7 BİNE YAKIN TÜRK VATANDAŞINA DEPREMZEDE VİZESİ VERİLDİ

7 BİNE YAKIN TÜRK VATANDAŞINA DEPREMZEDE VİZESİ VERİLDİ
ALİYE ÜÇBAŞ
Posted on Mayıs 25, 2023, 9:04 am
2 mins

Sosyal medyada ortaya atılan Avrupa ülkeleri Türklere vize randevusu vermeyi durdurdu iddialarının ardından Almanya Büyükelçiliği, Habertürk’e açıklama yaptı. 

Almanya Büyükelçiliği, 6 Şubat 2022’de Türkiye’yi sarsan büyük depremleri anımsattı ve o günden bu yana yaşanan yoğunluğa dikkat çekti. Açıklamada, şu anda randevu alırken bekleme süresinin uzun olduğunun farkında olduklarını belirterek, “Bu durumun başvuru sahipleri üzerinde yarattığı büyük yükün farkındayız. Vize ofisimiz her gün mümkün olan en fazla sayıda randevu vermekte, ancak talep kapasitenin çok üzerindedir” denildi. 

6 Şubat’ta meydana gelen ve 50 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Almanya depremzedelerin “hızlı bir şekilde” üç aylık vize almasının sağlanacağını ve ülkedeki akrabalarının yanına gelebileceğini açıkladı.

DEPREMZEDELERE 90 GÜNLÜK DEPREM VİZESİ VERİLDİ 

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Feaser, Nisan ayı başında yaptığı açıklamada 6 bin 500’den fazlası Türk depremzedelere olmak üzere 7 bin 652 kişiye 90 günlük deprem vizesi verildiğini bildirdi.

Diğer yandan Almanya için vize başvurusunda bulunmak için resmi olarak yetkilendirilmiş kurum olan iDATA’nın web sitesine girildiğinde de vize başvurularında yoğunluk yaşandığına ilişkin bir uyarı görmek mümkün.

Ayrıca iDATA üzerinden vize başvurusu için randevu almak istenildiğinde en yakın randevu tarihi 6 Temmuz 2023 olarak gözüküyor.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.