TÜRSAB’DAN EDİRNE ÇIKARMASI

TÜRSAB’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
Hotel Gazetesi
Posted on Haziran 08, 2022, 10:45 am
20 mins
  • TÜRSAB ve Edirne Belediyesi iş birliği ile bu yıl ilki gerçekleştirilen 9/8 Festivali, oldukça verimli geçti. Edirne Turizmine katkı sağlaması beklenen festival için TÜRSAB, seyahat acentaları ve basının katıldığı bir tanıtım gezisi düzenledi.

  • TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Edirne’nin hem yurt dışı hem de yurt içinde tanıtılması için TÜRSAB olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

  • 3 gün süren organizasyonu değerlendiren Hotel Gazetesi Yazarı Yeşim Sarıtaş, “Bu gezi sonraki yıllarda Edirne turizmine çok şey katacak” dedi.

TÜRSAB’DAN EDİRNE ÇIKARMASI

TÜRSAB ve Edirne Belediyesi iş birliğinde düzenlenen Edirne 9/8 Festivali ve Edirne Tanıtım Gezisi, Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TÜRSAB Heyeti, seyahat acentaları ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleşti.

Edirne 9/8 Festivali ve Edirne Tanıtım Gezisi kapsamında konukları Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan karşıladı. Ardından Edirne Belediyesi Meclis Salonu’nda Edirne hakkında detaylı bir sunum yapıldı. Edirne Belediye Binası’nda Atatürk Odası ziyaretinin ardından Selimiye Kent Meydanı sunumuyla devam eden etkinlikte, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın anlatımıyla Edirne Kent Müzesi gezildi.

Edirne 9/8 Festival açılış korteji sonrası gala yemeği düzenlendi. Gala yemeğinde birer konuşma yapan Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya bölge turizminin kalkınması konusunda önemli mesajlar verdiler. 

“TURİZM ŞEHRİ EDİRNE’NİN MARKALARINA İHTİYACI VAR”

Açılış konuşmalarında öncelikle Edirne’nin markalaşmasının altını çizen Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık: “Aynı zamanda Edirne bir turizm şehri. Turizm şehri içinde hep birlikte nasıl daha iyi adımlar atılabilir, bu turizm şehri konusunda nasıl daha da iyi markalar yaratılabilir, bunların arayışı içindeyiz. Bu kapsamda bu çalışmayı da çok kıymetli bulduğumu ifade etmek istiyorum. Tabii turizm denilince akla markalar geliyor, şehrin markalarına ihtiyacı var, şehrin tanıtılmasında markaların olması gerekiyor. Bu şehrin markaları ne diye düşündüğümüz zaman birinci olarak doğası geliyor. Edirne‘nin birinci markası doğasıdır, ikinci markası ise tarihidir. Burası biliyorsunuz tarihi başkent; Osmanlı devletine payitahtlık yapmış, padişahlar burada tahta çıkmış, buradan devleti yönetmiş hatta ve hatta İstanbul’un fethi buradan planlanmış. Üçüncü markamız sahip olduğumuz tescilli tarihi varlıklar. Edirne’de bin 500’ün üzerinde sahip olduğumuz kültürel tarihi varlığımız mevcut. Neredeyse bir açık hava müzesinde geziyormuş havasına kapılıyorsunuz. Dördüncü ve bence en önemli markalarımızdan bir tanesi de sahip olduğumuz kültürel ya da folklorik değerler” ifadeleriyle Edirne’nin turizm markalarının altını çizdi.

“TURİST SAYISINI 10 MİLYONA ÇIKARACAĞIZ”

Düzenlenen gala yemeğinde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, turist sayısının turizm açısından önemini vurguladı. Başkan Gürkan, “Edirne’den güzel duygularla ve olumlu sonuçlarla ayrılacaksınız. Sizlerden isteğimiz 2014’te koyduğumuz bir hedef vardı, demiştik ki Edirne’de turist sayısını orta vadede 5 uzun vadede 10 milyona çıkaracağız. Bunu sizlerle beraber başardık, aslında sizler başardınız. Edirne’yi birkaç yıl içerisinde 10 milyon turist hedefine taşımak istiyoruz” diyerek Edirne’nin turizm hedefini açıkladı.

