. Kaderimize terk edilip kendi başımıza ayakta kalmaya çalıştığımız zamanlarda, kendi ayaklarımız üzerinde duruyor olmaktan hep gurur duyduk. Ümitlerimizi yeşerten en büyük etken ise, hiçbir kalabalığın biz turizm emekçileri kadar güçlü olamadığına olan inancımızdır. Umarım güzel günlerde yine büyük işler yapan sektörün çalışanları olarak sektörü büyütmeye devam ederiz.”

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.