TÜROB Başkanı Müberra Eresin ve İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Turizmde yılın ilk 5 ayını değerlendirdiler

TÜROB Başkanı Müberra Eresin ve İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Turizmde yılın ilk 5 ayını değerlendirdiler
Hotel Gazetesi
Posted on Temmuz 01, 2022, 8:28 am
16 mins

ERESİN: “TÜRKİYE’NİN VE İSTANBUL’UN TURİZMDE YILDIZI DAHA DA PARLAYACAK”

AVDAGİÇ: “İSTANBUL TURİZMDE DÜNYAYA KIYASLA HIZLA TIRMANIŞA GEÇTİ”

Türkiye Otelciler Birliği’nin Haziran ayı ‘TÜROB Geleneksel Öğle Yemeği’ etkinliği Conrad İstanbul Bosphorus’ta gerçekleştirildi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’in konuk konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, TÜROB üyeleri ve turizm sektörünün önde gelen temsilcileri bir araya geldi.

Toplantıda bir konuşma yapan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, turizmde son iki yıldır pandemi nedeniyle hasret kalınan canlılığa yeniden merhaba demenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Turizmde Türkiye’nin ve İstanbul’un yıldızı daha da parlayacak” dedi.

HEM DOLULUKLAR HEM FIYATLAR ARTTI!

TÜROB Başkanı Eresin, toplantıda yaptığı konuşmada, turizmdeki son durumla ilgili bilgi verirken, yılın ikinci yarısıyla birlikte talepte artışın devam etmesini beklediklerini belirtti. Eresin, “Mevcut şartlarda 2022’nin 2021’den çok daha iyi bir yıl olacağı kesin görünüyor. 2019 yılını da geçme ihtimali çok yüksek. Gelecek yıl ise yani 2023 yılının turizmde çok daha iyi bir yıl olacağını, takip eden yıllarda turizm gelirlerimizin artarak çok ciddi noktalara geleceğini ve özellikle İstanbul’un dünyada yine parlayan ilk beş destinasyondan biri olacağını umuyoruz” diye konuştu.

Türkiye ve İstanbul’da Doluluk oranları

Doluluk oranlarını açıklayan Eresin, şu bilgileri verdi: “Türkiye genelinde otel dolulukları Mayıs 2022’de yüzde 70.3, ADR olarak adlandırılan günlük satılan oda bedeli 103.9 Euro, RevPAR olarak adlandırılan oda başı gelirler 73.1 Euro oldu.  Mayıs 2019’da otel dolulukları yüzde 54.6, oda bedeli 68.5, oda başı gelirler 37.3 Euro olmuştu.

Türkiye genelinde ilk 5 ayda ise doluluklar yüzde 59.8, oda bedeli 84.5 Euro, oda gelirleri ise 50.5 Euro olarak gerçekleşti. 2019’un beş aynında doluluklar yüzde 62.6, oda bedeli 65.5 Euro, oda başı gelirler de 41.0 Euro olmuştu.

Neden mi 2019 ile kıyasladım? Geçmiş dönemle karşılaştırma yaparken turizmde kayıp yıllar olarak kabul ettiğimiz 2020 ve 2021 yıllarını hiç dikkate almıyoruz ve sadece 2019 yılı ile kıyaslama yapıyoruz artık.

İSTANBUL AVRUPA ORTALAMASININ ÜZERİNDE

İstanbul’a gelirsek; İstanbul’da Mayıs 2022 otel dolulukları yüzde 78.4 oldu. 2019 yılı Mayıs ayında bu oran yüzde 58.2 olmuştu. Bu yılın ilk 5 ayına baktığımızda ise İstanbul’da doluluklar yüzde 66.8 olarak gerçekleşti. 2019’un ilk 5 ayında bu oran yüze 69 olmuştu. Görüldüğü gibi doluluklarda mayıs ayı bazında 2019’un üzerindeyiz, ancak ilk 5 aylık dönem itibariyle henüz 2019’un gerisindeyiz.”

Fiyatlarda ve oda gelirlerindeki yükselişin çok sevindirici olduğuna dikkat çeken Eresin, şöyle devam etti: “Şunu büyük bir memnuniyetle belirtmeliyim ki; İstanbul’un hem mayıs ayında hem de beş aylık dönemde doluluk ve oda başı gelir ortalaması Avrupa destinasyonları ortalamasının üzerine çıktı.

