Batı Karadeniz’in yükselen yıldızı Karabük, turizmde de atağa kalktı

Batı Karadeniz’in yükselen yıldızı Karabük, turizmde de atağa kalktı
Hotel Gazetesi
Posted on Ocak 19, 2022, 11:26 am
25 mins

KARABÜK EKOTURİZM’DE DÜNYA ÇAPINDA DESTİNASYON OLMA YOLUNDA

Türkiye’nin en çok ormana sahip ilçesi Yenice’de düzenlenen Karabük Turizm Çalıştayı’nda, bölgenin sorunları ve çözüm önerileri konusunda alanında yetkin kamu görevlileri, akademisyen ve uzman isimler görüş bildirdi.

Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Derneği TÜMBİAD, Karabük Dernekler Federasyonu KARDERFED ile Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu TÜMBİKON’un ortaklaşa düzenlediği “Karabük Turizm Çalıştay”ı, ülkemizin ve Karabük’ün turizm çeşitleri, sorunları ve çözüm önerileri konusunda alanında yetkin kamu görevlileri, akademisyen ve uzman isimleri Karabük’ün Yenice İlçesindeki Ihlamur Terası tesislerinde bir araya getirdi.

Başta markalaşma ve alternatif turizm potansiyeli konularının ele alındığı Çalıştay boyunca Karabük ve Türkiye’nin en çok ormana sahip ilçesi olan Yenice özelinden yola çıkılarak ulusal düzeyde bir model geliştirilmesini hedefe koyan bildiriler sunuldu ve Yenice’nin ekoturizmde dünya çapında bir destinasyon olma potansiyelini gösteren belgeseller izlendi. Katılımcılar, dünya doğa kültür mirası olarak kayıtlı Şeker Kanyonu ve içinde geyiklerin gezdiği, yaban hayatı zenginliğine sahip orman ve doğa güzelliklerine sahip yerleri gezdi.

YENİCE’NİN EKOTURİZM İDDİASI

Karabük Yenice Ihlamur Teras Tesislerinde, 2 gün süren “Türkiye ve Karabük Turizm Çeşitleri: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı” başlangıcında açılış konuşması yapan Karabük Dernekler Federasyonu, Marmara Dernekler Federasyonu ve Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu Genel Başkanı Cevdet Akay, ülkenin ve Karabük’ün kalkınması ve tanıtılması için bilimden, sanattan, sivil toplum gücünden yararlanarak güzel Projeleri hayata geçirmeye kararlı olduklarını söyledi. Cevdet Akay, memleketi Yenice’nin doğa harikası özellikleri nedeniyle ekoturizm için büyük bir potansiyel taşıdığını ve bu çalıştayı düzenleme amaçlarının da, var olan bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirme, bu yönde marka oluşturma, yerel halkın, yerel yönetimlerin ve turizmin diğer oyuncuların hep birlikte uyum içinde çalışmaları yönünde en uygun modeli geliştirme olduğunu vurguladı.

BÖLGE SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ELVERİŞLİ

Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Genel Başkanı Prof. Dr. Recep Yıldızhan da yaptığı konuşmada, Karabük’te Yenice’nin sağlık turizmi içinde çok önemli bir yere ve potansiyele sahip olduğunu, katma değeri yüksek, çok sayıda tedavi uygulamalarının turizmle birleştirilebileceği bir yer olduğunu belirtti.

KALKINMA PLANIMIZ EKOTURİZM ÜSTÜNE

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, bu çalıştayın Yenice’nin turizm hedeflerini gerçekleştirmesine büyük katkı sağlayacağını, Türkiye’nin en çok ormana sahip ve yaban hayatı ve doğa güzellikleri bakımından eşsiz bir yöresi olan Yenice’nin, kalkınma planını ve hedefini ekoturizm yönünde kurguladığını söyledi.

