ALTIN ELMA ÖDÜLÜ İZMİR’İN

ALTIN ELMA ÖDÜLÜ İZMİR’İN
HG Editör
Posted on Aralık 11, 2022, 11:42 pm
8 mins

Türkiye, FiJET’in bu uluslararası ödülünü 6. kez alarak, bir kez daha dikkatleri çekti. Altın Elma’yı Türkiye daha önce Antalya Kaleiçi, Nemrut Dağı, Ankara Hamamönü, Konya, Diyarbakır Göbekli Tepe ile kazanmıştı. 

Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu FİJET’in turizmde öne çıkan turistik destinasyonlara ödül olarak takdim ettikleri Altın Elma ödülü bu yıl İzmir’e verildi. Ödül, 9 Kasım’da tarihi İzmir Gazhane’de düzenlenen ödül töreni ile İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Tunç Soyer›e takdim edildi. Altın Elma ödülü ilk kez 1971 yılında Sicilya’ya verilmişti. O yıldan bu yana FIJET Federasyonu tarafından 69 kez verilen Altın Elma, İzmir ile 70. Kez sahibini buldu. 

TÜRKİYE 6 KEZ ALTIN ELMA’YI KAZANAN TEK ÜLKE!

Altın Elma Türkiye’ye ilk kez 1984 yılında Antalya Kaleiçi’ne verildi. Akabinde 2003’te Nemrut Dağı’na, 2012 Ankara Hamamönü’ne, 2017’de Konya’ya, 2018’de Diyarbakır Göbekli Tepe’ye verilen altın Elma son olarak Fas’ın Meknes kentinde yapılan FIJET toplantısı sonucu İzmir’e verildi. Tarihiyle, doğasıyla, coğrafik görsel zenginliğiyle ve de uluslararası her ülkeden ağırladığı yerli yabancı ve yatırımcı turistik potansiyeli ile Dünya ülkelerinde dikkatleri çeken Türkiye, 6. kez Altın Elmayı alarak bir kez daha dikkatleri topladı. 

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER
FIJET Başkanı Tijani Haddad

SOYER: GURUR DUYDUK

Ödülü FIJET Başkanı Tijani Haddad’dan alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; Altın Elma ödülünü dünya turizminin önde gelen yazar ve gazetecilerinden almaktan gurur duyduklarını ifade etti.

FIJET Başkanı Tijani Haddad tatile gidenlerin gittikleri illeri tanımaları konusunda, herşey dahil konaklama hizmetleriyle, turistlerin oteller dışında pek bir şey görmediklerini, tam tersi şehirlere gelerek, şehirleri gezerek, halkla bütünleşik tatiller yaparak gittikleri yerlerin yaşam kültürlerini tanımaları gerektiğini söyledi. 

Akdeniz Turizm Vakfı Başkanı Tony Zahra ise İzmir’de İzmir’i tanıtan kültürel etkinliklerle dolu birkaç günlük konaklamaları içeren organizasyonların artması gerektiğini belirterek, “geceleme oranı 1.5 günden 3 gece çıkartılırsa İzmir daha çok Turist alır” dedi.

Fijet Başkan Yardımcısı (Aturjet) Delal Atamdede ise “Paris’in Afrodit’e verdiği ‘Altın Elma’ ile en güzel turistik şehir olarak İzmir’i değerlendiriyoruz” diye konuştu. 

Fijet Başkan Yardımcısı (ATURJET) Delal Atamdede

ULUSLARARASI TURİZM GAZETECİLERİ İZMİR’DE BULUŞTU

Altın Elma Ödül Töreninde Fijet Yönetim Kurulu üyeleri Hüseyin Kurtoğulları, Çetin Gürcün, Hamdi Kaya, Cem Polatoğlu, Ali Öztüfekçi gibi turizmin önde gelen iş insanlarının yanı sıra KKTC Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, İzmir Vakfı Genel Müdürü Deniz Karaca, İzmir Ticaret Odası Başkan Danışmanı Mine Güneş Kaya, Eshot Genel Müdürü Erhan Bey, İZTEK Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Serdar Çelenk, Skal İzmir Başkanı Güner Güney ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Turizm Dairesi Başkanı Gökçe Başkaya gibi İzmir şehrinin önde gelenleri de katıldılar.

HOTEL GAZETESİ ORADAYDI

Altın Elma ödül töreni öncesi İzmir Gazete Cemiyeti’nin basın merkezinde FİJET Başkanı Tijani Haddad, Fijet Başkan Yardımcısı (ATURJET) Delal Atamdede, TurNews yazarı Cem Polatoğlu, Hotel Gazetesi yazarı Yeşim Sarıtaş, Türkiye Turizm yazarı Özkan Altıntaş, TourMag Dergisi yöneticileri Kadir ve Canan Toprakkaya ile yabancı gazeteciler Plamen Starev, Stefan Baciu, Saliha Hadj-Djilani, Jacques Jean Campe, Başkan Tunç Soyer ile basın toplantısı yaptılar ve sorularını Başkan’a yönelttiler.

İngilizce ve Türkçe olarak soruları yanıtlayan İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir›e 4,5 milyonluk nüfusu kadar turist getirmeyi hedef edindiklerini açıkladı. 

Hotel Gazetesi Yazarlarından Yeşim Sarıtaş’ın ‘’Sayın Başkanım gündemde sürdürülebilir turizm var. Birleşmiş Milletler küresel sürdürülebilir turizm konseyi 279 organizasyon, 44 destinasyon ile 323 üyeye ulaştı. Türkiye’den yerel yönetim olarak Şişli Belediyesi, Şişli’nin marka değerini artırmak için üyelik sürecini başlattıklarını açıkladılar ve Türkiye’den ilk üye olacak belediyeyiz dediler. Sizin de destinasyon yönetimine istinaden böyle bir başvurunuz olacak mı?” şeklindeki sorusu üzerine Başkan Tunç Soyer; “Hemen süreci başlatıyoruz’’ diyerek gerekli talimatı görevli kişilere verdi. İzmir’i tanıtmak için tüm turizm fuarlarına katılacaklarını, destinasyon yönetimi için İzmir’in her bir noktasını ayrı ayrı tanıtacaklarını ve de tarihi ve kültürel değerleri yürüyüş yolları haritaları yaparak turistlere sunmak için hazırladıklarını söyledi. Soyer konuşmasına ‘’Turizmde bilgi ve tecrübesi olan sizlerin fikirlerine açığız, lütfen gelin bize yol gösterin ve birlikte yapalım’’ diyerek son verdi. 

6 Kasım’da, İzmir’de bir araya gelen FIJET – Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri, İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin Turizm Şube Müdürü Melih Kayacık ve ekibi eşliğinde 3 gün; Efes Antik kenti, Meryem Ana Evi, Bergama, Pergamon Antik Kenti, Urla Sanat Sokağı gibi İzmir’in turistik tarihi değeri yüksek olan önemli lokasyonlarını gezdiler.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.