İstanbul’da günlük satılan oda bedelimiz Mayıs 2022’de 127.4 Euro oldu. 2019 yılında bu rakam 81.7 olmuştu. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirler ise Mayıs 2022’de 99.8 Euro olarak ölçüldü. Bu rakam 2019’da 47.5 Euro olmuştu. Ocak-Mayıs döneminde; günlük satılan oda bedelimiz 2022’de 104,98 Euro olarak ölçüldü. Bu rakam 2019’da 80.4 Euro olmuştu. Ocak-Mayıs 2022’de; toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirler 2022’de 70.1 Euro olarak ölçüldü. Bu rakam 2019’da 55.5 Euro olmuştu.

BU BAŞARILAR TESADÜF DEĞİL

Turizm sektöründe olumlu grafiklerin ortaya çıkması memnuniyet verici ancak yapılan çalışmaları göz önüne alırsak da bu başarılar tesadüf değil. TÜROB, İstanbul Ticaret Odası, ICVB ve sektör kuruluşları olarak kamu-özel sektör iş birliğinde atılan adımlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtma Ajansı (TGA) tarafından yürütülen sonuç odaklı tanıtım ve pazarlama çalışmaları sonrasında turizm sektörünün hedeflerine ulaşarak ülke ekonomisi, istihdamı ve kalkınmasına güçlü desteğini vermeye devam edeceğine inanıyoruz.”

OTEL YATIRIMLARI ARTIŞA GEÇTİ

Konaklama sektörü yatırımlarında da yeniden artış başladığına işaret eden Eresin, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre bu yılın ilk 4 ayında ülke genelinde toplamda 23 ilde 42 yeni otel projesi ‘Yatırım Teşvik Belgesi’ aldı. Yeni yatırımlar toplam 1 milyar 892 bin TL tutarında teşvik kullanılarak tamamlanacak” dedi.

EĞİTİM PROJELERİMİZ HIZLANDI

TÜROB’un eğitim alanındaki çalışmalarının da hızlandığını ifade eden Eresin, şunları söyledi: “Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’yla birlikte, turizm sektörüne nitelikli insan kaynağı yetiştirmesi amacıyla, ‘Mesleki Eğitim Merkezleri’ projesinin uygulamasını İstanbul pilot il olmak üzere başlatmıştık. Proje kapsamında yaşanan aksaklıkların giderilmesi yönünde MEB ile yakından çalışmaya devam ediyoruz. Bu projeyi, sektörümüz açısından taşıdığı önem dikkate alınarak desteklemeye devam edeceğiz. Öte yandan MEB ile varılan mutabakat sonrasında; Şişli Kervansaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin adının ‘TÜROB 50.Yıl Şişli Turizm Meslek Lisesi’ olarak değiştirilmesi konusunda süreç tamamlanmak üzere. Okulumuzda incelemelerde bulunduk. Okulun, toplam 21 dersliği ile tamamen ihtiyaç duyduğumuz insan kaynağına göre öğrenci yetiştirmesi için idari ve teknik altyapı en kısa süre içerisinde tamamlanacak.”

ŞANLIURFA TURİZM BAŞKENTİ

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen, Türkiye’yi, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un temsil ettiği İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 11. Turizm Bakanları Konferansı’nda Şanlıurfa ilimizin ‘2023 yılı Turizm Başkenti’ olarak seçildiğine de değinen Eresin, “Bu gelişme bölge turizmine ve tanıtım faaliyetlerine büyük katkı sağlayacaktır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na girişimleri için teşekkür eder ve hayırlı olmasını temenni ederiz” dedi.

İTO, DÜNYANIN EN BÜYÜK VE EN KÖKLÜ ODALARINDAN

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, konuk konuşmacı ITO Başkanı Şekib Avdagiç’e sözü vermeden önce İstanbul Ticaret Odası hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu. İstanbul Ticaret Odası’nın 640 bini aşkın üyesiyle dünyanın en büyük ve köklü ticaret odalarından biri olduğunu kaydeden Eresin, şunları söyledi: “Türkiye’nin geleceğine adanmış bir kurum olarak İTO, misyonundan aldığı güçle; ticaret, küçük sanayi ve turizmin de içerisinde yer aldığı hizmet sektörlerinin hızla gelişmesini ve yaygınlaşmasını desteklemektedir. Yurt dışında yeni pazarlar oluşturmak için çalışmalar yaparken iş dünyasının gelişmesinin önündeki engelleri tespit ederek kaldırılması için faaliyette bulunmaktadır. İstanbul’un dünya turizminden aldığı payı artırmak, hizmet ve turizm sektörümüzün gelişmesine katkı sağlamak amacıyla, İstanbul Ticaret Odası Başkanımız Sayın Şekib Avdagiç’in Başkanlığını yürüttüğü Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) ile İktisadi işletmesi olan İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) aracılığıyla, özellikle turizm sektörünün en verimli alanları arasında yer alan kongre turizminin gelişmesi için çalışmalar yapılmaktadır.”

