KAPADOKYA ‘GÜVENLİ TURİZM’E HAZIR

KAPADOKYA ‘GÜVENLİ TURİZM’E HAZIR
HG Editör
Posted on Temmuz 02, 2020, 4:59 am
4 mins

KAPTİD Başkanı Dinler: Ağustos sonu hareketlenme bekliyoruz

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemlerin yumuşatılması ve normalleşme süreciyle birlikte ülkemizin turistik bölgelerinde hareketlenme başladı. Bu süreçte ilk hareketlenen bölgelerimizden biri de Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya oldu. Bölgeye yerli turistlerin gelmeye başlaması da umutları artırdı.

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği
KAPTİD Başkanı Yakup Dinler

Konuyla ilgili açıklama yapan Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği KAPTİD Başkanı Yakup Dinler, bölgede esas hareketlenmenin Ağustos sonu ile Eylül başında olacağını söyledi.

Salgının başlangıç döneminde ilk darbeyi Kapadokya bölgesinin yediğini hatırlatan KAPTİD Başkanı Dinler, “Fakat yavaş yavaş yaralarımızı sarmaya başladık. Kapadokya’da açık olan otel sayısı her gün artıyor. Burada ilk olarak küçük ve mağara oteller açılmaya başladı. Geçen hafta itibarıyla büyük otellerimiz de açılmaya başladı. Bu açılmalar devam edecek. Çünkü iç pazarda özellikle Türkiye’nin tam ortasında olmamızdan dolayı Kapadokya bölgesi olarak Türkiye’nin her tarafından turistler gelmeye, böylece Kapadokya’da toparlanma süreci başladı.” dedi.

BEKLENTİMİZ BAKANLIĞINKİYLE AYNI

Henüz normal dönemin çok uzağında olduklarını belirten Başkan Dinler, bu hareketlenmenin güzel bir işaret olduğunu vurguladı. Dinler Şunları söyledi: “Bizim beklentimiz ile Turizm Bakanımızın beklentisi aynı doğrultuda. Biz ilk Ramazan Bayramı’nda hareketlenme bekliyorduk ama olmadı. Çünkü halkımız gerekli tedbirleri ve önlemleri almadığı için vaka sayımız git gide arttı. Tabi ki bunda dış pazar ülkeleri de bizim pazar ülkelerimizde de sayıların sürekli artıyor olmasından ve hava sahasının halen kapalı olmasından ötürü istediğimiz hareketliliği sağlayamadık. Yani en yakın zamanda umut edelim ama ben en başında da söylediğim gibi Ağustos sonu Eylül başı gibi belli başlı pazarlarda hareketlenme bekliyorum”


KAPADOKYA’DA GÜVENLİ TURİZM HAKİM

Başkan Yakup Dinler, Turizm Bakanlığı tarafından dünyada bir ilk olan Güvenli Turizm sertifikasına Kapadokya’da 24 tesisin başvuru yaptığını ve şu ana kadar 15 tesisin belgeyi aldığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kapadokya’da TÜROFED’le birlikte bir komisyon kurduğunu hatırlatan Dinler, “Dünyada bir ilk amaçlandı. İnsanlar Türkiye’ye geldiklerinde kaldığı otelde, bindiği arabada ve havalimanlarında kendini güvende hissetmesi için Güvenli Turizm sertifikası çıkardı. Çok maddeli bir sertifikadır. Bu sertifika ile misafirlerimize şunu garanti ediyoruz. Otel bütün önlemlerini alıyor. Seyahat aracı tüm önlemlerini alıyor.” dedi.

TÜM TESİSLERİ SERTİFİKA ALMAYA DAVET EDİYORUM

Çok ciddi bir denetim olduğunu ve gizli müşterilerin bulunduğuna dikkat çeken Dinler, şunları aktardı: “Bu sertifika programında çok zorlu maddeler var ve herkes alamıyor. Ama gururla söyleyebilirim ki Kapadokya’da şu ana kadar 24 tesis belge için başvurdu. 15 tesisimiz bu belgeyi aldı. Ben bu belgenin daha çok artmasını isterim. Açık olan oteller buna mutlaka başvurmalı. Çünkü gelen turist artık bunu sormaya başladı. Bakanlığımız da kamu spotu yayınlıyor. Güvenli turizm sertifikası konusunda artık bir algı oluştu. Açacak tüm tesisleri bu sertifikayı almaya davet ediyorum.”

Hotelgazetesi

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.