Hilas Thermal Resort & Spa BİR TATİLDEN DAHA FAZLASI

Hilas Thermal Resort & Spa
HG Editör
Posted on Mart 01, 2022, 9:52 pm
6 mins

Resort tatili,  tedavi, dinlenme, tatil, konaklama, doğa faaliyetleri gibi turistik seyahatlerde tercih edilen Hilas Thermal Resort, unutulmaz bir deneyim vaat ediyor.

Samsun’un Ladik ilçesinde bulunan Hilas Thermal Resort & Spa, son dönemlerde sağlık turizmi denince, ismi öne çıkan tesislerden biri. Orta Karadeniz Bölgesinde, Türkiye’nin her yerinden ve her çeşit ulaşım seçeneği bulunan tesis, sağlık için yapılan ziyaretlerin yanı sıra, yakın çevresindeki gezip görmeğe değer turistik alanlar nedeniyle de cazip bir alternatif. Ancak Hilas Thermal Resort & Spa’nın asıl tercih nedeni, birçok rahatsızlığa iyi gelen Termal tesis olması nedeniyle, sağlık turizmi açısından oldukça iddialı olması. Hilas Thermal Resort & Spa’nın Genel Müdürü Alper Yağcı ile uluslararası üne sahip bu tesis hakkında bilgi aldık. 

Hilas Thermal Resort & Spa Genel Müdürü Alper YAĞCI

Otelinizin bünyesinde sağlık turizmi anlamında hangi hizmetler veriliyor? Tedavi uygulamalarınız var mı?

Hilas Thermal Resort & Spa 38 derecede termal suyu ile hiçbir işleme tabi tutulmadan misafirlerine otel odaları, kapalı yüzme havuzları, hamamlar, özel aile banyoları, açık havuzlar ve aquparkta hizmet sunuyor. Yapılan analizler sonucunda termal suyun özellikle hücre yenileme özelliğinden ötürü cilt, romatizmal rahatsızlıklar, vücut ağrıları konusunda birçok destekleyici tedavi özelliği olduğu görülmüştür. Bu bağlamda tesiste vücut masajları, egzersiz uygulamaları ve terapi seanslar yapılmaktadır.

Sağlık turizmi kapsamında gelen talepler en çok hangi hastalıkların tedavisini içeriyor?

Misafirlerimiz özellikle termal suyun çeşitli ağrılı bölgelerde, ciltteki sorunlu bölgelerde faydalı olduğunu ve romatizmal rahatsızlıklarına pozitif yönde etki ettiğini belirtmektedirler.

Ağırlıkla iç pazardan mı, dış pazardan mı misafir ağırlıyorsunuz? 

Hilas Thermal Resort & Spa yaz sezonunda birçok farklı ülkeden ziyaret edilmektedir. Kalan dönemlerde hem resort tatili hem de termal özelliklerinden ötürü iç pazardan ağırladıkları ve sürekli ziyaret eden konuklara sahiptir. Ayrıca konumundan ötürü tatil amaçlı gelen misafirleri dışında iş, organizasyon ya da günübirlik birçok konukta tesiste konaklama ve rekreasuon yapmaktadır. Misafirler konaklama, termal amaçlı ziyaret dışında, yaz bahçesi, yeme & içme ve doğa faaliyetleri sebepleriyle de ziyaret etmektedirler.

Sağlık turistlerinin yaş, cinsiyet ve ülke bazında profili nedir?

Hilas Thermal aile konseptinde hizmet verdiğinden 7’den 70’e farklı lokasyonlardan misafir ağırlamaktadır. Ülke sınırlarında farklı illerden misafirlerin destekliyici tedavi amaçlı gelmesinin yanında, rekreasyon için gelen konuklarda bir hayli fazladır. Türkiye, Almanya, Suudi Arabistan, Katar, Fransa, Hollanda, Gürcistan, İngiltere, Kuveyt tesise gelen misafirlerin ülkeleri arasında. Özellike 24-50 yaş arası misafirler ağırlıklı olarak geldiğinden birinci derece farklı yaş gruplarındaki yakınları da aile odalarımızda konaklama yapmaktadır.

Sağlık turizmi kapsamında yılda ortalama kaç hasta / turist ağırlıyorsunuz? 

Hilas Thermal açılış tarihinden kısa bir süre sonra Dünyada yaşanan pandemi ve uygulanan kısıtlamalar sebebiyle dönemsel misafir ağırlamıştır. Kısıtlamaların gevşetildiği dönemlerde ve pandemi öncesinde aylık yaklaşık 1500 ila 2000 konuk ağırlamaktadır. Pandemi koşullarının bitmesi ile yıllık yaklaşık 20 Bin ila 30 bin konuk hedeflemektedir.

Hastanelerle koordineli çalışıyor musunuz? Kısaca bilgi verir misiniz?

İl genelinde anlaşma yapılan 3 özel hastane bulunmaktadır. Ayrıca devlet hastaneleri, ilçelerde bulunan sağlık merkezleriyle de durumsal görüşmeler yapılmaktadır. Anlaşmalar hem konuk, hem hastane hem işletme personellerini kapsamaktadır. Orta ve uzun vadede destekliyi tedavi amaçlı detaylı planlamaların yapılması görüşülmektedir.

Pandemi süreci faaliyetlerinizi nasıl etkiledi?

Covid-19 salgınında kısıtlama tedbirleri kapsamında turizm tesisleri için uygulanan kısıtlamalar doğal olarak konaklama ve termal kullanımı için de uygulanmıştır. Ancak dönemsel açılmalarda ve yaz sezonunda güvenli turizm sertifikasına sahip tesisimiz yoğun talep almıştır.

Türkiye sağlık turizmi bağlamında nasıl bir gelişme gösteriyor ve sektörün geleceği hakkında neler söylersiniz?

Ülkemizde bazı sağlık hizmetleri birçok ülkede tanınmaya başlanmış ve özellikle Ortadoğu pazarında yoğun talep görmüştür. Fiyat avantajı ve yapılan uygulamaların başarılı sonuçlar vermesi sebebiyle pandemi sonrası bu ivmenin devam edeceği öngörülmektedir. Termal tedavi konusunda da bu hacmin arttırılması için daha kapsamlı çalışmaların yapılması ve pazarlama faaliyetlerinin arttırılması elzemdir.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.