GEZGİNLERİN ODAĞI İNANÇ TURİZMİNDE… 

GEZGİNLERİN ODAĞI İNANÇ TURİZMİNDE…
ALİYE ÜÇBAŞ
Posted on Mayıs 29, 2023, 10:22 pm
2 mins

İnanç turizmi, insanların dini veya manevi inançlarını tatmin etmek amacıyla gerçekleştirdikleri seyahatlerdir. İnanç turizmi, ziyaret edilen yerlerin kutsallığına bağlı olarak gerçekleştirilebilir.

İnanç turizminde ziyaret edilen yerler genellikle dinî yapılar, kutsal mekanlar ve hac merkezleri olabilir. Örneğin Mekke’deki Kabe’ye gitmek için yapılan hac, Hristiyanlık’ta Roma’daki Vatikan şehrine yapılacak bir gezi veya Budizm’in doğduğu Nepal‘de bulunan Lumbini Tapınağı gibi örnekler verilebilir.

İnanç turizmi sadece dini amaçları olan kişiler tarafından değil aynı zamanda kültürel açıdan da ilgi duymak isteyen gezginler tarafından da tercih edilmektedir. Bu tür seyahatlerde kültürel mirasın korunması ve tanınması için de önemli bir rol oynamaktadır.

İnanç turizmi için İstanbul’da ziyaret edebileceğiniz 5 yeri sizler için derledik, keyifli okumalar… 

Ayasofya Müzesi

6. yüzyılda Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından kilise olarak yaptırılan yapı, daha sonra camiye dönüştürülmüş ve günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Sultanahmet Camii (Mavi Camii)

Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu II. Ahmed tarafından yaptırılmıştır ve Türkiye’nin en büyük camilerinden biridir.

Eyüp Sultan Camii

İslam dinine göre Hz Muhammed’in halifelerinden Ebu Eyyub el-Ensari’nin mezarının bulunduğu bu cami, hacılara da ev sahipliği yapmaktadır.

Rum Ortodoks Patrikhanesi

Fener semtinde yer alan patrikhane binası, Rum Ortodoks Kilisesi liderinin ikametgahıdır ve her yıl 6 Ocak’ta “Ayasofya’dan Fener’e Yürüyüş” adıyla yapılan geleneksel bir törene ev sahipliği yapmaktadır.

Sveti Stefan Kilisesi

Sveti Stefan Kilisesi bilinen adıyla Demir Kilise, Balat’ta yer alan Bulgar Eksarhhanesi’ne bağlı bir kilisedir.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.