TURİZMDE İPTAL ŞOKU! Costa Venezia kruvaziyer gemisi Türkiye programını iptal ederek bu pazardan çıktı.

TURİZMDE İPTAL ŞOKU! Costa Venezia kruvaziyer gemisi Türkiye programını iptal ederek bu pazardan çıktı.
Hotel Gazetesi
Posted on Eylül 02, 2022, 1:56 pm
6 mins

Çetin Ay imzası ile yapılan açıklamada bu kararın, yetkililerin kendilerine uyguladıkları baskı, yıldırma ve cezalandırma politikaları nedeniyle alındığı belirtildi. 

Türkiye’ye gelen en büyük kruvaziyer gemisi olduğu, İstanbul’u merkez liman yapacağı haberleri ile gündeme gelen Costa Venezia kruvaziyer gemisinin Galataport’a gelmesinin üzerinden daha dört ay geçmeden Türkiye’den çekilmesi turizm sektöründe şaşkınlık yarattı.

Konuyla ilgili olarak Costa Group Türkiye temsilcisi Ay Cruise’den bir açıklama yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Ay imzası ile yapılan açıklamada, Galataport tarafından kendilerine çeşitli konularda uygulanan engelleme politikaları neticesinde Türkiye’de yapılan ve yapılması planlanan projeler hakkında durdurma kararı alındığı belirtildi. Açıklama şöyle:

Çetin AY  / AY CRUISE Yönetim Kurulu Başkanı

KAMUOYUNA DUYURU

“Almanya Ticaret Odası Türkiye Başkanı, AY Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Costa Group Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi olarak 2 yılı aşkın süredir yaptığımız toplantı, planlama ve projelendirme neticesi AY CRUISE öncülüğünde, 28 Nisan 2022 tarihinde İstanbul Galataport limanına yanaşan Costa Venezia isimli gemimiz, bildiğiniz gibi, Türkiye ve özellikle İstanbul’un ilk defa Merkez Liman olarak belirlenmesi ve bugüne kadar Türkiye’ye gelen en büyük Kruvaziyer gemi olması ile tarihe geçmiştir.  

TÜRKİYE’MİZ MİLYARLARCA EURO KAZANACAKTI  

Costa Venezia isimli kruvaziyer gemimiz, planlamalarımız neticesi Fly&Cruise sistemi ile İstanbul Merkezli Ege Denizi ve Akdeniz Turlarına 28 Nisan 2022’de başlamıştır. Dünya Deniz Turizminin Yüzde 50’sini kontrol eden bu organizasyonla, İstanbul Merkezli Home-Port turlarına başlayan Costa Venezia ve ileride planladığımız diğer kruvaziyer gemilerimiz ile turizmde bir üst sınıfa çıkacağı kesin olan ülkemizin reklamı dünyada yapılmaktadır. Ve Türkiyemizin kesesinden bir kuruş çıkmamaktadır. 5 kıtadan ülkemize Türk Hava Yolları ile gelen, üst düzey gelire sahip her ay yaklaşık 40.000 Zengin Turist ülkemize gelmektedir. Ve en pahalı 5 yıldızlı otellerde konaklamaktadırlar. Gemilerin 3000 kalemi bulan iş tedarik zincirlerini, gıda, içecek ve diğer alımların ülkemizden yapılacağı anlaşmamıza ilave olarak yeni gemilerin Türkiye’de üretimi ve diğer gemilerin modernizasyonları için de Alman ve İtalyan ortaklarımızla anlaşmaya varmıştık. Türkiye’miz bu anlaşmalarımız ile kısa zamanda Milyarlarca Euro kazanacaktı.  

PLANLADIĞIMIZ PROJELERİ DURDURMA KARARI ALDIK

Ancak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Turizm Bakanlığı’nın, merkezi ve yerel kurumlara bağlı resmi ve özel yetkili makamlar ile Galataport yetkililerinin, ilk seyahatimize başladığımız 28 Nisan 2022’den beri, hizmet aldığımız tüm birimlerce şirketimize yönelik eşzamanlı ve periyodik olarak hiçbir şekilde anlamlandıramadığımız ve bugüne kadar Dünya’nın hiçbir ülkesinde karşılaşmadığıma şekilde bir baskı, yıldırma, cezalandırma, tüm uygulama ve prosedürlere uygun olarak hazırlanıp tarafımızca yapılan başvuru ve taleplerimize olumsuz dönüşler, fahiş fiyatlarla tekrarlanan ticaretlendirmeler ve çeşitli engelleme politikaları neticesi, üzülerek açıklamak zorundayız ki, bugüne kadar Türkiye’de yaptığımız yatırımlar ve yapmayı planladığınız projeleri durdurma kararı almış bulunmaktayız. 5.600 yeni personel alımı için yaptığımız açıklamalarımız geçerlidir. Elbette biz, işe alacağımız yeni personellerimiz ile yurtdışında devam eden faaliyetlerimizde birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

ORTAKLARIMDAN ÖZÜR DİLİYORUM

İtalyan ve Alman ortaklarımdan, tarafımıza yöneltilen tacizden dolayı özür diliyorum. Ülkeme bir daha yatırım yapmamak üzere ülkemden ayrılma kararı almam için zorlanıyorum. Benden sadece Almanya’dan ülkesine yılda bir gidip gelen, 3-5 bin Euro harcayıp dönen bir gurbetçi olmam isteniyor. Büyük ölçekli ticaret yapmam engelleniyor. Ülkeme 4 sefer büyük projeler getirmeye çalıştım, ayrı ayrı her biri Milyar Dolarlık projelerdi. Ve her seferinde açık ve net bir biçimde engellendim. Uğradığım açık ve gizli tehditlerden, engellemelerden dolayı Alman ortaklarımdan ve ailemden özür diliyorum.” 

Saygılarımla..  

Çetin AY  

AY CRUISE Yönetim Kurulu Başkanı

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.