Belediye Başkanı Çaylı, çalıştayın düzenlendiği Yenice Ihlamur Teras Tesisleri hakkında şu bilgileri verdi: “Bu tesisin yapılmasında her şeyi Yenice Belediyesi yaptı. İş gücü, dizaynı, proje yapımı her şeyi Yenice Belediyesine ait. 70.000 metrekarelik bir alan, Orman İşletmesi’nden kiralandı. Restaurant, Kafeterya, 30 civarında evimiz, küçük küçük etkinlikler yapabileceğimiz sosyal donatıları var. 50 civarında çalışanımız var. Yenice gibi bir yerde, 50 kişiye istihdam sağlamak başarıdır diye düşünüyorum. Çünkü Belediyemizin bütçesi makul bir bütçe değil. Minimum bütçelerle bunu yapıyoruz. Bu şekliyle %86’sı yüzölçümüne göre orman olan Yenicemizin Türkiye’de birinci ilçedir orman yüzölçümü açısından. Bu ormanların Ekoturizm alanında değerlendirilmesi, turizme doğa turizm açısından katkısını sağlaması amacıyla bu tesisi yaptık. Kültür turizmi ile Safranbolu, Deniz turizmi ile Amasra’yı birleştirerek, bir sac ayağı kurup buranın turizme kazandırılması için bu çalıştayı düzenleyen bütün kardeşlerimize, Başta Cevdet Başkanımız  olmak üzere, ilçem adına minnettarım. Teşekkür ediyorum. Bu çalıştayın başarılara vesile olmasını Yenice turizmini daha yukarıya çıkarmasını diliyorum.”

ORTAYA ÇIKACAK SONUÇLAR BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Karabük Valisi adına kürsüye gelen Karabük İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin şunları söyledi: “Bugün burada çok önemli bir organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Karabük’ün en önemli işlerinden bir tanesi olan turizmi burada konuşacağız. Turizmin sorunlarını konuşacağız. Çok değerli, kıymetli misafirlerimiz var. Sunum yapacaklar, onlardan faydalanacağız. Yenice turizmi açısından ortaya çıkacak sonuçlar bizim için çok önemli. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde başta Cevdet Bey ve ekibini kutluyorum. Bundan önce İstanbul’da gerçekleşen Karabük tanıtım günlerinde gerçekten çok büyük bir katkı sağladılar. Bizde buradan destek vermeye çalıştık. Yenice ve Ihlamur Teras ve Yenice’nin güzellikleri, en önemli unsurlarından bir tanesi. Bu organizasyonu Ihlamur Teras’ta yapılması bizi oldukça mutlu etti. Özellikle bu Ihlamur Terasın hizmete sunulmasındaki çok büyük katkılarından dolayı Belediye Başkanımızı kutluyorum, tebrik ediyorum.

YETERİNCE TANITIM YAPAMADIK!

Bizim Turizmde en önemli problemlerimizden bir tanesi çok fazla satış yapamamamız. Yani değerlerimizi, turizm ürünlerimizi çok fazla pazarlayamamamız. Tanıtımda çok fazla mesafe alamamış olmamız. Bugün burada muhtemelen misafirlerimizin sunumlarında da bunlardan bahsedilecektir. Kültür ve Turizm Bakanımızın uygulamaya soktuğu bir tanıtımla ilgili, Türkiye Tanıtım Ajansı bütün illerde  örgütlenerek, destek vererek, dünyada  illerimizin turizm ürünlerinin tanıtımına yönelik, çok büyük katkılar sağlamaya başladı. O nedenle 81 ilde valilerimiz aracılığı ile turizm geliştirme kurulları oluşturuldu. Karabük’te de oluşturduk. Yakında ilk toplantımızı yaparak ilimizi, ilçelerimiz ile beraber, en iyi şekliyle nasıl tanıtabiliriz sorusuna cevap arayacağız. Ajansımızın kurduğu, Turkiye’nin özellike, yurtdışında ülkemizin tanıtımı ile ilgili site go Türkiye var. Bu sitede Karabük olarak, aktif olarak, ne kadar iyi olabiliriz?  Visit Karabük sitemiz var. Sosyal medya unsurlarımız var. Bunu nasıl aktif hale getirebiliriz. Sayın valimizin koordinatörlüğünde, belediye başkanlarımız ve kaymakamlarımız, turizme katkı veren sivil toplum kuruluşlarımızda bu oluşum içinde olacak. İlimizi nasıl iyi bir şekilde tanıtabiliriz. Bu kurulla birlikte tartışacağız, ortaya koyacağız.”

