TÜROB-ULAŞTIRMA BAKANLIĞI EL ELE VERDİ

TÜROB-ULAŞTIRMA BAKANLIĞI EL ELE VERDİ
HG Editör
Posted on Haziran 04, 2020, 9:13 pm
8 mins
Covid-19 salgınının kontrol altına alınmasıyla Turizm sektörünün toparlanma süreci başladı

TÜROB, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı Yönetim Kurulu toplantısında toparlanma sürecinin yol haritası belirlendi.

Türkiye Otelciler Birliği TÜROB, Korona virüs salgını süresince, sektörün birlik ve beraberlik içinde süreci atlatması için yaptığı çalışmalarla takdir topladı. Bu süreçte yaptığı çalışmalar ve sektörü bilinçlendirme adına yaptığı duyurularla adeta ayakta tutan TÜROB, bir STK’dan bekleneni fazlasıyla yerine getirdi. Müberra Eresin Başkanlığındaki TÜROB’un son yönetim kurulu toplantısına T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu katılarak, toparlanma süreci masaya yatırıldı. TÜROB’dan yapılan açıklamada, Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı toplantıda pandemi sonrasında havayolu ulaşımı ve havalimanlarında uygulamaya konulacak önlemler, uluslararası uçak seferlerinin başlama süreci ile sektörel gelişme ve beklentiler değerlendirildiği belirtildi.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: GEÇİŞ DÖNEMİNİ BİRLİKTE BAŞARIYLA ATLATACAĞIZ
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, katıldığı TÜROB Yönetim Kurulu Toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Covid-19 salgını ile mücadelede Türkiye’nin tüm dünyaya örnek olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, “Yıl sonuna kadar birçok ülke ile uçuşları yeniden başlatmak için görüşme ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda ulaştırma alanında normalleşme çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek ve turizm sektörünü canlandırmak için atılacak gerekli adımları vakti geldikçe atacağız” dedi. Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin güvenle uçulabilecek bir ülke olduğunu herkesin bilmesini sağlamak için de çalışmaların aralıksız sürdüğünü vurguladı.

Toplantıya telekonferans yöntemi ile katılan Bakan  Karaismailoğlu turizm sektörünün tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid – 19 salgınından en fazla etkilenen sektörlerden olduğunu söyleyerek, “Ancak ümitsizliğe kapılmayacağız. Kovid-19 salgını ile mücadelede tüm dünyaya örnek olan ülkemiz başlattığı normalleşme sürecinde de aynı başarıyı yakalayacak. Bizler turizm sektöründeki tüm sorunları kendi sorunlarımız olarak görüyoruz. Eski günlere dönmek biraz zaman alacak olsa da, el birliği ile inşallah bu geçiş dönemini başarı ile atlatarak daha iyi günlere hep birlikte ulaşacağız” dedi.

DİPLOMASİ TRAFİĞİ DEVAM EDİYOR
1 Haziran’da da iç hat uçuşlarının başladığına dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, uluslararası uçuşları başlatmak için de çok yoğun bir diplomasi sürecinin devam ettiğini anlattı. Türkiye’nin güvenle uçulabilecek bir ülke olduğunu herkesin bilmesini sağlamak için çalışmaların aralıksız sürdüğünü ifade eden Karaismailoğlu, “Yıl sonuna kadar birçok ülke ile uçuşları yeniden başlatmak için görüşme ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda ulaştırma alanında normalleşme çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek ve turizm sektörünü canlandırmak için atılacak gerekli adımları vakti geldikçe atacağız. Bundan şüpheniz olmasın” diye konuştu.


HAVALİMANI SALGIN SERTİFİKASI DÖNEMİ BAŞLADI
Hava yolu taşımacılığının turizm açısından ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, havayollarında yurtdışından gelen ziyaretçilerin Türkiye’ye gelmesindeki en önemli ulaşım yolu olduğuna dikkat çekti. Kovid- 19 salgınının yayılmasında taşıdığı risklerden dolayı havayollarının kullanımında çekinceler olduğuna da işaret eden Karaismailoğlu, “Bu noktada biz Havalimanı Salgın Sertifikası dönemini başlattık. Yayımladığımız genelgedeki şartları yerine getiren havalimanlarımızı sertifikalandırıp yeniden faaliyete geçiriyoruz. Çok ciddi tedbirlerimiz ve sıkı bir denetim sürecimiz var’’ dedi.
Havayolunu kullanan yolcuların, yolculuk sürecinin başlangıç noktasından varış noktasına kadar titizlikle takip edildiğini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Yolcular maske takarak terminal binasına giriş yapabilecek. Yurt içi veya yurt dışından gelen ve giden yolcuların terminale girişlerinde termal kamera veya temassız ısıölçerler ile ateşleri ölçülecek. Ateşi yüksek olan yolcular hızlıca teste tabi tutulacak. Takipleri yapılabilmesi içinde havayolunu kullanacak yolculardan uçuşları öncesinde hava yolu şirketlerine Türkiye sınırları içerisinde ikamet edecekleri adres bilgileri de istenecek. Bu geçiş sürecinde Kültür ve Turizm Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız ile birlikte tüm gerekli önlemleri alarak salgının yabancı ziyaretçilerimizi ve vatandaşlarımızı olumsuz etkilemesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

ERESİN’DEN BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NA TEŞEKKÜR

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, toplantının ardından T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na teşekkür etti. Eresin, “Sayın Adil Karaismailoğlu ile, gerek önceki dönem İBB’deki görevleri gerekse T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak her zaman için sektörümüzün gelişmesi ve sorunların çözümüne yönelik ortak çalışmalar yürüttük. Bu vesileyle T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na toplantımıza katılımları ve değerli bilgilendirmeleri için çok teşekkür ederiz” dedi.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.