“TÜRSAB İLE BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”

Edirne turizmini TÜRSAB ve seyahat acentaları ile canlanacağının altını çizen Gürkan; “Bu anlamda da TÜRSAB’ın başta çok değerli Başkanı Sn. Firuz Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri ve tüm acentalarla birlikte başaracağımızdan hiç kuşkumuz yok. Sizinle yürümek, mücadele etmek bu noktaya bu şekilde somut sonuçlar çıkarmak gerçekten çok keyif verici. Birlikte yürüdüğümüz bu yolun daha uzun yıllar sürmesini diliyorum. Sizlerle beraber her noktada her platformda beraber olmaya devam etmek istiyoruz, iyi ki varsınız. İyi ki TÜRSAB var, iyi ki bu ülkenin turizmcileri var, iyi ki bu ülkenin turizm emekçileri var. Hepiniz sağ olun, var olun. Edirne’ye tekrar hoş geldiniz diyorum“ ifadelerini kullanarak konuşmasını sonlandırdı.

“EDİRNE AVRUPA’YA AÇILAN KAPI”

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya TÜRSAB ve Edirne Belediyesi iş birliğinde düzenlenen gala yemeğinde açılış konuşmasında Edirne’nin turizm açısından her çeşit değerinin olduğunu vurguladı. Edirne’nin Avrupa’ya açılan kapılarından dolayı turizm için önemini vurgulayan Firuz B. Bağlıkaya, “Edirne Avrupa’ya açılan kapı olmanın yanı sıra turizmin çok boyutlu yaşandığı bir kent. Biz turizm denildiğinde aklına sadece altın yumurtlayan tavuk benzetmesi gelen anlayıştan gerçekten çok çektik. Turizm kavramını her yönüyle Incoming, İç Turizm ve Outgoing’i de içine alacak şekilde bütüncül anlamak ve ele almak zorundayız. Turizme sadece “Döviz getiren sektör” olarak bakmak, iç turizmin önemini göz ardı edenlerin, vatandaşlarının yurtdışına gitmelerini teşvik etmeyen, desteklemeyenlerin bakış açısıdır. Turizme sadece “Döviz Kazandırma” özelliği ile kısıtlı kalan bu dar bakış, turizmi bir bölgeye ve bir türe sıkıştırma tehlikesini maalesef beraberinde getiriyor. Gelişmiş dediğimiz ülkelerde turizm denilince öncelikle o ülke vatandaşının bu faaliyetteki rolü, katılımı akla geliyor. Bu yüzden çok turist alan ülkeler aynı zamanda iç turizm hareketi çok yüksek olan ülkelerdir. Turizmi sadece Antalya ve birkaç şehrimize yurt dışından gelen turistlerle ölçmek sadece bu alana yatırım yapmayı, sadece bu alana destek vermeyi, tanıtım deyince bu illeri öne çıkarmayı da beraberinde getiriyor” diye konuştu.“TURİZM DENİLİNCE AKLA SADECE ANTALYA GELİYOR”

Turizmin ülkemizdeki alternatif turizm çeşitliliğini vurgulayan Başkan Bağlıkaya: “Balansı bozuk, tek yönü güçlü bir yapılanma sonuçta sektörü krizlerde güçsüz, savunmasız, alternatifsiz halde bırakıyor. Turizm deyince sadece Antalya’ya inen uçakları saymaya başlıyoruz. Turizmin döviz getiren özelliği elbette önemli, ülke cari açığını turizmden elde edilen gelirlerle kapatıyoruz, bunu hepimiz biliyoruz. Bunun önemsiz olduğunu kimse söyleyemez. Ancak turizm bundan ibaret değil. Turizm sosyal bir olgu. Aynı zamanda barışı, kardeşliği, birbirini tanımayı, anlamayı, kültürel zenginliğin paylaşımını da içeren ve belki de bu yönüyle ekonomisinden bile daha önemli bir olgu. Kaldı ki sadece ekonomisini ele aldığımızda dahi iç turizm hareketini Incoming hareketinden daha önemsiz göremeyiz. İç turizm ülkemizin refahının bölgelere yayılması, milli gelirin adil dağılımı içinde çok önemlidir. Bunları turizme bakmakla yükümlü olan mercilerin hatırlaması, planlamada bir köşeye atmaması içinde sık sık tekrar ediyoruz, hatırlatıyoruz” diyerek değişen tatil anlayışının altını çizdi.“TÜRSAB OLARAK TEK MERKEZLİ TANITIMA KARŞIYIZ”

