Evet turizmde bir patlama yaşanıyor ama otellerde değil!

"2020’DE TURİZM PATLAMASI TAPU MÜDÜRLÜKLERİNDE YAŞANIYOR"
Yeşim SARITAŞ
Posted on Ağustos 03, 2020, 10:18 pm
4 mins

“2020’DE TURİZM PATLAMASI TAPU MÜDÜRLÜKLERİNDE YAŞANIYOR”

Son 4 yıldır hep vurguladığım bir şey var ki belli bir gelire sahip olan bir kesimin büyük şehirlerden tatil kasabalarına göç ettiğidir. Daha çok 34 ve 06 plakaların doğa içi yerlere yerleşmeye başladıklarını özellikle de Muğla’da ki bakir bölgelerde müstakil bahçeli yapıları tercih ettiklerini sizlerle paylaşmıştım. Hal böyle olunca bu bölgelerin gayrimenkul değerleri 2-3 yıla kalmaz artar düşüncesindeydim ki Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yılı Patara yılı ilan etmesiyle bölgeyi bilmeyenlerinde ilgisi artar ve ciddi satış artışı olur derken, korona virüsün gelmesiyle taleplerin birden bire artması ile gayrimenkul değerlerinde ciddi artışta gerçek oldu.

Korona virüsten çok bunalan vatandaşın bu sene tatile daha çok rağbet göstereceğini, her şey dahil hizmete daha çok talep olacağını düşünenler olsa dahi bunun olmayacağını, terse dönüş bir hamle olacağını düşündüğümü 29 Mayıs’ta yayınlanan ‘Daha doğal, daha kişiye özgün tatiller yaşanacak’ yazımda da vurgulamıştım.

Ve gelelim bugüne! Ne yazık ki otellere rağbet çok az.  Zaten pek çok otel bu yıl kapısını açmadı. Kiralık villalar, yazlık evler, küçük veya butik oteller ise dolu. Çünkü insanlar kalabalıktan kaçıyorlar ve büyük otellerde riske atılmaktan çekiniyorlar. Zaten havuz kullanımına talep bu yıl yok denecek kadar az olduğu için otel temiz, hijyen olsun, konumu iyi olsun tatilciler için yetiyor. 

Evet turizmde bir patlama yaşanıyor ama otellerde değil!

Türkiye’de en çok tapu işlemi yapılan Bodrum tapuda Covid -19 sonrası beklenenin çok üstü bir satış olduğu, insanların kuyruklarda beklediği ve en son böyle bir satış patlamasının 2002 yılında görüldüğü söyleniyor. Korona virüste nasibini alan tek yer sadece Bodrum değil, Antalya tapu müdürlüğü hatta ve hatta İstanbul’a yakın bölgelerin başında gelen ve emlak değerleri çok düşük olan Sakarya Karasu’da bile tapu müdürlüklerinde satışlar almış başını gidiyor.

Peki, nedir bunun sebebi?

Buradan anlaşılacağı gibi doğa içi, kırsal ve sahil kesimlere insanlar akın akın gidiyor ama sadece tatil amaçlı değil! Eldeki imkânlar dâhilinde yatırım yaparak sürekli kalabilecekleri ya da yakın lokasyonda büyük şehirlerden kaçabilecekleri karantina yaşam ve tatil alanlarını oluşturmak için gidiyorlar.

2020’den itibaren başlayan bu değişim ile 2021’de Yeni Dünya’nın tatil trendi daha doğal, doğa içi tatil yerleri ve tesisler olacağı kanısındayım.

İnşaat sektöründe ise uzay çağı ile düşünülen, oluşturulan devasal yapılara inatla korona virüs sayesinde doğa içi bakir bölgelerde doğaya itaatkâr, müstakil projeler planlanıyor.

Terse dönüş başladı…  

Herkese sağlıklı tatiller diliyorum.

Paylaşmak Güzeldir
Yeşim SARITAŞ
1982 Samsun doğumlu Yeşim Sarıtaş, İşletme Fakültesi mezunudur. Datassist İnsan Kaynakları şirketinde 6 yıl İstatistik ve IT Satış Pazarlama Sorumlusu, Jollytur’da 2 yıl IT Proje Analistliği, Metro Travel ve Metro Turizm’de 2 yıl İş Geliştirme ve Reklam Pazarlama Müdürlüğü yaptıktan sonra Küçük Otellere ve Seyahat Acentelerine Sosyal Medya ve Satış Pazarlama konularında, Belediyelere Turizm Projeleri konularında Danışmanlık yapmıştır. Halen, Seyahat Acentesi olarak Bireysel ve Kurumsal hizmet sunmaya devam etmektedir. Sivil Toplum Kuruluşlarında Kadınları temsilen görevler almış, Sosyal Sorumluluk ve Turizm Projeleri oluşturmuştur. 2017 yılında, ceza evlerinde anneleri ile büyümek zorunda olan 0-6 yaş arası çocuklar için “Minik Duvarları Yıkalım” sloganıyla düzenlediği yardım kampanyası ile takdir toplamış, Türkiye’de ilki gerçekleşen bu sosyal sorumluluk projesi ile dönemin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından ödüllendirilmiştir. 2016’dan itibaren Turizm ile ilgili güncel ve bölgesel yazılar yazmakta olup, Uluslararası Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Fijet-Aturjet Türkiye üyesidir.

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.