‘‘TÜRKİYE TURİZMDE İLK 10 ÜLKEDEN BİRİ’’

ALİYE ÜÇBAŞ
Posted on Nisan 05, 2023, 11:50 am
3 mins

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Arnavutluk’ta düzenlenen Uluslararası Turizm Forumu kapsamında gerçekleştirilen “Gelecekteki turizm gündemlerini şekillendirmede hükümetlerin rolü” konulu panele katıldı.

Arnavutluk Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) işbirliğinde düzenlenen forumun açılışı, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama başta olmak üzere, ülke ve bölgeden üst düzey yetkililerin katılımıyla dün gerçekleştirilmişti. 

Uluslararası Turizm Forumu kapsamında düzenlenen “Gelecekteki turizm gündemlerini şekillendirmede hükümetlerin rolü” konulu panele katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türkiye turizmi ile ilgili önemli noktalara değindi.

Başkent Tiran’daki Kongre Merkezi’nde dün başlayan ve 5 nisanda sonlanacak forum çerçevesinde düzenlenen panelde konuşma yapan Yavuz, Türkiye olarak turizm sektörüne çok önem verdiklerinin altını çizdi.

‘‘TÜRKİYE TURİZMDE İLK 10 ÜLKEDEN BİRİ’’

Türkiye’nin bu sektörde ilk 10 ülkeden biri olduğunu söyleyen Yavuz, “Geçtiğimiz yıl 52 milyon uluslararası turist kabul etmeyi ve 46 milyar dolarlık gelir elde etmeye başardık. Türkiye’de milyonlarca insan, doğrudan veya dolaylı yoldan bizim için bu kadar değerli bir endüstride istihdam edildi. Bizim için önemli bir endüstri. Yeni ve farklı turizm türlerini tanıtmak istiyoruz.” diye belirtti.

Türk hotel ve restoranlarının meşhur olduğunu ve sahil turizmi açısından güçlü ürünlerinin bulunduğunu belirten Yavuz, Türkiye olarak, daha fazla yeşil ve sürdürülebilir turizmi arzuladıklarını, operatörlerle birlikte sektöre yönelik yeni politikalar hazırladıklarını kaydetti.

Pandemi sürecinde güvenli turizm için sertifikasyon programını başarıyla uyguladıklarını hatırlatan Yavuz, “Yeni yeşil turizm sertifikası programımız aracılığıyla Türkiye’nin en sürdürülebilir destinasyonlar arasında olacağına inanıyorum. Güzel endüstrimiz için aktif ve çalışkan olmaya devam etmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.