Edirne’nin hem yurt dışı hem de yurt içinde tanıtılması için TÜRSAB olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirten TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, “TÜRSAB olarak biz bu yerel dinamikleri göz önüne almayan, bugüne kadar yapılanları yok sayan yerel unsurların içinde olmadığı tek merkezli tanıtım yaklaşımına ilk günden beri itirazlarımızı, eleştirilerimizi ve önerilerimizi dile getirerek karşı çıkıyoruz. Yapısında, yönetiminde kısaca oluşumundaki hataları düzeltilmesi mümkündür, vakit kaybetmeden de yapılmalıdır. Edirne’de benzeri destinasyonların bu kaynaktan hak ettiği payı alması gerektiğini söylemekte ayrıca bizim görevimiz. Her şeye rağmen Edirne Belediyesi’nin vizyoner bir yaklaşımla turizm alanında attığı adımları çok önemli ve değerli buluyoruz. Bu perspektiften hareketle 2022 Edirne yılı etkinliklerinin, Edirne’nin ekonomisinde ve sosyal hayatında turizmin hak ettiği yeri almasını sağlayacağına yürekten inanıyorum. Turizmin 50 yıllık kurumu TÜRSAB, turizm için çalışan her şehrin olduğu gibi Edirne’nin de turizm planlaması, tanıtımı ve pazarlamasında da üzerine düşenleri yapmaya, bilgi birikimini Edirne’nin hizmetine sunmaya hazırdır. Biz Edirne’nin hem yurt dışında hem yurt içinde tanıtımı ve turizmi açısından hak ettiği ilgiyi görebilmesi için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” diyerek Edirne Tanıtım Gezisi’nin, Edirne turizminin gelişimine katkı sağlayacağını ifade etti.
HERKES 9/8’LİK RİTME UYDU, COŞKU ZİRVE YAPTI

Edirne Tanıtım Gezisi’nin ikinci gününde, Kırkpınar Yağlı Güreşleri Gösterisi ve Saray içi gezisinden sonra Yeni Saray Ören Yeri, Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi gezildi. Öğle yemeğinin ardından 9/8 Festivali katılımı sonrası Kent Ormanı’nda yarışmalar düzenlendi ve Karaağaç Tarihi Tren Garı gezildi.

“TURİSTLER İÇİN GÜREŞ DÜZENLEYECEĞİZ”

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde bir konuşma gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar güreşlerinin tarihini anlattı. Belediye Başkanı Gürkan Kırkpınar modernizasyonu gerçekleştikten sonra hafta sonları gelen turistler için bir güreş düzenleyeceklerini açıkladı. Gürkan, “Buradaki çim değil, çayır. Bu çayır diz boyuna gelince güreşler başlayacak. Normalde bir ay kala bu alana girmeyiz ama sizler için bu alana giriyoruz. En son 2400 yüz pehlivan katıldı. 14 boy pehlivan var. Bir üst derece çıkmak için dereceler var öyle çıkıyorsunuz. Yağlı güreş sporu ile ilgilenen Kırkpınar’da 80 civarında Belediye üye. Antalya Kumluca ve Elmalı da dereceye girmişler ki bir üst dereceye katılabilsinler. Kırkpınar baş pehlivanı için gerçek altın kemer yaptırıyoruz. 3 defa üst üste baş pehlivan olan güreşçimize ‘pehlivan altın kemeri’ veriyoruz. Biz yeni bir altın kemer yaptırıyoruz. 3 kez Kırkpınar ağalığı yapan kişiye ‘ağalık kemeri’ veriyoruz. Kel Aliço 27 yıl Kırkpınar ağalığı yapmış, karşısına Koca Yusuf çıkıyor ikisi de birbirini yenemiyor. Kel Aliço kıspetine vuruyor ve Koca Yusuf’a Kırkpınar ağalığını o veriyor. Kırmızı mum bir davettir. Kırkpınar’da çeşitli boylarda mum dileriz ve davet ederiz. Kırkpınar’da bir gelenek de yeme içmedir. Kuzu çevirmedir” diyerek Edirne’nin turizm açısından planlamalarından söz etti.

