“TURİZMDE KÜRESEL REKABETE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ!”

“TURİZMDE KÜRESEL REKABETE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ!”
ALİYE ÜÇBAŞ
Posted on Nisan 28, 2023, 2:35 pm
4 mins

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, sektörü uyardı: “Bu keskin rekabette öne çıkmak için yeni ve doğru stratejilerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.”

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’deki konaklama tesislerinde yabancıların gerçekleştirdikleri geceleme sayısı bir önceki yıla göre yüzde 0,7 oranında artarken, İspanya’daki artış oranı yüzde 39,6, İtalya’daki yüzde 70,4, Fransa’daki yüzde 79,6 ve Yunanistan’da ise yüzde 167,5 oldu.

“AKDENİZ ÇANAĞINDA REKABET YENİ BAŞLIYOR!”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, pandemi sonrası süreçte alınan önlemler nedeniyle Akdeniz ülkelerinin geçtiğimiz yıl rekabete geç katıldığını belirtirken, asıl yarışın bu sene yeniden başlayacağını dile getirdi. Türkiye’nin rakiplerinin 2022 yılı başında pandemi önlemlerini gevşetmesine rağmen tam kapasite ile çalışmadığını hatırlatan Bağlıkaya, Türkiye’nin geçtiğimiz yıl ulaştığı rakamların da bu çerçeveden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

“TÜRKİYE GECELEMEDE RAKİPLERİN GERİSİNDE”

2023 yılının ilk iki aylık döneminde İspanya, Fransa, İtalya ve Yunanistan’da gerçekleşen geceleme sayılarındaki artışa dikkat çeken Firuz Bağlıkaya, “Uluslararası turizm alanındaki rekabetin pandemi sonrası dönemde yeniden başladığına yönelik ilk işaret rakiplerimizin geceleme sayılarında yakaladıkları artış oranı oldu. İspanya’da turizm tesislerinde gerçekleşen geceleme sayısı henüz yılın ilk 2 ayı geride kalmış olmasına karşın bizim yaklaşık 4 katımız seviyesinde bulunuyor. Fransa ve İtalya da ilk 2 aylık dönem itibariyle bizi geçmiş durumda” değerlendirmesinde bulundu.

“HEDEF GECE BAŞINA ELDE EDİLEN GELİRİ ARTIRMAK OLMALI” 

Rakip ülkelerin geceleme sayılarında yakaladıkları artışın 2023 yılında yaşanacak rekabet için önemli bir gösterge olduğuna işaret eden Bağlıkaya, asıl önemli olanın ise gecelik kişi başı ortalama turizm gelirin artırılması olduğunu söyledi. Bağlıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Turizmin her alanında yaşanacak rekabete hazır olmalıyız. Ancak asıl önemli hedefimiz gelen ziyaretçilerden gece başına elde ettiğimiz turizm gelirlerini artırmak olmalı. Geçtiğimiz yıl itibariyle o konuda maalesef rakiplerimiz İspanya ve İtalya’nın çok gerisinde kaldık. İspanya ülkeye giden turistlerden gece başına 162 Euro, İtalya ise 121 Euro gelir elde ediyor. Bizim gelirimiz ise 89 Dolar yani yaklaşık 85 Euro oldu.”

“TANITIM VE PAZARLAMA STRATEJİLERİNİ YENİDEN OLUŞTURMALIYIZ”

Önümüzdeki süreçte yaşanacak keskin rekabete hazır olmak için ülke olarak tanıtım ve pazarlama stratejilerimizi yeniden gözden geçirmemiz gerektiğinin altını çizen Bağlıkaya, “Turizmde dengeler çok hızlı değişebiliyor. Pandemi nedeniyle rekabetin nispeten düşük olduğu dönemde yakaladığımız ziyaretçi sayısındaki artışa aldanmamak gerekiyor. Seyahat acentalarının bilgi ve birikimlerinden daha fazla faydalanacak bir perspektifle ülkemizin tanıtım ve pazarlama stratejilerini yeniden oluşturmalıyız” dedi.

https://hotelrunner.com/tr/elite/
Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.