TÜRKİYE’NİN TANITIMINDA BİR MARKA ŞERİF YENEN

TÜRKİYE’NİN TANITIMINDA BİR MARKA ŞERİF YENEN
Hotel Gazetesi
Posted on Şubat 09, 2021, 10:07 pm
8 mins

Turkish Odyssey, Did you know? İstanbul, Kültür ve Türkiye serileri ile Turizm yayıncılığına öncülük eden ünlü yazar dijital medyaya da el attı

TÜRKİYE’NİN TANITIMINDA BİR MARKA

ŞERİF YENEN

Kültür turizmi alanında yayınladığı eserlerle bu alanda öncülük eden profesyonel turist rehberi ve seyahat yazarı Şerif Yenen, aynı misyonunu dijital yayıncılıkta da sürdürmeye kararlı. Ünlü yazar, bir Türk yazarın kaleme aldığı ilk kültürel rehber kitap olma özelliği taşıyan “Turkish Odyssey“in yeni versiyonunun hazırlıklarını tamamlayarak baskı aşamasına getirdi.

Bir yandan da dijital mecralardaki yayınlarına devam eden yenen bu alandaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Son olarak “Did you know?” (Bunları biliyor muydunuz?) isimli video serisine başlayan Yenen, ülkemizin tarihi ve kültürel mirasından seçmeleri kısa, öz bilgilerle ve zengin görsellerle tanıtıyor.

HEM REHBER HEM KÜLTÜREL MİRAS

Şerif Yenen’in, Türkçe adı “Anadolu Destanı” olan, İngilizce dilinde yazdığı “Turkish Odyssey” kitabı, 1997 yılında ilk defa yayımlamasının ardından İtalyanca, Almanca ve Türkçe’ye çevrilip basılmıştı. Özellikle İngilizce versiyonunun her bir baskıda en az 5 bin adet olmak üzere altı baskı yaptığını anlatan Yenen, okullarda ders kitabı olan bu eserinin, raflarda yine tükendiğini ve artık sadece ikinci elinin bulunabildiğini belirtti. Bazı turizm okullarında kitabın fotokopilerinden ders yapıldığını belirten Yenen, yoğun turizm koşuşturması nedeniyle kitabı güncellemeye vakit ayıramadığını kaydetti. Pandemiyle başlayan eve kapanma sürecinde kitabı güncelleme fırsatı yakalayan Yenen, şöyle konuştu: “Geçen yıl mart ayından bu yana üzerinde çalıştığım yeni versiyonda, epey güncelleme ve ekleme yaptım. Önceki baskıda olmayan coğrafi bölgelere yer verdim. Kapsam o kadar genişledi ki hem bir rehber kitap, hem de kültürel miras kitabı oldu.” Anadolu Destanı, önümüzdeki günlerde yeni yüzüyle önce Türkçe yayınlanacak, ardından İngilizcesi basılacak.

GEZİ KİTAPLARI SERİSİ

Quick Guide” markasının da yazarı ve yaratıcısı Şerif Yenen, yaklaşık on yıl önce çıkardığı ve her yıl yeni baskılarını yaptığı “Quick Guide İstanbul” kitabının gördüğü ilgi üzerine, yeni seri kitapçıkları yaptığını açıkladı. İstanbul, Kültür ve Türkiye serilerini İngilizce olarak yayınlayan Yenen, bunların müze, anıt ve kültürel değerlerimizin kitapçıkları olduğunu ve pek çok illüstrasyon, plan, fotoğraf ile yoğunlaştırılmış ve basitleştirilmiş bilgiyle üretildiklerini belirtti. Yenen şunları söyledi: “30 yılı aşkın süredir icra ettiğim rehberlik mesleğinden elde ettiğim deneyimler, çağımızın gezginlerinin neye ihtiyaç duyduğunu gösterdi. Ben de bu ihtiyaçlara hitap eden yayınlar gerçekleştirdim. Şimdiye kadar üretilmiş yaklaşık 25 kitapçıktan oluşan bu seri, yeni başlıklarla büyümeye devam edecek.”

