TURİZM CENNETİ AYVALIK 2 MAVİ BAYRAĞINI KAYBETTİ 

TURİZM CENNETİ AYVALIK 2 MAVİ BAYRAĞINI KAYBETTİ 
HG Editör
Posted on Ağustos 21, 2023, 8:02 pm
2 mins

Türkiye’nin önemli turistik noktalarından olan Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 2 mavi bayrak gönderden indirildi.

Türkiye’nin gözde beldelerinden olan Ayvalık, iki mavi bayrağını kaybetti. Ayvalık’ta 2005 yılından bu yana mavi bayrak konusunda son derece titiz çalışmaları ile öne çıkan Sahilkent Mahallesi sınırları içerisindeki Engürü Sitesi, TURÇEV (Türkiye Çevre Vakfı) tarafından verilen iki mavi bayrağını geçici olarak kaybetti. İki plaja sahip sitede, TURÇEV tarafından belirlenen uluslararası standartlara ait kriterlerin yerine getirilmediği gerekçesiyle indirilen mavi bayraklar site sakinleri tarafından üzüntüyle karşılandı.

TURÇEV’in olmazsa olmazı olarak kabul edilen; deniz suyu temizliği ve cankurtaran bulundurma zorunluluğu kriterlerinden biri olan cankurtaran yetersizliği gerekçesiyle alınan karar, site yönetimine tebliğ edildikten hemen sonra uygulamaya konuldu.

Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Ayvalık Belediyesi’nin mavi bayrak sayısını arttırabilmek için yaptıkları hummalı çalışmalara rağmen, ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Ayvalık’ın, ilk mavi bayrağa sahip olan Engürü Sitesi’nde her iki plajdaki bayrakların indirilmesi, sadece Ayvalık’ta değil, Balıkesir genelinde de büyük yankı buldu.

Engürü Sitesi’ndeki mavi bayrakların geçici olarak indirilmesi sonucunda; Ayvalık’ta 22 plajda bulunan mavi bayrak sayısı 20’ye, Balıkesir genelinde 46 plajda bulunan mavi bayrak sayısı ise 44’e düşmüş oldu.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.