İSTANBUL KONGRE TURİZMİNİN BAŞKENTİ OLACAK

İSTANBUL KONGRE TURİZMİNİN BAŞKENTİ OLACAK
ALİYE ÜÇBAŞ
Posted on Mayıs 20, 2023, 10:26 am
2 mins

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, 2023 boyunca kentte 36 uluslararası kongrenin gerçekleşeceğini açıkladı. Avdagiç, “İstanbul, kongre turizminde önemli bir rakamı garantiledi. Bu katılımcıların kişi başı harcamalarının toplamının yaklaşık 140 milyon Euro olacağını hesaplıyoruz” dedi.

Avdagiç’in aktardığı bilgilere göre İTO’nun iştiraki İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun (ICVB) destek verdiği, katılımcı sayıları 300 ila 25 bin arasında değişen 40’a yakın uluslararası kongrenin kesinlik kazanması, İstanbul turizmi açısından büyük bir önem arz ediyor.

İSTANBUL, YABANCI BASININ ODAĞINDA… 

2023 yılı baharının turizm mevsimi için herkese çok olumlu sinyaller verdiğinin altını çizen Avdagiç, şöyle dedi: “Aslında bunun İstanbul için ilk olumlu işaretleri, 2022 yılı turizm verilerinin açıklanmasıyla gelmişti. İstanbul, 2022 yılında turizm sektöründe hem yerel hem de küresel alanda birçok rekora imza attı ve birçok listede ilk 10’a yerleşti. Dünyaca ünlü seyahat dergisi Global Traveller tarafından ‘Avrupa’nın En İyi Tatil Destinasyonu’ olarak seçildik. Yine dünyaca ünlü haber kanalı CNBC’nin ‘Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 7 Şehir’ listesinde yer aldık.” 

İSTANBUL İÇİN HEDEFLENEN TURİST SAYISI 19 MİLYON!

İTO Başkanı bu yılın en büyük toplantısının 22 Mayıs’ta 25 bin katılımcılı IEEE PES Üretim, İletim ve Dağıtım Uluslararası Konferansı ve Sergisi olacağını söyledi. Kongreye elektrik, enerji, bilişim ve finans gibi sektörlerden şirketler katılacak. İstanbul’un 2023’ün ilk çeyreğinde 3 milyon 480 bin 630 yabancı misafir ağırladığı bilgisini paylaşan Avdagiç, ‘’Bu rakam, 2022’ye göre yüzde 20’lik artış anlamına geliyor. Bakanlığımızın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’nin 2023 turizm geliri hedefi 86 milyar dolar, turist sayısı hedefi de 63 milyon. İstanbul için ise hedeflediğimiz turist sayısı 19 milyon. Türkiye turizm gelirlerine de İstanbul olarak katkımızın 18 milyar dolar civarında olacağını düşünüyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.