Türkiye’ye girişlerde “elektronik form” uygulaması başlıyor

Türkiye’ye girişlerde “elektronik form” uygulaması başlıyor
HG Editör
Posted on Mart 12, 2021, 10:53 am
2 mins

Türkiye’ye seyahat planlayan turistlerin, 15 Mart’tan itibaren elektronik bir form doldurması gerekecek.

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 pandemisi nedeniyle Türkiye’ye girişlerde HES kodunun da yer aldığı ‘Türkiye Giriş Formu’nun 15 Mart 2021 tarihinden itibaren elektronik ortamda doldurulması gerektiğini duyurdu.

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın web sitesinde yayınlanan mesajda ” Türkiye’de kalacağınız süre boyunca Covid-19 pandemisi ile ilgili size sağlıklı bilgi aktarabilmek, sizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyabilmek adına doldurulması gerekmektedir. Doldurulan bilgiler ile otomatik olarak şahsınıza özel HES Kodu oluşturulacak ve oluşturulan HES Kodu sayesinde sizin ya da seyahatiniz ve konaklamanız sırasında temas ettiğiniz kişilerin Covid-19 hastası veya temaslısı olması durumunda size ulaşabileceğiz. Bu sebeple bilgilerin doğruluğu ve güncelliği çok önemlidir.

Bu formu doldurup doldurmadığınız Türkiye sınırında kontrol edilebilir ve formu doldurmadığınız veya yanıltıcı beyanda bulunmanız durumunda adli ve idari yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’ye girmenize izin verilmeyebilir (Türk uyruklu değilseniz veya Türkiye’de oturum izniniz bulunmuyorsa)” denilmektedir.

Elektronik formun Türkiye sınırında kontrol edilebileceği ve yolcunun doldurmaması veya yanlış bilgi vermesi halinde yasal ve idari yaptırımlarla karşılaşabileceği; ayrıca Türk vatandaşı değil veya resmi oturumu yoksa, girişine müsaade edilmemesine de sebep olacağı belirtilmiştir.

Ek olarak, yolculuktan en fazla 72 saat önce verilmiş bir negatif bir test sonucu uygulaması da devam etmektedir.

Elektronik form, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı web sitesinde 6 dilde yayınlanmaktadır.

Form https://register.health.gov.tr/ 

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.