2022 BAJA TROIA TÜRKİYE START HEYECANI

2022 BAJA TROIA TÜRKİYE START HEYECANI
Hotel Gazetesi
Posted on Eylül 22, 2022, 12:40 pm
11 mins

Bu sene FIA Aday Yarışı Statüsünde organize edilecek yarış, 22-25 Eylül tarihleri arasında koşulacak

İstanbul Off-Road Kulübü tarafından, Major İş Geliştirme Ana Sponsorluğunda düzenlenen ve 2022 yılı takviminde FIA Cross-Country Bajas European Cup Aday Yarış statüsüne alınan Uluslararası BAJA TROIA TÜRKİYE’de tüm hazırlıklar tamamlandı.

TRUVA Otelde düzenlenen Basın Toplantısında, yarışa ilişkin tüm detaylar basına aktarıldı. Toplantıda İSOFF Başkanı Kubilay Tüfekçi, Yarış direktörü Özlem Mestçi, İstanbul offroad kulübü Sportif Direktörü Selahattin Toper, İstanbul Ofroad Kulübü Basın Temsilcisi Ayşin Uysal ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Çanakkale İl Temsilcisi Mustafa Kansu, yarışa ilişkin bilgileri basın mensupları ile paylaştılar.

EETTS / Doğu Avrupa Off-Road Serisi’nin bir ayağı olarak organize edilen BAJA TROIA TÜRKİYE, bu sene 22-25 Eylül tarihleri arasında Çanakkale’nin görsel ve tarihi zenginlikleri içinde hazırlanan muhteşem etaplarla start alacak.

Ralli ve Raid kategorisinde toplam 41 ekip kayıt yaptırdı. İtalya, Bulgaristan, Yunanistan’dan gelen ekipler Terzioğlu Vakfı arazisine kurulan Servis Alanına giriş yapmaya başladılar.

Organizasyon süresince, FIA Gözlemcisi Mr. Raymond Johansson etkinliğin her yönünü değerlendirmek için yarış sahasında olacak.

Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediyesi ve Terzioğlu Vakfının desteklerini arkasına alan İSOFF, Uluslararası Otomobil Sporları alanında Çanakkale’yi ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek amacı ile 22 Eylül Perşembe günü 17.00’de Baja Troia Türkiye’ye start verecek.

Terzioğlu Vakfı Arazisinde hazırlanan özel Seyirci Parkurunda Sıralama Turları ile başlayacak yarış, akşam 20.00’de Truva Atı Meydanında Seremonik Start ile devam edecek.

Yarış Programı şöyle:

TarihZamanBilgiYer
21 Eylül Çarşamba14:00Yarış Öncesi Basın ToplantısıTruva Hotel
22. Eylül Perşembe09:00Medya Merkezinin AçılmasıRalli Merkezi
22 Eylül Perşembe09:00 – 16:00Teknik KontrolServis Alanı
22. Eylül Perşembe15:00 – 16:00Takımlar BrifingRalli Merkezi
22 Eylül Perşembe17:001. Ayak İlk Araç Start (Sıralama Turu)Servis Alanı
22. Eylül Perşembe20:00Seremonik StartTruva Atı Meydanı
23 Eylül Cuma07:002. Ayak İlk Araç StartServis Alanı
23 Eylül Cuma15:122. Ayak İlk Araç Bitiş (Tahmini Süre)Servis Alanı
24 Eylül Cumartesi07:003. Ayak İlk Araç StartServis Alanı
24 Eylül Cumartesi15:173. Ayak İlk Araç Bitiş (Tahmini Süre)Servis Alanı
25 Eylül Pazar07:004. Ayak İlk Araç StartServis Alanı
25 Eylül Pazar13:354. Ayak İlk Araç Bitiş (Tahmini Süre)Servis Alanı
25 Eylül Pazar19.00Geçici Neticelerin Yayınlanmasıİlan Panosu
25 Eylül Pazar19.30Yarış Sonu Basın ToplantısıRalli Medya Odası
25 Eylül Pazar20:00Ödül TöreniTruva Atı Meydanı

2022 BAJA TROIA TÜRKİYE

KISA BİLGİLER

YARIŞ VE LOKASYON

Baja Troia Türkiye, off road disiplininde Türkiye’de organize edilen ilk uluslararası yarış olarak 2017 yılından beri İstanbul Off Road Kulübü – İSOFF tarafından Çanakkale’de düzenleniyor.

TARİH

EETTS / Doğu Avrupa Off-Road Serisi’nin bir ayağı olarak organize edilen BAJA TROIA TÜRKİYE, bu sene 22-25 Eylül tarihleri arasında Çanakkale’nin görsel ve tarihi zenginlikleri içinde hazırlanan muhteşem etaplarla start alacak.

ETAPLAR

4 gün sürecek yarış, Sıralama Turlarının ardından, Çanakkale Truva Atının önünden Seremonik Start ile başlayacak. Sonraki 3 gün içinde Bayramiç, Terziler, Kuşçayırı, Karapınar ve Salihler köyleri çevresinde 550 km uzunluğunda toplam 8 Özel Etap koşulacak. Etapların içinde Çanakkale Merkezde hazırlanan 3 Super Stage Seyirci Etabı da yer alacak. Yarışın toplam etap uzunluğu 900 km olacak.

Yaklaşık 6 km uzunluğundaki Seyirci Etabında aynı çizgiden ve aynı anda start alan iki yarış aracı, bir köprü geçişi ile birleşen “8” biçimindeki ikiz parkurları tamamlayıp finiş noktasına en kısa zamanda gelmeyi hedefliyorlar.

