“TÜRKİYE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KONUSUNDA ÖRNEK ÜLKE”

“TÜRKİYE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KONUSUNDA ÖRNEK ÜLKE”
ALİYE ÜÇBAŞ
Posted on Mayıs 13, 2023, 10:42 am
11 mins

Dünyanın en üst çevre ve sürdürülebilirlik platformu olarak kabul edilen Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi’nin (GSTC) düzenlediği ‘Sürdürülebilir Turizm Konferansı’ bu yıl Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da başladı. 

Konferans; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, GSTC CEO’su Randy Durband, TÜROB-Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin ve TÜROFED-Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Erkan Yağcı’nın yaptıkları açılış konuşmaları ile başladı. Sürdürülebilir seyahat ve turizm için global standartları belirleyen ve bu kriterleri yöneten Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) tarafından düzenlenen Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi konferansı; kamu kurumları, oteller, tur operatörleri, üniversiteler, kalkınma ajansları ve diğer sektör temsilcilerinden oluşan yerli ve yabancı 350’den fazla katılımcı tarafından takip ediliyor. 4 Gün sürecek olan konferansın içeriğinde paneller, eğitimler, toplantılar ve sosyal etkinlikler yer alıyor.

ERESİN: “DÜNYAMIZ CİDDİ BİR RİSK ALTINDA”

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, konferans kapsamında yaptığı konuşmada, sürdürülebilir turizm olgusunun ortaya çıkışından bu yana yaşanan süreçleri ve bu alanda yapılan çalışmaların sonuçlarına ilişkin mesajlar verdi. Eresin, şöyle konuştu: “Turizm endüstrisi Türkiye’de, ülke ekonomisinde, refahında ve büyümesinde kritik bir rol oynamaktadır. Turizm, Türkiye için çok önemli bir sektördür. İnsanlarımız için iş ve fırsatlar yaratan, ekonomimizin temel direklerinden biridir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA), Türkiye Otelciler Birliği ve birçok kurum ve kuruluşun turizm sektörünün tanıtımında ve gelişiminde aktif rol alarak katkı sağlamaya devam etmesinden büyük mutluluk duyuyorum. Türkiye’de sürdürülebilir ekonomi için devam eden bu büyümenin, Türkiye’yi bölgenin en iyi turizm destinasyonlarından biri haline getirmede fark yaratacağına eminim.

2023 yılında yaklaşık 1,4 milyar uluslararası turist sayısına, 2030’da ise yaklaşık 1,8 milyar turist sayısına ulaşılması bekleniyor. Seyahat ve turizm, iletişimle birlikte çağımızın en öne çıkan alanlarından biri, küreselleşmenin bir nedeni ve aynı zamanda bir sonucudur.

Ama hepimizin bildiği gibi, sahip olduğumuz tek gezegen olan dünyamız maalesef bugün ciddi bir risk altında. İklim değişikliği halihazırda dünya çapında yıkıcı etkiler üretiyor ve birçok bölge ve insan için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Ekim 2008’de Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) Dünya Koruma Kongresi sırasında hükümet, kamu sektörü, STK’lar, işletmeler, sosyal kuruluşlar ve BM’den 6.600’den fazla liderin katıldığı bir izleyici kitlesiyle, ilk “Uluslararası Küresel Sürdürülebilir Turizm Standardı”, “Küresel Sürdürülebilir Turizm Kriterleri” olarak başlatıldı.

Kriterler, ilk kez sürdürülebilir turizmi tanımlamak ve uygulamak için ortak bir dilde birleştirerek tek şemsiye altında bir standarta getirdi ve UNWTO’nun turizmdeki en büyük paydaş erişimi olarak adlandırdığı bir süreçte hükümetler, işletmeler ve sivil toplum tarafından onaylandı.

“ZORUNLU BİR ULUSAL PROGRAM GELİŞTİREN İLK ÜLKEYİZ”

“On yıl önce, ilk oteller ve tur operatörleri için kriter seti yayınlandı, ardından destinasyonlar ve endüstri için kriterler yayınlandı. Kriterlerin şimdiye kadar birçok ilgili turizm paydaşı üzerinde sahip olduğu olumlu etkiden gurur duymalıyız. Büyük özel şirketler, ulusal ve yerel hükümetler, destinasyonlar, uluslararası kuruluşlar ve önemli belgelendirme kuruluşları bugün GSTC’nin üyeleri arasında.

Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA), Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşmanın imzalanması, Türkiye’nin dünyada GSTC ile zorunlu bir ulusal program geliştiren ilk hükümet olması nedeniyle, sürdürülebilirlik yolunda örnek bir adım teşkil ediyor. Yeni program sayesinde Türk turizm sektörü, küresel sürdürülebilirlik uygulamalarına hız kazandırdı. Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler ve TGA Genel Müdürü Yalçın Lokmanhekim’e konuyla ilgili olarak kararlı tutumları için teşekkürlerimizi sunarız.” 

“TÜRKİYE, GSTC İLE YAPTIĞI İŞ BİRLİĞİ İLE ÖNE ÇIKTI”

“Türkiye’yi sürdürülebilir turizmde ön plana çıkaran bu anlaşma, Türkiye’nin geçen yıl sonunda imzaladığı Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerine de ulaşmasını ve Avrupa Yeşil Mutabakatı’ndan doğan yükümlülüklerini yerine getirmesine kolaylaştıracaktır.

2023 yılı itibari ile turizm sektöründe sürdürülebilirliğe yönelik bir dönüşüm başlatan Türkiye’nin GSTC ile yaptığı iş birliği, Türkiye’yi uluslararası arenada güçlü bir rakip olarak öne çıkarırken, Türkiye’nin uluslararası turizm trendlerini yakalamasına da yardımcı olacaktır.”

“12 BİN TESİSE ‘GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASI’ VERİLDİ”

“Türkiye, 2020 yılında hayata geçirdiği Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ile ulaşım, konaklama, yeme-içme ve kongre olanakları ile yolcu/misafir ve çalışanların sıhhat ve sağlık koşullarına ilişkin dünyada türünün ilk örneği olarak kapsamlı bir dizi önlemler almıştır. Bugüne kadar 12.000’e yakın tesise “Güvenli Turizm Sertifikası” verilmiştir. 

Program kapsamında konaklama tesisleri başta olmak üzere turizm sektörü hem güvenli hem de sürdürülebilir standartlara tabi tutuldu. Nisan 2022’den itibaren Türkiye Otelciler Birliği’nin de aralarında bulunduğu ulusal ve uluslararası paydaşlarla iş birliği geliştirilmiş, Türkiye Sürdürülebilir Turizm Endüstri Kriterleri (TR-I), Konaklama tesislerinde kademeli olarak hayata geçirmeye başlanmıştır.”

“KRİTERLER NE YAPILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLER”

“Bu çerçevede Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) kriterlerinin tamamı, değiştirilmeksizin Türkiye Sürdürülebilir Turizm Endüstri Kriterleri- TR-I tarafından benimsenmiştir. Bu da bahsi geçen GSTC sertifikasyonu için temel teşkil eder.

Kriterler, her büyüklükteki işletmenin daha sürdürülebilir olması ve büyümesine katkıda bulunacak, sektöre ve yatırımcılara sürdürülebilirlik uygulamalarını teşvik edecek, Üniversiteler ve turizm okulları gibi eğitim-öğretim kurumlarına temel esaslar sunacak ve daha birçok katkı sağlayacaktır.

Kısacası aslında Türk toplumunun, ziyaretçilerin, sektörün ve turizm yatırımcılarının sürdürülebilir turizm ilke ve uygulamaları konusunda farkındalığını arttıracaktır.

Kriterler ne yapılması gerektiğini söyler, nasıl yapılması gerektiğini ya da hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını söylemez. Kriterlere nasıl uyum sağlanması gerektiği, tamamlayıcı nitelikte olan performans göstergeleri, ilişkili eğitim materyalleri ve uygulama araçlarına erişim ve TGA tarafından hazırlanarak sektörün kullanımına sunulan El Kitabı sürdürülebilirlik için sektörün en önemli destekleyicisi olmuştur.”

“HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNE AÇIĞIZ”

“Sertifika, belirlenen standartlar üzerinden, tamamen şeffaf şekilde, uluslararası akredite olmuş sertifikasyon kuruluşları tarafından yapılacak değerlendirmeler sonrasında işletmelere verilecek olup bu yönü ile tüm dünyaya da örnek oluşturacaktır. 

Türkiye Otelciler Birliği olarak başından beri desteklediğimiz sertifikasyon sürecinde sizlerden de gelebilecek her türlü iş birliğine açık olduğumuzu özellikle belirtmek isterim.

Sözlerimi daha fazla uzatmadan sizlere verimli bir konferans ve Antalya’da unutulmaz anlar yaşamanızı diler beni sabırla dinlediğiniz için teşekkür ederim.”

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.