Çalıştayın Moderatörlüğünü üstlenen TÜMBİKON Ulusal Ve Uluslararası Sosyal Ekonomik Strateji Merkezi Başkanı Can Çobanoğlu, konuklara söz vermeden önce şu konuşmayı yaptı: “Değerli Belediye Başkanım, Sevgili Başkanlar, değerli  Türkiye adına birçok organizasyonda birçok ülkemizin bayrağını dalgalandırmak adına ortamda bulundum, yarışmalarda bulundum. En önemlisi Türkiye’yi gururlandıracak birçok sportif temasın  içerisinde bulunduk ama esas görevimiz topluma karşı yapılacaklar ve topluma ve gençlere vereceklerimiz, yarınlara karşı ne yaptığımız ile değerlendirileceğiz.”

BATI KARADENİZ KALKINMA İDARESİ KURULABİLİR

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, 2021,2023 eylem planı hazırladıklarını belirterek, bu çalışmaları nasıl yürüttüklerini şöyle anlattı: “Bu çalışmaları kamu üzerinden, aklınıza gelecek tüm valiliklerin müdürlükleri, tüm belediyeler, yerel idareler, tüm kaymakamlıklar, üniversiteler, aklınıza gelen tüm kamu ile ilgili eylem planımız ve tüm varolan master planlarımız çerçevesinde proje bazlı kaynak aktaran kuruluz. Bizim böyle bir çalışma alanımız var. Sırası gelmişken özellikle Batı Karadeniz ile ilgili Sinop’un, Kastamonu, Karabük’ün, Zonguldak’ın içinde olduğu yeni bir kalkınma idaresi kurulabilir mi? Çok kolay gözükmüyor ama bir mücadele yürütülüyor. İnşallah katılırlarsa da farklı bir kaynak oluşturmuş olurlar. Haziruna saygılar, selamlar sunuyorum.”

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZME YÖNELMELİYİZ!

Haliç Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nur Ündey, konuşmasında Ekoturizmin önemine değindi. Ündey şöyle konuştu: “Karabük’te somut kültürel miras, somut olmayan kültürel miras ve doğal miras var. Kapanma süresi boyunca doğa ve biyolojik çesitliliğimiz geri kazanıldı. Doğanın canlandığını ve kendine geldiğini gördük. Bu bize kitle turizminin olumsuz etkisini görmemizi sağladı. Sürdürülebilir turizme yönelmemiz gerektiğinin farkına vardık. Bu bağlamda, turizm aktörleri için farkındalık yaratmalı, turizmin küresel olarak neler sunduğunu düzenlemeli ve doğa dostu turizme odaklanmalıyız.

Son yıllarda değişen turist profiliyle birlikte artık büyük kitlelerin parçası olmak istemeyen, “deneyim” yaşamak isteyen turistler için bir “deneyime dayalı” turizm biçimi olarak ekoturizm tercih ediliyordu, pandemiyle birlikte daha da ön plana çıktı. Doğa temelli faaliyetler yelpazesi olan ekoturizm, ziyaretçilerin doğal ve kültürel mirası takdir etmelerini ve anlamalarını sağladığı gibi aynı zamanda ekolojik, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirliği de sağlar. Çevreye zarar vermeden çevreden faydalanır ve yerel halkların kültürlerini yok etmeden turizm faaliyetlerinden faydalanmasını sağlar.

Ekoturizm, alternatif sürdürülebilir kalkınma türüdür. Sürdürülebilirlik, kırsal ekonomiye katkı sağlama, turistlere farklı deneyimler yasatarak misafir memnuniyetini ve tercih edilebilirliği artırma gibi hedefleri olan ekoturizm uygun politika, dikkatli planlamaya ve dikkatli uygulamaya dönüştürülebildiğinde, başarılı bir ekoturizm faaliyeti gerçekleştirilebilir.