YARIŞ BRANŞLAR

Baja Troia Türkiye 2022’de Ralli Klasmanı dışında ayrıca hız gerektirmeyen ve katılımcıların yol notu ile yarış parkurunu izleyebildikleri Raid Klasmanı da yer alıyor.

KATILAN EKİPLER

Ralli ve Raid sınıflarında koşulacak organizasyona şu ana dek İtalyan, Yunan, Bulgar ve Türk sporculardan 41 ekip kayıt yaptırdı. Yabancı ekipler içinde özellikle, sadece prestijli yarışlara takım yollayan İtalyan Ralliart takımı da bulunmakta.

SEYİRCİLER

Seyirciler, özellikle Çanakkale merkezinde Truva Atı Heykelinin olduğu meydanda gerçekleşen ve Protokolün de katıldığı Seremonik Starta ilgi gösteriyorlar. Şehrin içinde yer alan özel bir parkurda gerçekleşen Seyirci Etabı, farklı ve iddialı etabı ile seyircilerin gözdesi oluyor.

GÜVENLİK

Yarışın tamamı araçlara takılan GPS cihazları ile online izleniyor. Bu takip cihazları sayesinde farklı sinyallerle duran, kaputu açılan araçlar takip ediliyor. Kaza durumunda acil yardım düğmesi ile araçlara anında ulaşım sağlanıyor. Etap içlerinde Kurtarıcı araçları, iletişimin kesintisiz işlemesi için SOS ekipleri, 4×4 Ambulans ve İtfaiye araçları ve acil durumlar için helikopter desteği yer alıyor.

GÖREVLİLER

Yarışta 200’e yakın görevli ve hakem görev alacak. Etaplarda toplam 39 Kurtarıcı araç, 4 sağlık ekibi, 4 itfaiye, 4 ambulans, 42 SOS görevlisi görev yapacak. Ayrıca UMKE – Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri desteği ile sağlanan 4×4 ambulanslar ve helikopterler acil bir durum karşısında müdahale için hazır bekletilecek.

ETAP ÇALIŞMALARI

İSOFF Uluslararası Otomobil Sporları alanında Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek ve katılımcılara Çanakkale’nin harika doğal dokusu ve efsanevi tarihi geçmişi içinde unutulmaz bir yarış deneyimi yaşatmak için Çanakkale bölgesindeki etap hazırlıklarını tamamladı.

BAJA TROIA TÜRKİYE FAIR PLAY KUPASI

Organizasyon Komitesi içinde oluşturulan 3 kişilik bir komite yarış içindeki ekipleri değerlendirerek Ödül Töreninde bir FAIR PLAY Kupası verecek.

İSOFF Başkanı Kubilay Tüfekçi ve Yarış Direktörü Özlem Mestçi’nin yanı sıra Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Sn Remzi Yılmaz da Baja Troia Türkiye Fair Play Komitesinde yer alacak.

ÇEVRE DUYARLILIK

Baja Troia Türkiye 2022 Çevreye karşı sorumluluk bilinci ile organizasyonunu sürdürüyor. Bu sene Servis Alanı ve Ralli Merkezde Plastik/Kâğıt/Cam/Metal/Pil Atık Ayrıştırma Kutuları bulundurulacak. Servis Alanında ekiplerden yağ değiştirme için özel koruyucu malzeme kullanımı talep edildi. Tüm organizasyonda kâğıt kullanımını en aza indirmek için karekod ile bilgi sistemine geçildi. Kumanyalarda naylon poşet yerine kese kâğıdı ile dağıtım kararı alındı. Organizasyonda kullanılmayan yemekler Çanakkale Belediyesi ilgili birimleri tarafından toplanıp Hayvan Barınaklarına dağıtılacak.

Ayrıca Çanakkale Belediyesi Tohum Evi ile yürüttüğümüz ortak proje kapsamında Ekiplere ve orman için etaplarda görev alacak görevlilere tohum topları verip, görev noktalarında/start noktalarında doğaya atmalarını sağlayacağız.

MEDYA

Organizasyonun Ralli Merkezi İl Özel İdare Binasında olacak. Medya Odası da bina içinde yer alacak.

Yarış www.bajatroiaturkey.com sitesinden canlı olarak takip edilebilecek. Ayrıca SPORTITY Aplikasyonunu indirerek, yarışın akışı, start listeleri ve etap sonuçları hakkında anlık bilgi alınabilecek. Yarışı yerinde izlemek ve fotoğraflamak isteyen basın mensupları için belirlenecek noktalara yol notu ve koordinasyonlar ile ulaşılabilecek.

BAJA TROIA TÜRKİYE MEDYA Whats app grubunda günlük bilgiler, Etap Fotoğraf Nokta koordinatları, Start Listeleri, Sonuçlar ve görseller paylaşılacak.

Her yarış günü sonunda günlük görseller ve sonuçlar, bajatroiaturkey sitesinde yayınlanacak ve Baja Troia Türkiye Whatsapp Medya grubunda paylaşılacak.

DESTEKÇİLER

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu kapsamında düzenlenen organizasyona Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyeleri tam destek veriyor. Ana Sponsor MAJOR İş Geliştirme dışında Terzioğlu Vakfı, Büyük Truva Oteli, TMS Grup, Mega Metal, Boz Tıbbi Malzeme, Ender Mağazaları, HIC Industrial Solutions, Noccar, Tekfil, Pesent’e, Eko Sistem, Enkay Moda organizasyonu destekleyen kuruluşlar. Basın destekçileri 8. Etap, 4×4 Dünyası ve Ralli Ajansı.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.