Avcılar Belediyesi’nden İstanbul’un tarih ve kültürüne önemli hizmet

Avcılar Belediyesi’nden İstanbul’un tarih ve kültürüne önemli hizmet
Hotel Gazetesi
Posted on Ağustos 01, 2022, 1:50 am
4 mins

‘BATHONEA ANTİK KENTİ’

KİTAP HALİNE GETİRİLDİ

Uluslararası Avcılar Kent ve Tarih Sempozyumu isimli kitabın tanıtımında konuşan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “İstanbul’a geçmişi ile iz bırakmak, akademik çalışmalara katkı sağlamak bizim en büyük gururumuzdur” dedi.

Avcılar Belediyesi’nin desteğiyle, Firuzköy Mahallesi’nde bulunan Bathonea Antik Kenti’ndeki çalışmalar hakkında düzenlenen “Uluslararası Avcılar Kent ve Tarih Sempozyumu” kitap haline getirildi. Alanında uzman birbirinden değerli isimlerin katkılarıyla gerçekleşen akademik kitabın lansmanı öncesinde dünya mirası Bathonea Antik Kenti’nde incelemeler yapıldı.

İNSANLIĞIN ORTAK KÜLTÜREL MİRASI BATHONEA

Bathonea Antik Kenti ziyaretinde Başkan Turan Hançerli ve kazı heyetine; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Avcılar İlçe Başkanı Erdal Nas, Saadet Partisi Avcılar İlçe Başkanı Şaban Yılmaz, Bulgaristan İstanbul Konsolosu Radoslava Kafedjiska, Gana Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Salamatu Yakubu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İstanbul Konsolosu Çağrı Kalfaoğlu, Polonya İstanbul Konsolosu Marek Lipka, Endonezya İstanbul Konsolosu Mrs. Elizabeth Diana Dewi, Avcılar Belediyesi Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve çok sayında davetli eşlik etti.

BAŞKAN HANÇERLİ’DEN KAZI HEYETİNE KİTAP HEDİYESİ

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli – Kazı Başkanı Prof. Dr. Şengül Aydıngün – AVBEL Kentsel Yapı Tasarım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nebil İlseven

Bathonea Arkeolojik Kazı Alanı’ndaki çalışmaların Kazı Başkanı Prof. Dr. Şengül Aydıngün’ün rehberliğinde antik kenti ziyaret eden davetliler, araştırma süreci ve alanın tarihi hakkında bilgilendirildi. Antik Kent’te yapılan incelemelerin ardından Avcılar Belediye Başkanı Hançerli, kazı heyeti ve davetlilere kitap hediye ederek birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.


BAŞKAN HANÇERLİ: BİLİMİN IŞIĞINDA TEMELLENDİRİLMEYEN HİÇBİR ŞEY KESİN DEĞİLDİR

Bathonea Antik Kenti ve kazı çalışmaları hakkında konuşan Başkan Turan Hançerli, “İstanbul’a geçmişi ile iz bırakmak, akademik çalışmalara katkı sağlamak bizim en büyük gururumuz. Arkeoloji ile ilgili söylenecek veya söylenmiş bir sürü söz var. Ancak benim için en etkili olanlardan biri bir dağcı tarafından söylenmiş. Kendisi Everest’in ilk ve en zorlu tırmanışını yapanlardan birisi. Söylediği söz de, ‘Geçmiş doğru olabilir ancak arkeoloji kesindir’ ifadesini kullanıyor. Bilimin ışığında temellendirilmeyen hiçbir şey kesin değildir. Bu hayat mottosu ile yaptığımız her çalışmada siz bilim insanları ile birlikte olmak, sizlere destek verebilmek, özverili çalışmalarınızı yaygınlaştırabilmek bizim en büyük hedefimizdir” dedi.

Prof. Dr. AYDINGÜN: AVCILAR BELEDİYESİ’Nİ KUTLARIM

Kazı Başkanı Prof. Dr. Şengül Aydıngün, yapılan sempozyum hakkında konuşarak, “Avcılar Kent ve Tarih Sempozyumu olarak hazırlanan ve tamamında Batheneo’nın ile Avcılar’ın ele alındığı bir sempozyumun kitabını birazdan elinize alacaksınız. Bu nedenle Avcılar Belediyesini sempozyumu sürekli hale getirdiği, kazıları periyodik hale getirdiği ve ilçenin tarihinin yazılmasına katkı sağladığı için kutluyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.