İTO BAŞKANI AVDAGİÇ: İSTANBUL YARATILIŞTA TURİZME DOĞMUŞ BİR ŞEHİRDİR

Konuk konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, önemli açıklamalar yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, turizm sektörünün İstanbul’un en önemli ticari değerlerinden biri olduğunu söyledi.

İstanbul’da turizmi geliştirmek için elbirliği ile çalıştıklarını belirten Avdagiç, “Başkanlığını üstlendiğimiz Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) olarak TÜROB ile birlikte yurt içi ve yurt dışında birçok farklı proje yapıyoruz” dedi.

“İstanbul yaratılışta turizme doğmuş bir şehirdir” diyen Şekib Avdagiç, şöyle devam etti: “İstanbul markasının en büyük ustası ve yapıcısı turizmdir. Bu sebeple İTO olarak şehrimizin kalkınmasına katkı sağlayacak her girişimin yanında büyük bir destekle duruyoruz. Biz biliyoruz ki, İstanbul’u parlatacak ve İstanbul’daki tüm sektörlere katma değerler ilave edecek sektör turizmdir. Dolayısıyla turizme değecek bir el, aynı zamanda onlarca sektöre değmiş bir el gibidir.”

Avdagiç, turizm endüstrisinin en önemli yapı taşının ise oteller olduğunu vurguladı. Şekib Avdagiç, “Bugün, gururla söyleyelim ki tüm Avrupa’nın en genç ve yeni otelleri İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’un otel ve hizmet altyapısı tüm dünyada parmakla gösteriliyor. Ne mutlu bize ki şehrimizde yer alan sayısız yerli ve yabancı otel zincirine her gün bir yenisi daha ekleniyor ve şehrimizin kapasitesi büyüyor” diye konuştu.

“2022’NİN İLK 5 AYINDA 5 MİLYONUN ÜZERİNDE YABANCIYI AĞIRLADIK”

Turizm sektörünün salgında dalgalanmalara maruz kaldığını hatırlatan İTO Başkanı Avdagiç, şunları söyledi: “Ama Türkiye ve İstanbul turizmde dünyaya kıyasla, salgın sonrasında hızla yükselişe geçti. İstanbul’da 2022’nin ilk 5 ayında 5 milyon 284 bin 714 yabancıyı ağırladık. Bu rakamlar içinde bulunduğumuz aylarda daha da artacaktır. Hem ülkemiz, hem şehrimiz 2022 yılına ekonomik anlamda da hızlı bir başlangıç yaptı. Bu yılın ilk çeyreğinde turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 122,4 artarak 5 milyar 454 milyon 488 bin dolara yükseldi. Tüm turizm paydaşlarının ve sektör kuruluşlarının alın teri ve emeğiyle gelinen bu nokta, Türkiye ve İstanbul turizminin take off’a geçtiği noktadır.”

Avdagiç, ICVB aracılığıyla, İstanbul’a yönelik uluslararası kongre ve etkinlik taleplerini yoğunlaştırmak için tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine devam ettiklerini söyledi.

KONGRE TURİZMİNE ODAKLANDIK

Turizmin İstanbul’un neredeyse tüm paydaşlarını kalkındıracak güce sahip olduğunu kaydeden Avdagiç, “Turizm gelirlerine bakınca 2022 verilerine göre, kişi başı ortalama harcama 845 dolara çıkmış bulunuyor. Üstelik kongre ve toplantı için gelen her bir ziyaretçi, bu harcamanın en az 3 ya da 4 katını gerçekleştiriyor. Bu nedenle biz İTO olarak tüm eforumuzu, kongre ve toplantı organizasyonlarını İstanbul’a getirmeye verdik. ICVB olarak, toplam 5 bin katılımcılı 7 kongrenin İstanbul’a kazandırılması için yoğun bir tempoyla çalışıyoruz. Ayrıca katılımcı sayıları 300 ile 25 bin kişi arasında değişen 19 kongreye destek veriyoruz. Bu yılın takviminde ise destek verdiğimiz 300 ile 10 bin katılımcılı 12 uluslararası kongre ve toplantı var” diye konuştu.

hotelrunner hotelgazetesi hemen başla
Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.