TÜRKİYE TURİZM ANSİKLOPEDİSİ ÇIKIYOR

TÜRKİYE TURİZM ANSİKLOPEDİSİ ÇIKIYOR
Hotel Gazetesi
Posted on Aralık 10, 2021, 9:43 am
5 mins

Dünyanın En Kapsamlı Turizm Ansiklopedisi

Toplumların bilimsel ve kültürel birikimlerinin bir aynası olan ansiklopedi çalışmalarına Türkiye’den bir katkı geliyor. Türkiye Turizm Ansiklopedisi başlığını taşıyan ve 16 ciltten oluşan yayın önümüzdeki aylarda okurlarla buluşuyor.

Toplumların bilimsel ve kültürel birikimlerinin bir aynası olan ansiklopedi çalışmalarına Türkiye’den bir katkı geliyor. Türkiye Turizm Ansiklopedisi başlığını taşıyan ve 16 ciltten oluşan yayın önümüzdeki aylarda okurlarla buluşuyor. Editörlüğünü ve koordinatörlüğünü Prof. Dr. Nazmi Kozak ve Prof. Dr. Metin Kozak’ın yaptığı ansiklopedi 31 kişilik araştırma ekibinin desteği ile hazırlandı. 16 ciltten oluşan ve 2240 yazarın 8084 madde yazarak katkı verdiği Türkiye Turizm Ansiklopedisi Detay Yayıncılık tarafından yayımlanacak

TÜRK TURİZMİYLE İLGİLİ TÜM KONULAR

Türkiye Turizm Ansiklopedisi turizm alanının ve turizm sektörünün yakından ilgili olduğu pek çok konudaki maddelerden oluşuyor. Toplamı 8084 maddeden oluşan ansiklopedi çalışmasında yer alan yazı bazı maddelerin konuları şu şekilde: Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri, arkeolojik kazılar, Turizm Bakanları, destinasyonlar, han ve kervansaraylar, havayolu işletmeleri, il kültür ve turizm müdürlükleri, iller, kamp ve karavan işletmeleri, lisans düzeyindeki turizm ve otelcilik programları, lisansüstü turizm programları, müzeler, oteller, önlisans düzeyindeki (MYO) turizm ve otelcilik programları, örenyerleri, seyahat acentaları, şehirlerarası otobüs firmaları, tur operatörleri, turizm alanında çalışan sivil toplum kuruluşları (dernekler), turizm kamuoyunda tanınan öncü kişiler, turizmin çeşitleri, turizm fakülteleri, turizm tarihi, turizmle ilgili kamu kurumları, turizmle ilgili kavramlar, turizmle ilgili fiziksel ve iktisadi planlar, turizmle ilgili yasal düzenlemeler, yayınlar ve yayıncılık kuruluşları, yeme-içme işletmeleri ve yurtdışındaki turizmle ilgili kurum ve kuruluşlar.

DÜNYADA BENZERİ OLMAYAN BİR ÇALIŞMA

Türkiye Turizm Ansiklopedisi hakkında görüşlerine başvurduğumuz Prof. Dr. Nazmi Kozak, ansiklopedilerin 18. yüzyıldan itibaren dünyada hazırlanmaya ve yayımlanmaya başladığını ve ansiklopedi hazırlamanın bir etellektüel gelişmişlik göstergesi olarak görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Kozak sözlerine şöyle devam etti: “Bir toplumun kendi entelektüel birikimi ile kendi ansiklopedisini hazırlayabilmesi önemli bir akademik ve kültürel gelişmişlik göstergesidir. Aynı şekilde bir akademik çalışma dalının (disiplin/bilim dalı) kendi ansiklopedisini hazırlayabilme aşamasına ulaşabilmesi de rüştünü kanıtlamasının bir göstergesi olarak kabul edilmelidir. Türkiye Turizm Ansiklopedisi; Türk akademisyen, araştırmacı ve lisansüstü öğrencilerin katkılarıyla hazırlanmış bütünüyle ulusal bir çalışmadır. Beş yıl gibi bir sürede iki koordinatör/editör, 31 araştırmacı tarafından hazırlanan Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde 2240 yazar toplam 8084 ansiklopedi maddesi yazdı. Toplamı 16 ciltten oluşan bu ansiklopedi, içerdiği konular, kapsamı ve getirdiği bazı yeni uygulamaları ile Türkiye’de hazırlanan ve yayımlanan ansiklopediler içinde ayrı bir yere sahiptir. Bu yayın aynı zamanda, içeriği itibariyle turizm alanında dünyadaki en kapsamlı ve benzeri olmayan öncü bir ansiklopedi çalışmasıdır.”

Prof. Dr. Kozak, Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nin şubat ayı içinde okurlarla buluşması için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye Turizm Ansiklopedisi ile ayrıntılı bilgi için bkz.: http://turkiyeturizmansiklopedisi.org

OTEL İŞLETMELERİNDE PROBLEM ÇÖZMENİN YOLLARI / ORKUN AVKAN
Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.