Turizmin belirli bölgelere sıkışmasını önleyen, turizm sezonunu 12 aya yayan, yerel halkın refahını koruyarak, kırsal alanlarda yasayanların kisisel ve mesleki gelisimini destekleyen, özellikle kırsal kesimdeki insanlar için yerel katılım, mülkiyet ve is fırsatları yaratan ve kırsaldaki kadınları istihdama katarak, ayakları üzerinde durmalarını sağlayan ekoturizm kırsal kalkınmaya sayısız faydası olan bir turizm türüdür.

Sadece Yenice’deki 133 tür kelebeği, Dünya Doğa’yı Koruma Vakfı’nın yaptığı sınıflandırmaya göre Dünya’daki en özel 100 ormandan birisi olan Yenice ormanlarıyla ve sayısız endemik bitkileriyle Karabük ekoturizm için en uygun destinasyonlardan birisidir.  Çevreye uyumlu, doğa dostu tesisler, planlanmış ve yönlendirmeleri yapılmış yürüyüş güzergahları, eğitimli turizm personeliyle gerçekleştirilen uygun planlamayla bir ekokent markası olmaması için hiçbir neden yok. Karabük Neden Ekoturizm açısından marka kent olmasın?”

BAŞKANIN HAYALLERİNE ORTAK OLDUK

Yenice ormanlarını anlatan “Bir Ormana En Çok Hangi Renk Yakışır?” Belgeselinin Yönetmeni İsmail Şahinbaş, çalışmaları hakkında kısaca şu açıklamayı yaptı: “2015 yılından beri Yenice turizmi için çalışıyoruz. Başkan şehrin varoş yapısını, kent kimliğine kavuşturdu. İlk dönemde böyle çalışmalar oldu. İkinci dönem de Turizmin planlanması ile ilgiliydi. Üçüncü dönemi de şu an yaşıyoruz. 2 sene önce çalıştay yaptık. Araya pandemi girdi. Biz Başkanın hayallerine ortak olduk. Bu hayalleri planladık. Küçük bütçelerle, fedakarlıklarla, düşünmeden buralara geldik.”

ÖRNEK MODELLER ARAŞTIRILMALI

Yazar ve Editör Mesut Şenol ise şunları aktardı: “Ülke ve şehir tanıtımında aslında yapılması gerekenler, başarı örnekleri hangi ülkelerde, hangi kentlerde markalaşma daha iyi yapılmış, hangi modeller oluşmuş, bunları araştırmak gerekir. Sonra bir çalışma ekibi kurulması, verilerin toplanması, üstün potansiyel noktaların belirlenmesi, sektörel ve makro mottolar mimarisi, yani tüm Türkiye için genel bir motto slogan ve onunla uyumlu, alt sektörlerin mottolarının çıkması lazım. Burada aslında bir ülke yönetimi söz konusu, uygulama stratejilerinin geliştirilmesi lazım.”

BÖLGESEL BİR TURİZM ANLAYIŞI GELİŞTİRDİK

Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Mehmet Çetin ise konuşmasını tarihi ilçe Safranbolu üzerine yaptı. Çetin Şunları söyledi: Safranbolu olarak Nisan ayında Derneğimiz Nisan ayında genel kurulunu yaparak, yeni yönetimle yeni bir fikir ve vizyon değişikliği yaşadı. Bu zamana kadar Safranbolu’yu ön plana çıkardık. İşletmelerimizi ön plana çıkardık. Derneğimizin bünyesinde sadece oteller yok, restaurantlar, Safranbolu’nun yeme içme sektörüne hizmet verenler, hediyelik eşyacılar, safran üreticilerimiz var. Tüm meslek gruplarından temsilcilerimiz var. Yönetim olarak baktık Türkiye değişiyor, turizm de değişiyor. Stratejimizi değiştirerek bölgesel bir turizm anlayışı geliştirdik. Faliyetlerimize başladık.”

