ÜLKENİN EN BÜYÜK KAYAK TESİSİ OLMAYA HAZIRLANIYOR

ALİYE ÜÇBAŞ
Posted on Nisan 08, 2023, 12:27 pm
2 mins

2 bin 730 rakımlı Göndeliç Dağı’na kurulacak olan kayak tesisi alanı ve kapasitesi açısından ülkede bulunan kayak tesislerinin en büyüğü olmaya hazırlanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in öncülüğünde Ordu’da gelişen kış sporları, dağ, doğa ve yayla turizmi için Çambaşı Yaylası’nda 2. Turizm bölgesi kuruluyor.

Çambaşı Kayak Merkezi’nin gelecekte artan talepleri karşılamayacağı öngörülerek ihtiyaç duyulan yeni tesis Kabadüz ilçesinde 2 bin 730 rakımlı Göndeliç Dağı’nda hayata geçiriliyor.

Çambaşı Kayak Merkezi’ne 10 km uzaklıkta bulunan ve bu tesisin devamı niteliğinde olacak olan yeni tesis için Ordu Büyükşehir Belediyesince, Gençlik ve Spor Bakanlığına başvuruda bulunarak Göndeliç Dağı’nın kayak turizmine uygunluğu raporu alındı.

KIŞ SPORLARININ YENİ MERKEZİ OLMAYA HAZIRLANIYOR 

2022-2023 kayak sezonunun en kurak kış ayı yaşanmasına rağmen Göndeliç Dağı’nda kayak pisti yapılabilir seviyeye ulaşması aralık ayı itibari ile başlandığı gözlemlendi. Mevcutta bulunan Çambaşı Kayak Merkezi’nde suni karsız 2,5 ay gibi bir süre kayak sezonu gerçekleştirilirken yeni kurulacak tesiste suni karsız 5 ay kayak sezonu yapılabilecek. Yeni tesis 1.994 ve 2 bin 736 rakımları arasında 4 bin hektar bir alanın üzerinde kurulacak. Mevcutta bulunan günlük 4 bin kapasiteli kayak merkezinin devamı olacak olan tesis günlük 30 bin kişiyi ağırlayabilecek. Bu kapsamda tesisin alanı ve kapasitesi itibariyle Türkiye’de mevcutta bulunan tüm kayak merkezlerinin en büyüğü olmaya aday gösteriliyor.

Bu anlamda kurulacak olan tesiste kış sporlarının daha uzun bir süre yapılabilir olması Göndeliç’i yerli ve yabancı turistlerin ilk tercihleri arasında yer almasını sağlayacak.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.