TÜRSAB’DAN SCHENGEN AÇIKLAMASI!

TÜRSAB’DAN SCHENGEN AÇIKLAMASI!
Hotel Gazetesi
Posted on Ağustos 19, 2022, 10:07 am
6 mins

“Sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması yönünde gerek Avrupa Birliği gerekse Türkiye Cumhuriyeti makamlarının çözüme yönelik adımları hızlandırması yönündeki talebimizi yineliyoruz.”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB, pandemi döneminde ortaya çıkan schengen vizesi konusundaki aksamalar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar hakkında kapsamlı bir açıklama yaptı. Pandemi süreci sonrasında tüm dünyada artan seyahat eğiliminin vize başvurularına da yansıyarak yığılmalara yol açtığı, vize başvurularına yanıt sürelerinin 10 haftayı bulan sürelere ulaşması ve vize kabul oranlarının büyük düşüş göstermesinin önemli bir sorun teşkil ettiği belirtilen açıklamada, sorunun çözümü konusunda devlet yetkililerinin hızlı adımlar atması gerektiği belirtildi.

TÜRSAB’ın konuyla ilgili Başkan Firuz Bağlıkaya imzasıyla yayımladığı açıklama şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA 

“Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere seyahat için gereken Schengen vizesi ile ilgili uzun süredir yaşanan sıkıntılar, hem söz konusu ülkelere seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız hem de yurt dışına seyahat düzenleyen Birliğimiz üyesi seyahat acentalarımız için önemli ve yıkıcı bir soruna dönüşmüş durumdadır. 

Özellikle yurt dışına tur düzenleyen (outgoing) acentalarımız, son üç yıldır dünyayı etkisi altına alan ve seyahatleri durma noktasına getiren pandemi döneminde yaşadıkları büyük mağduriyetin ardından bir de vize sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. 

Vize başvurularında yaşanan sıkıntılar seyahat acentalarımızın üzerlerindeki yükün daha da artmasına yol açmıştır. Seyahat acentalarımızın ticari faaliyetlerini olumsuz etkileyen bu sorun, turlarda iptallere kadar varan sonuçlar yaratmaktadır. 

Pandemi süreci sonrasında tüm dünyada artan seyahat eğilimi vize başvurularına da yansıyarak yığılmalara yol açmakla birlikte vize başvurularına yanıt sürelerinin 10 haftayı bulan sürelere ulaşması ve vize başvurularındaki kabul oranlarının büyük düşüş göstermesi önemli bir sorun teşkil etmektedir. 

Bununla birlikte ortalama 3 bin TL tutarındaki vize ücretlerinin başvurunun reddi durumunda iade edilmiyor oluşu da Schengen vizesi çerçevesinde yaşanan sorunların artmasını beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla kendi sorumluluklarında olmayan bu durum, seyahat acentalarımızın tüketici hakları noktasında müşterileri ile karşı karşıya gelmelerine yol açmakta, güven kaybı yaşamalarına neden olmaktadır.

Toplumlar arasında barış köprülerinin kurulmasında çok önemli bir misyona sahip turizm hareketlerinin bu tür olumsuz durumlar sonucunda kesintiye uğraması nedeniyle, ülkemiz ve dünyada önemli bir sektör olan turizm sektörü ciddi kayıplara uğramakta ve yara almaktadır.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak üye seyahat acentalarımızın yaşadığı bu yıkıcı sorunla ilgili olarak bugüne dek yabancı misyon temsilcilikleri nezdinde pek çok girişimde bulunduk, bu yöndeki temaslarımızı aralıksız devam ettiriyoruz. 

Başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, Devletimizin ilgili tüm mercilerinin konu ile ilgili gerçekleştirdikleri ve gerçekleştirecekleri girişimleri de sonuna kadar destekliyoruz.

Birlik olarak, üye seyahat acentalarımızın faaliyetlerine olumsuz yansıyan Schengen vizesi sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması yönünde gerek Avrupa Birliği gerekse Türkiye Cumhuriyeti makamlarının çözüme yönelik adımları hızlandırması yönündeki talebimizi bir kez daha yineler, konunun ısrarlı bir biçimde takipçisi olacağımızı turizm sektörü ve kamuoyuna duyururuz.” 

Firuz B. BAĞLIKAYA 

TÜRSAB Başkanı

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.