SEÇİMLERİN İKİNCİ TURA KALMASI İÇ PAZARI DURDURDU

SEÇİMLERİN İKİNCİ TURA KALMASI İÇ PAZARI DURDURDU
ALİYE ÜÇBAŞ
Posted on Mayıs 23, 2023, 3:20 pm
3 mins

İkinci tur, iç pazarda daralmaya yol açtı. Yerli turist rezervasyonlarını durdurdu, yabancı turist sayısı ise yüzde 14 arttı. 28 Mayıs’taki seçimin ardından iç ve dış pazarın yükselişe geçebileceği söyleniyor.

Seçimin ardından iç ve dış pazarın yükselişe geçeceğini belirten Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz, “Geçen sene 5 kıtada 14 ülkenin seçimleri oldu. Turizme yansımaları hep olumlu oldu. Seçimlerden ayrı olarak bir yorum yapmamız gerekiyor. Ülkemizdeki enflasyon oranları diğer ülkelerdeki enflasyon oranları ile aynı değildir. Bizdeki oranlar farklı olduğu için konaklama fiyatlarına yansıtmak zorunda kaldık” diye belirtti.

Yurt dışındaki yabancı turistlerin fiyat uygunluğundan dolayı Mısır gibi ülkeleri tercih ettiğinin altını çizen Dengiz, şöyle dedi: “Bu dönemde biraz geride olsak bile gelecek aylarda iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Ülkemizde daha önce krizler yaşanmış ve her şeye rağmen turizm sektörü ayakta kalmıştı. Bizler işimize odaklıyız. Seçimlerin başımızın üstünde yeri var. Milletimiz ona göre karar verecek. Seçimlerden olumlu sonuç alacağımızın inancındayız. Bizim meselemiz para kazanmak değil; ülkemizin daha refah ortamlara kavuşmasıdır.”

Otelcilere teşvik verilmesine yönelik bir vurgu yapan Dengiz, mısır hükmetini örnek göstererek, “Mısır hükümeti, yabancı turist getiren seyahat acentelarına finansal bir teşvik sağlıyor. Bu tür teşviklerin bizler için de yapılmasında fayda var. Otellerin operasyonel anlamda işlerinin iyi gitmesi için kredi sağlanmalı. Sezon öncesinde bizlere kredi desteği sağlanırsa; sezonu çok iyi bir şekilde bitireceğimizi düşünüyoruz. Milas-Bodrum Havalimanı’nda 35 farklı ülkede, değişik destinasyonlarda belirli saat aralıklarında uçuşlar yapılıyor. Önemli bir noktadayız. Bulunduğumuz konum Avrupa’ya yakın, Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine yakın. Bu kapsamda, yabancı turist sayısındaki artışımızı koruyacağımızı düşünüyorum. Kruvaziyer turizminde de çok önemli bir artış var. Hint düğünleri de bölgemizde çok popüler bir şekilde yapılıyor. Bunun yanında fuarlar ve kongrelerde aktif olarak yapılmaya başlandı. Moralimiz her zaman çok yüksek” dedi.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.