Quick Guide serisi, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ile iş birliği içinde, İstanbul’un önde gelen otelleri başta olmak üzere binlerce otelin odalarında ve resepsiyonlarında yerlerini almış durumda. Öte yandan serinin https://www.quickguides.info/ adresinde internetten de yayını yapılırken, ticari amaçla kullanılmamak şartıyla kendi bilgisayarınıza ücretsiz indirmeniz de mümkün.

TEKNOLOJİYİ KULLANMANIN AVANTAJI

Yıllardır teknolojik gelişmeleri ilk kullananlar arasında yer alan ve buna göre ekibini hazırlayan Şerif Yenen, Turizm sektörünün en çok etkilendiği Pandemide bunun faydalarını gördüklerini söyledi. Yenen, hem sosyal medyadaki etkinliğini arttırdığını hem de ‘online geziler’ gerçekleştirmeye başladığını kaydetti. Youtube kanalından birçok seri yayın yapan Yenen’in, “Bir insan, bir mekan, bir lezzet” videoları da bu dönemde oldukça ilgi gördü. Videolarında ünlü bir kişiyle, tarihi bir mekanı ziyaret eden Yenen, bulunduğu yerin en ünlü lezzetini de birlikte tanıtıyor. Bu arada Yenen, “Quick Guide” serisini de Youtube’a taşımış durumda.

DID YOU KNOW SERİSİNE BAŞLADI

Son günlerde ise “Did you know?” (Bunu biliyor muydunuz?) video serisine başlayan Yenen, yıllardan beri ülkemizle ilgili bilinmeyen veya az bilinen, ancak duyanları şaşırtan bilgileri derliyor. Türkçe ve İngilizce yapılan ve sadece bir dakika süren bu videolar, seyahatseverler için ön bilgi niteliğinde. Toplamda yüzün üzerinde klipten oluşacak bu videolarla ülkemizin yurtdışında tanıtımına büyük katkısı olması bekleniyor.

SANAL GEZİLER VE ONLINE SUNUMLAR

Şerif Yenen, ayrıca Zoom veya benzer programlar üzerinden yoğun bir takvimle gerçekleştirdiği özel ve kurumsal sanal gezilerine ve online sunumlarına devam ederken, sosyal medyadaki takipçi sayısı da her geçen gün artıyor. Yenen, “Sanal seminerlere başlamamda sosyal medyada yaptığım yayınlar oldukça etkili oldu. 40 bine yakın takipçisi olan Instagram hesabım üzerinden gerçekleştirdiğim canlı “Göbekli Tepe” seminerler dizisinin çok ilgi görmesi üzerine, YouTube’a aktarıp bu seminerlerin kalıcı olmasını sağladım; izlenme oranının onbinlerce olması, aldığımız yüzlerce harika yorum bizleri çok motive etti. Bu motivasyonla ekip olarak çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

İSTANBUL FİLMİNE SAHİP ÇIKSINLAR

Meslektaşı Saadet Özen’le birlikte yaptığı İstanbul ve Türk kültürü üzerine İngilizce bir seyahat belgeseli olan “Istanbul Unveiled” filminin de turizm yayıncılığı alanında ilklerden olduğunu vurgulayan Şerif Yenen,  Amerika, Avrupa hatta Moğolistan’dan bile davet alıp gösterime gittiklerini aktardı. Sekiz uluslararası ödüle sahip “Istanbul Unveiled” filminin her gösteriminin Türkiye’nin tarihini, kültürünü ve turizm olanaklarını anlatma fırsatı doğurduğunun altını çizen Yenen, bu filmi uluslararası film ve dizi izleme platformlarında yayınlatmak üzere çalışmalara başladı. Yenen, “Keşke projemize Turizm Bakanlığı, İstanbul Belediyesi veya Turizm Geliştirme Ajansı gibi bir kurum sahip çıksa, projemizi milyonlara ulaştırma fırsatı yakalayabilsek” diye konuştu.

Paylaşmak Güzeldir