EDİRNE KEŞFEDİLDİ

Edirne Tanıtım Gezisi’nin üçüncü gününde ise Sveti Konstantin- Elena Bulgar Kilisesi ile başlayan gezide, Selimiye Cami, Kaleiçi ve Büyük Sinagog ziyaret edildi. Edirne Belediyesi Türk Kültürü El Sanatları Üretim ve Geliştirme Merkezi’nde öğle yemeği yenildikten sonra B2B görüşmeleri kapsamında TÜRSAB ve Edirne Turizm İşletmeleri “Edirne’yi Keşfet” buluşmasını gerçekleştirdi.

BU GEZİ EDİRNE TURİZMİNE ÇOK ŞEY KATACAK

Turizme yönelik önemli organizasyonlarda yer almayı sürdüren Turizmin tek gazetesi Hotel Gazetesi’ni, bu gezide gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Aliye Üçbaş ve yazarımız Yeşim Sarıtaş temsil etti. Gezi-yorum sayfalarıyla destinasyonları kendi üslubuyla okurlarımıza aktaran Yeşim Sarıtaş, bu gezi hakkında da şu değerlendirmeyi yaptı:

“Amerika’yı yeniden keşfetmek gibi Edirne’yi yeniden keşfetmiyoruz elbette. O yüzden ‘Edirne’de ne var, neden ön plana çıkarıyorsunuz?’ derseniz, Edirne’yi görenler görmeyenlere anlatsın derim. Bildiğiniz Edirne bir o kadar daha Edirne olmuş. Belediye başkanı ve başkan ile bütünleşmiş mutlu halk, şehirdeki enerji ve görsel güzelliği etkiliyor. TÜRSAB Başkanı ve seyahat acenteleri ile basını karşılayan ve de ağırlayan, öğretmen kökenli olan Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan’ın eşliğinde ve de rehberliğinde kenti tanımak, Edirne’nin tarihini ve kültürünü kendisinden dinlemek ve o muhteşem oyunu ile Edirne’nin 9/8’lik ritmi, bize çok başka bir keyif verdi. Yine TÜRSAB Başkanı Sayın Firuz Bağlıkaya’nın önderliğinde seyahat acenteleri ve basın olarak yola çıktığımız Edirne tanıtım turu ise acenteler için de verimli bir tur oldu. Edirne’de ilk kez yapılacak olan yeni festivaller ve turlara eklenecek yağlı güreş gösterileri ile sıradan turların dışında yeni alternatif turlar oluşturulacak olması, turizme yeni ürünleri getirmiş olacak.

22 plakalı Edirne için 2022 Edirne Yılı ilan edilmiş olup, bu yıla yakışır yenilikler ve gösterilerle sonraki yıllar içinde Edirne turizmi adına çok şeyler katacağının ilk adımıdır bana göre. TÜRSAB Başkanı ve Edirne Belediye Başkanı başta olmak üzere, emeği geçen, organizasyonu oluşturan herkese Edirne’yi yıllar sonra bu kadar güzel bize sundukları için teşekkür ediyorum.”

Belediye Başkanı Recep Gürkan’a destek sözü

Gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Aliye Üçbaş, TÜRSAB’ın düzenlediği Edirne gezisinde, kentin Belediye Başkanı Recep Gürkan’a Hotel Gazetesi’ni takdim etti ve destek sözü verdi. Gazetemizi inceleyen Gürkan’a gazetemiz hakkında ayrıntılı bilgi veren Aliye Üçbaş,  Edirne’nin tanıtımı için Hotel Gazetesi olarak her zaman hazır olduğumuzu belirtti. Gazetemizi çok beğenen Başkan Gürkan, bundan böyle Türkiye turizmi hakkındaki gelişmeleri gazetemizin web sitesinden takip edeceğini söyledi.

hotelrunner hotelgazetesi hemen başla
Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.