A. Metin Tunca’nın ‘Sigrafitto Sergisi’ İstanbul TGC Basın Müzesi Sanat Galerisinde açıldı.

A. Metin Tunca’nın ‘Sigrafitto Sergisi’ İstanbul TGC Basın Müzesi Sanat Galerisinde açıldı.
Hotel Gazetesi
Posted on Nisan 14, 2022, 7:41 am
10 mins
hotelrunner hotelgazetesi hemen başla

“İĞNENİN SERAMİKTE DANSI” SİGRAFİTTO İSTANBUL’DA

A. Metin Tunca’nın ‘Sigrafitto Sergisi’ İstanbul TGC Basın Müzesi Sanat Galerisinde açıldı.

Küratörlüğünü Fotoğraf Sanatçısı Amil Üçbaş’ın yaptığı Sigrafitto Sergisinin açılış kurdelasını Oldcity Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz kesti. Akyüz, “Platform olarak sanatın ve sanatçının her zaman yanındayız” dedi.  

Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı İlk Sigrafitto Sanatçısı A. Metin Tunca, İstanbul TGC Basın Müzesi Sanat Galerisinde düzenlenen Sanat Sergisi’nde, sanatseverleri Sigrafitto sanatıyla buluşturdu.

Çemberlitaş’ta bulunan Tarihi Basın Müzesi binasında, 12 Nisan 2022 Saat 15.00 de Old City Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüzün açılış kurdelasını kestiği ve konuşmasını yaptığı Sigrafitto Sergisi’ne, sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Küratörlüğünü Fotoğraf Sanatçısı Amil Üçbaş’ın yaptığı Sigrafitto Sergisinde, sanatçının kırkın üstünde eseri sergileniyor.

AKYÜZ: “SANATIN VE SANATÇININ YANINDAYIZ”

Sanatçının tüm eserleri hakkında detaylı bilgi alan Akyüz, konuşmasında; “Sanat, İnsanın kendi kültürünü ve diğer dünya kültürlerini tanımasını sağladığı gibi tüm dünya ülkeleri arasında etkileşimi de güçlendirmektedir.” dedi. Turizmin toplumsal yapının, kültürel diyalogların ve ekonomik alışverişin gelişmesini desteklediğini dile getiren Akyüz, “Sanat ve Turizm’in, toplumlar arasında iletişim kurulmasında çok önemli bir yeri vardır” diye konuştu. Old City Otelciler Platformu olarak her zaman sanatın ve sanatçının yanında olduklarını belirten Akyüz, İlgili Bakanlıkların ve devlet kurumlarının gerekli desteği göstermesinin de önemli olduğunun altını çizdi.

Sergi açılışında, TGC Basın Müzesi Sanat Galerisi Müdürü Saadet Altay’ınyaptığı açılış konuşması sonrası Tunca tarafından eserlenen tarihi binanın Sigrafitto çalışması Altay’a hediye edildi. Altay, bu ince sürpriz karşısında çok mutlu olduğunu dile getirerek sanatçıya teşekkür etti.   

Kültür Bakanlığı Sanatçısı A. Metin Tunca’nın “İğnenin Seramikte Dansı” 8. Kişisel Sigrafitto Sergisi, 29 Nisan günü akşam 17.00 ye kadar devam edecek.

İĞNENİN SERAMİKTE DANSI: SIGRAFITTO

Kütahyalı Sigrafitto Sanatçısı A. Metin Tunca’nın seramik üzerine iğne ve sivri uçlu metal ya da ahşap materyallerle sabırla ve günlerce emek vererek yaptığı siyah beyaz eserler, sanatseverlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Sigrafitto dalında Turizm Bakanlığının ilk Sigrafitto Sanatçısı unvanına sahip olan Tunca, adeta İğnenin Seramikte Dansı diye nitelendirdiği Sigrafitto sanatı hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sözcük anlamı İtalyanca “kazınmış” anlamına gelen “Sigrafitto” bir astar kazıma tekniğidir. İlk defa Çin’de görülmüştür. Karluklar, Karahanlılar ve Selçuklular bu sanat dalında eserler vermişlerdir. Daha sonraki yıllarda İran ve Avrupa’da özellikle gelişerek yaygınlaşmıştır.

Günümüze farklı yorumlarıyla gelen Sigrafitto sanatında, ilk kez 1992 yılında “Sır Üstü” tekniğiyle üç ve iki boyutlu yüzeylere uygulamaya başlanmıştır. Bu çalışmalarda, iğne ucu kullanılarak çok ince detaylara inilebilmesi için “Puntolama Tekniği” uygulanmaktadır. Seramik ve Granit üzerine siyah Sır Üstü boya püskürtüldükten sonra çizimlerle, ucu sivri özel bir kalem ile dantel gibi işlenerek, üstteki tabakanın resme karşılık gelen yerleri kazınarak kaldırılır. Yüzey üzerinde mikron kalınlıktaki boyada açık ve koyu kısımların tonlarına göre belirginleştirilmesi, oldukça ince bir ustalık gerektirmektedir. Geri dönüşümü ve tamiri mümkün olmayan bu eserler yapılırken milyonlarca iğne darbesi gerekmektedir. Sabırlı ve uzun bir çalışma isteyen bu uygulama haftalarca hatta aylarca sürmektedir. Çizim bittikten sonra oluşan eserler 700-800 derece sıcaklığında fırınlanmaktadır.

