RUS PAZARINDA İRAN MODELİ

RUS PAZARINDA İRAN MODELİ
MİLAD RAHGOZAR
Posted on Mart 14, 2022, 6:41 am
4 mins

Milad Rahgozar / Hotel Şahinler / Genel Müdür

hotelrunner hotelgazetesi hemen başla

RUS PAZARINDA İRAN MODELİ

Milad Rahgozar Hotel Şahinler / Genel Müdür

Bu günlerde dünyanın ilk gündemi olan Rusya/Ukrayna savaşı başlıca ülkemiz olmak üzere birçok ülkeyi önemli ölçüde etkiledi. Bu iki ülkede meydana gelen gelişmeler Türkiye’yi şimdiden olumsuz yönde etkilemeye başladı.

Bu günlerde dünyanın ilk gündemi olan Rusya/Ukrayna savaşı başlıca ülkemiz olmak üzere birçok ülkeyi önemli ölçüde etkiledi. Bu iki ülkede meydana gelen gelişmeler Türkiye’yi şimdiden olumsuz yönde etkilemeye başladı. Başlıca turizm, tekstil, tarım ve enerji sektörleri olmak üzere çok büyük kayıplar söz konusudur. Ülkelerin Rusya’ya uygulamaya başladıkları sistematik yaptırımlar ve ambargolar dolaylı olarak ülkemize de yansımaktadır.  

Ülkemize en çok turist gönderen ve turizm gelirimizin büyük bir bölümünü oluşturan Rusya bazı ülkelerin hava sahalarını kapatmaları, global uçak firmalarının sözleşmelerini dondurmaları veya fes etmeleri, swift sisteminin Rus bankalarına kapatılması gibi sebeplerden dolayın bize turist gönderemeyecek. Rus vatandaşlarının ülke ekonomisinden dolayı yaşayacakları ekonomik sıkıntılar da bunun cabası.  

Savaşın bitmesi durumunda bile ekonomik yaptırımlar ve ambargoların uzun süre kaldırılmayacağını düşünmekteyim. Özellikle para transferleri ve şirketler arasındaki ödemelerde yaşanacak sıkıntıları yıllardır İran ile yapıldığı gibi yapılabileceğini düşünmekteyim. Bildiğiniz üzere Rusya’dan sonra ülkemize en çok turist gönderen ülke olan ve hatta bazen turist sayısında Rusya’yı da geride bırakan İran yıllardır bu sorunlarla mücadele etmektedir. Otellerimizin ve tur operatörlerinin bankalarda swift sistemi ile alakalı olan bu sorunu bu yöntemle aşabileceklerini ve alternatif yollar ile sorunu geçici de olsa giderebileceklerini düşünmekteyim. Bu durumun bir an önce düzelmesi ve pandemi nedeni ile ağır darbeler alan sektörümüzün toparlanmaya çalışırken bu sebeple kayıplar yaşamamasını ümit ediyorum.

Kimdir / Milad Rahgozar Hotel Şahinler / Genel Müdür

1991 İran/Tahran doğumlu olan Milad Rahgozar ilkokul eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra
lise eğitimi için Muğla’ya yerleşmiş olup başta Bodrum, Marmaris ve Kuşadası olmak üzere sektörün
önemli tur operatörleri ve otellerinde görev yapmıştır. Yurt içi ve yurt dışında insan kaynakları
yönetimi, dijital pazarlama ve finans eğitimleri aldı. Eskişehir Anadolu üniversitesinde Turizm ön
lisans eğitimini aldıktan sonra İstanbul Arel üniversitesinde turizm ve otel işletmeciliği Lisans eğitimini
tamamlamış olup akabinde tekrar İstanbul Arel üniversitesinde otel yöneticiliği yüksek lisans eğitimini
tamamladı. Farsça ve İngilizce konuşmaktadır. Turizm stratejileri derneği (TURİST) kurucu üyesidir.
Antalya’da görev yaptıktan sonra İstanbul’a yerleşti ve yaklaşık 2019 yılının sonundan itibaren
Lalelide bulunan ve 1978 yılından beri hizmet veren Şahinler Hotelde genel müdür olarak görev
yapmaktadır.

OTEL İŞLETMELERİNDE PROBLEM ÇÖZMENİN YOLLARI / ORKUN AVKAN
Paylaşmak Güzeldir
MİLAD RAHGOZAR
1991 İran/Tahran doğumlu olan Milad Rahgozar ilkokul eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra lise eğitimi için Muğla’ya yerleşmiş olup başta Bodrum, Marmaris ve Kuşadası olmak üzere bu bölgelerde bulunan sektörün önemli tur operatörleri ve otellerinde görev yapmıştır. Yurt içi ve yurt dışında işletme yönetimi, insan kaynakları yönetimi, dijital pazarlama ve finans eğitimleri almıştır. Eskişehir Anadolu üniversitesinde Turizm ön lisans eğitimini aldıktan sonra İstanbul Arel üniversitesinde turizm ve otel işletmeciliği Lisans eğitimini tamamlamış olup akabinde tekrar İstanbul Arel üniversitesinde otel yöneticiliği yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Farsça ve İngilizce konuşmaktadır. Turizm stratejileri derneği (TURİST) kurucu üyesi ve Old City otelciler platformu yönetim kurulu üyesidir. Ortadoğu merkezli uluslararası bir tur operatörünün Türkiye temsilcidir. Antalya’da görev yaptıktan sonra İstanbul’a yerleşti ve yaklaşık 2019 yılının sonundan itibaren Lalelide bulunan ve 1978 yılından beri hizmet veren Şahinler Hotelde genel müdür olarak görev yapmaktadır.

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.