TÜRSAB BAŞKANI FİRUZ B. BAĞLIKAYA
“MESLEĞİMİZİ KORUMAK İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ”

TÜRSAB BAŞKANI FİRUZ B. BAĞLIKAYA “MESLEĞİMİZİ KORUMAK İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ”
Hotel Gazetesi
Posted on Ekim 18, 2022, 9:07 pm
5 mins

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ve beraberindeki heyet, sektörün nabzını tutmak ve sezonu değerlendirmek amacıyla başlattığı Türkiye turunun üçüncü etabında Kemer, Kaş, Kalkan, Fethiye ve Marmaris’te faaliyet gösteren seyahat acentalarıyla bir araya geldi.

Türkiye çapında faaliyet gösteren 37 TÜRSAB Bölge Temsil Kurulunu ziyaret etmek ve temaslarda bulunmak amacıyla başlatılan Türkiye turunun üçüncü etabının bu seferki durakları, Kaş, Fethiye ve Marmaris oldu. Bölgedeki seyahat acentalarıyla düzenlenen toplantılarla bir araya gelerek sektöre ve sezona dair istişarelerde bulunan TÜRSAB Heyeti, Kemer, Kaş, Kalkan, Marmaris ve Fethiye’den gelen seyahat acentalarının yoğun ilgisiyle karşılaştı.Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya liderliğindeki heyette; TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyeleri; Soner Bacaksız, Tolga Gencer, Hasan Eker, TÜRSAB Disiplin Kurulu Başkanı H. İbrahim Canatan, Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Rıza Perçin, Batı Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özgen Uysal, Batı Antalya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Hüseyin Gençer, Batı Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ercan Güner, Mezopotamya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl, Kapadokya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Talip Aldemir ve Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin yer aldı.Toplantılara ayrıca, ziyaret gerçekleştirilen bölgedeki ticaret odası başkanları, belediye başkan ve yardımcıları ile bürokratlar da katılım gösterdi.

TÜRSAB, TÜRKİYE’DE PANDEMİDE AİDAT ALMAYAN TEK KURUM OLDU

Kaş, Fethiye ve Marmaris’te gerçekleştirdiği toplantılarda seyahat acentalarına seslenen TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Pandemi dönemine ilişkin aldığı haksız eleştirilere de cevap verdi. Bağlıkaya sözlerine şöyle devam etti: “Kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum. 2020 yılında Türkiye’de aidat almayan tek kurumuz. Bu vesileyle pandemi döneminde aidat almayarak her bir üyemize 3400 TL katkıda bulunmuş olduk. Pandemi döneminde kimse dışarıya çıkamazken biz İçişleri Bakanlığı’ndan aldığımız özel izinlerle, tur ve transferlerimizin yapılmasına öncülük ettik.”

“BAŞKANLIĞA ADAYSINIZ AMA DÜNYADAN HABERİNİZ YOK”

Seyahat acentalarının ödediği aidatlarla ilgili olarak da açıklama yapan TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, “Aidat oranlarının indirilmesi TÜRSAB’ın yetkisinde değil. Bu oranlar yasayla belirleniyor. Başkanlığa adaysınız ama dünyadan haberiniz yok. Bu yasa maddesi, bizim elimizde olsa biz onu yarım saatte indiririz. Ben üyemle para yüzünden niye kavga edeyim? 2021 yılında başvurumuz sonrasında aidatlara gelen zammın yüzde 50 oranında düşürülmesini sağlayan biziz. Konuyla ilgili yasa teklifimizi verdik, şu anda da bunu yeniliyoruz. Aidatlar kuruluş ücretlerinin yüzde 5’i değil, binde biri olsun. Üyelerimiz de nefes alsın.”

“MESLEĞİMİZİ KORUMAK İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ”

Görev süreleri boyunca hassasiyet gösterdikleri konuların başında, belgesiz seyahatlere engel olmak ve kaçak turlarla mücadele etmek olduğunun altını çizen Bağlıkaya, seyahat acentalığı mesleğine yapılan saldırılara geçit vermeyerek her platformda korumaya devam ettiklerini ifade etti.

“SEYAHAT ACENTALARINDAN DAHA UCUZA KİMSE BİLET SATAMASIN”

Hava yolu bileti satan acentaların yaşadığı sorunları çözmek için büyük çaba harcadıklarını kaydeden Bağlıkaya konuyla ilgili şunları dile getirdi: “Temel olarak bizim isteğimiz şudur: Seyahat acentalarından daha ucuza kimse bilet satamasın. Seyahat acentası da satılan bilet üzerinden para kazanabilsin. Bunlarla ilgili mücadelemiz sürüyor.” Seyahat acentalarının rehberlerle ilgili yaşadıkları sıkıntılara yönelik adım atıldığı bilgisini de paylaşan Bağlıkaya, konuyla ilgili yasa taslağının Meclis’e sevk edildiğini açıkladı.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.