1992 yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Seramik bölümü Öğretim Görevlisi Metin Çağırıcı tarafından ilk kez iğne uçları kullanılarak yapılan “Puntolama Tekniği” çok ince detayları veren dokusal yorumlarıyla “Sır Üstü” üç boyutlu ve iki boyutlu yüzeylerdeki resim çalışmalarında uygulanmaya başlanmıştır. Metin Çağırıcı bu çalışmayı Lokman Acar’a öğretmiş olup, Dumlupınar Üniversitesi Seramik Bölümü’nde açtığı “Sigrafitto Atölyesi”nin başına Lokman Acar’ı getirmiştir.”

A.Metin Tunca kimdir? 

Kütahya’da doğup büyüyen Tunca, İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksekokulu’nda bir yıllık eğitim aldıktan sonra Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Maden Mühendisliği’nde eğitim hayatına devam etmiş ve Köy Hizmetleri Kütahya İl Müdürlüğünde yirmi iki yıl çalıştıktan sonra emekli olmuştur. İlkokul yıllarından itibaren resim sanatına ilgisi olan Tunca, karakalem, suluboya, yağlıboya, çeşitli desen ve çini çalışmaları dallarında eserleri de bulunan sanatçı, 2006 yılından itibaren Sigrafitto sanatı ile ilgilenmeye başlamıştır. 2006 yılında Dumlupınar Üniversitesi bünyesindeki Sigrafitto Atölyesi’nde Lokman Acar’dan Sigrafitto eğitimi alan sanatçı, günümüze kadar çeşitli çalışmalara ve bir çok esere imza atmıştır.

Kendisi gibi T.C Kültür Bakanlığı Sanatçısı olan kızı Gökçen İlay’la birlikte yaptıkları 53 eserle 2010 yılında Kütahya’da Türkiye’nin kişisel ilk Sigrafitto Sergisini açmıştır. 2011 yılında Kültür Bakanlığı İlk Sigrafitto Sanatçısı unvanını alan Tunca, hayatı boyunca kişisel sergileri haricinden çeşitli karma sergilere de katılmaya da devam etmiştir.

A.Metin Tunca, Sigrafitto Çalışmalarına Kütahya Belediyesi Kent Konseyi Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki atölyesinde devam etmektedir.

Kişisel Sergileri;

1. Kişisel Sergi, Kütahya, 2010

2. Kişisel Sergi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 2010

3. Kişisel Sergi, İstanbul Beyoğlu Belediyesi 7.Altın Eller Festivali, 2012

4. Kişisel Sergi, İstanbul Pendik Belediyesi 9.Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, 2013

5. Kişisel Sergi, Kütahya İl Kültür Müdürlüğü, 2015

6. Kişisel Sergi, Muğla/Bodrum Hakan Aykan Kültür Merkezi, 2017

7. Kişisel Sergi, Kayseri Erciyes Üniversitesi Açılış Etkinlikleri, 017

Karma Sergiler ;

Karma Sergi, Ankara Atatürk Kültür Merkezi, 2009

Karma Sergi, İzmir Enternasyonal Fuarı, 2009

Karma Sergi, İstanbul Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi, 2010

9 Eylül Üniversitesi 500.Yılında Piri Reis Sergisi, 2013

5. UGYODES Afyon Sandıklı, 2018

Bulunduğu yayınlar;

İsmek El Sanatları Dergisi 15/2013 sayfa 138-143

(http://ismek.ist/blog/sayi.aspx?tag=İsmek-el-sanatlari-dergisi-15)

9 Eylül Üniversitesi Yayınları 500. Yılında Piri Reis 2013 sayfa 53 ve 128

Türkiye Seramik Dergisi 34. sayı, sayfa 66-67 (http://www.serfed.com/content_files/dergi/34/seramik_turkiye_34_op.pdf)

5. UGYODES Sempozyumu bildiri kitabı Afyon Sandıklı

http://ifarts.org/bildirgeler/ sayfa 42-4

Zafer kalkınma ajansının UNECO bünyesinde yayınladığı” Kütahya’ya Değer Katanlar” kitabı, sayfa 52-52

Kütahya DPÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü tarafından çıkarılan ” Seyir defteri “ Metin TUNCA: Seyir defteri 2021 sayı 4 ( Özel sayı) Sayfa 248, 249, 250

hotelrunner hotelgazetesi hemen başla
Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.