Bakanlıktan restoran ve kafeler için yeni formül

Bakanlıktan restoran ve kafeler için yeni formül
Hotel Gazetesi
Posted on Şubat 15, 2021, 3:27 am
2 mins

Sağlık Bakanlığı‘nın korona virüs salgını nedeniyle kapalı olan restoran ve kafeler için kurallara uyarak vaka sayılarını azaltan illerin ödüllendirilmesi, ödüllü illerde de kurallar çerçevesinde açılmasını içeren yeni bir formül üzerinde çalıştığı öğrenildi…

Bakanlıktan restoran ve kafeler için yeni formül

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’in haberine göre, geçen kasım ayında korona virüs vakalarının yeniden tırmanışa geçmesiyle alınan tedbirler kapsamında kapatılan kafe ve restoranlar isyanda. Yaklaşık 4 aydır iş yapamayan esnaf, belli kurallar çerçevesinde ekmek kapılarının açılmasını istiyor. Sağlık Bakanlığı da yeni bir formül üzerinde çalışıyor.

İşte o formülün detayları:

VAKA SAYILARI AZALIRSA ÖNCELİK ONLARIN

Dünyada aşı üretimi hala istenilen seviyede olmadığından tedbirlere uymak sadece Türkiye için değil, tüm dünya için şart. Bu dönemde il ya da ilçeler bazında daha az vaka ve ölüm olan yerlerde kısıtlamalar azaltılacak. Buna İl Hıfzıssıhha kurulları karar verecek.

Bir il ya da ilçede vaka sayıları ve ölüm oranları azalmışsa, kurallara uyan halk ödüllendirilecek. Böylelikle şehirler veya ilçeler daha çok kendini koruyacak önlemlere başvuracak. Vaka sayıları azalan illerde öncelikli olarak lokanta ve kafeler açılacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN DE ÇALIŞMA VAR

Yüz yüze eğitim konusunda ise üniversitelerin talebi üzerinde çalışma yürütülüyor. İngiltere’den gelen mutant virüsün etkisi şu ana kadar 238 kişide, Güney Afrika mutantı ise 20 kişide görüldü.

Bu mutantların sayısının artmaması için üniversitelerde yüz yüze eğitim konusu biraz daha ağırdan alınıyor. ‘Üniversiteleri mayısta açalım ağustosa kadar açık kalsın’ önerisi bulunuyor. Bir öneri de teorik derslerin online, pratik derslerin yüz yüze olması şeklinde. Tüm bu öneriler tartışıldıktan sonra karara bağlanacak.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.