AŞIRI TURİZM SOSYAL DOKUYU BOZUYOR

Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nuray Türker ise turizmin olumsuz olan tarafından bahsederek konuşmasına başladı: “Son yıllarda turizm destinasyonlarını zora sokan, çok fazla turistin ziyaret etmesiyle birlikte, birçok fazla olumsuzluk ortaya çıkıyor. Biz bunu aşırı turizm olarak adlandırıyoruz. Aşırı turizm olduğu zaman, çevreyi ve sosyal dokuyu bozuyor. Nüfusun azalmasına sebep oluyor. Viyana en güzel örnek. Protesto hareketlerine sebep olabiliyor. Yerli halkın hayatını da çok zorlaştırıyor. Kültürel miras olan yerler aşırı turizm tehdidi altında. Ülkemizde bu konuda yapılan araştırmalar var. Örnek vermek gerekirse, Demirci’nin Odunpazarı, Eskişehir’de yapmış olduğu araştırmada Halkın turizme yönelik algılarını ölçmeye çalışmış. Burada halkın yaşam doyumunu, olumsuz etkilediğini sonucuna ulaşmış. Burada gürültü, çevre kirliliği, çöp, yeşil alanların zarar görmesi gibi pek  çok halkın yaşam kalitesini bozan, çevresel etkiyi olduğunu ifade ediyor. Çevresel sorunlarda önemli bir sorun. Kültürel değerlerde, ahlaki değerlerde, geleneklerde değişimler olduğunu gösteriyor. Turizmin  kontrollü bir şekilde gelişmesi ve planlı bir şekilde hareket edilmesi gerekiyor. Yenice turizm faaliyetleri olarak çok başta, yenice güzel bir kent. Eşi benzeri yok. Yenice’yi de bekleyen bir tehdit olabilir. Burada dikkat etmek istediğim şey, nitelikli gelişme, kontrollü gelişme. Ekosisteme ve yerel halka vereceği zararları düşünürek kontrollü bir şekilde yapalım diyorum.”

BİZİM DE KATKIMIZ NE OLABİLİR

Diyarbakır Kültür ve Sanat Derneği Diyarder Başkanı Av. Vahit Kaya da, “Bizim grubumuz var. Yaklaşık 9000 kişiyiz. Bizim de katkımız ne olabilir. Biz kendi kültürümüzle, ailemizle, çevremizle, sosyal STK görevlerimizle buraya geliyoruz. Ben derneklerimiz adına, STK’larımız adına söz vermek istiyorum. Bizim de Ekoturizm olarak katkı sağlayacağımıza emin olabilirsiniz” dedi.

YENİCE İÇİN YENİ PROJELER HAZIRLIYCAM

Son olarak söz alan FYM Kreatif Grup Başkanı Yavuz Özdel ise, “Başkanım küçük bir yerde muhteşem bir yapı oluşturduğunuz, alanı oluşturduğunuz için ellerinize sağlık. Ben Devlet  Balesi kökenliyim. Hem dansçıyım, hem Koreografım, 22 yıl dans ettim ve koreografi yaptım. Kurduğum şirketlede 30 yıldır M.I.C.E turizmine etkinlik projeleri ve eventler yapıyorum. FYM Creatif Grup olarak yaptığımız işler özellikle kültür, sanatı ve tarihi de içerdiği için adını kreatif olmasına çok dikkat ettiğim için böyle bir isim koymuştum. Yenice için yeni projeler hazırlıycam” diye konuştu.

Çalıştayda yapılan sunum ve belgesel gösterimlerinin ardından, katılımcılara plaketleri verildi.

Sunum yapan kişi ve kurumlar:

İbrahim Şahin, Karabük Kültür ve Turizm Müdürü,

Hakan Gültekin, DOKAP Başkanı,

Doç. Dr. Dilistan Shipman, Bahçeşehir Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Uygulamalı Bilimler Dekanı,

Mesut Şenol, yazar ve editör,

Prof. Dr. Nüket Sivri, İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü,

Mehmet Çetin, Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi,

Doç. Dr. Nur Ündey, Haliç Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı,

Prof. Dr. Başak Solmaz, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi,

Prof. Dr. Recep Yıldızhan, TÜMBİAD Genel Başkanı,

Prof. Dr. Nuray Türker, Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı,

Yavuz Özdel, FYM Kreatif Grup Başkanı.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.5108205379212390&type=3

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu” uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir. Aksi taktirde İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.

OTEL İŞLETMELERİNDE PROBLEM ÇÖZMENİN YOLLARI / ORKUN AVKAN
Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.