SÜRDÜRÜLEBİLİR SİSTEM DEDİKLERİ

SÜRDÜRÜLEBİLİR SİSTEM DEDİKLERİ
AYLİN ALTAY
Posted on Ağustos 26, 2023, 11:03 pm
4 mins

Sürdürülebilir sistem tabiri ile mış gibi olan sistem arasındaki farkı bulun desem eminim ki herkesin bir fikri vardır.

Aylin Altay

Eğitim & Kalite Direktörü

Sürdürülebilir sistem tabiri ile mış gibi olan sistem arasındaki farkı bulun desem eminim ki herkesin bir fikri vardır.

Son zamanlarda herkes bir sürdürülebilir sistemden bahsederken, havalı cümleleri pek seven biri olarak sizlerle sürdürülebilirlik hakkında paylaşımda bulunmak istedim.

 Hayatında hiç uygulayıcı olmadıkları sistemlere dahil olan  ve kpi, okr tabirlerinin kullanıldığı stratejik planlarla,  sürdürülebilirlikle ilgili SMART olmayan hedefler verildiği bir dünyamız var artık hayırlı olsun.

Ölçülemeyen hedeflerle sadece dökümanda kalsın diye kurulan sistemler bir çok şirkette var. Aslında sistemin ne kadar önemli olduğunu sözde bilsekte büyük bir motivasyonla yazılan dökümanların senelerce sürdürülebilir olmasını sağlamak zor zanaat doğrusu.

Robert B. Cialdini iknanın Psikolojisi adlı kitabında Sicilyalı büyükbabanın çok sevdiği bir sözünü paylaşıyor ve o söz aslında sistemlerin sürdürülebilir olmasının ilk şartını anlatıyor. Ne diyor siciyalı büyükbaba ‘’Bir şeylerin olduğu gibi kalmasını istiyorsan o şeylerin değişmesi gerekir.’’ Turizm sektörü değişiyor fakat aynı başarıyı yakalamak adına sistemleri revize etmeyen kuruluşlar başarıyı sürdürülebilir kılmıyor. Sistemlerin başarısının olduğu gibi kalmasını istiyorsanız inovasyon ve çağa ayak uydurmayı göz ardı edemezsiniz.

Ne oluyor çoğu şirkette, idealist biri geliyor sistem kuruyor sonra başka biri geliyor ne gerek varki diyor. Şirketlerin kurumsal hafızalarından birden bire sistemler siliniyor.  Sistem kişilerden bağımsız şirket hafızasında kurulmalı ve ayırt etmeksizin herkes için geçerli olmadır kuralı ilk dakikada ihlal ediliyor.

Liderlik eğitimlerinde çokca dile getirdiğim W. Edwards Deming cümlesi uygulamada ihtiyacımız olan kavramı açıklıyor.  “İyi bir insanı kötü bir sisteme koyun, kötü sistem kazanır; yarışma olmaz.”

Şimdi turizmde nitelikli çalışma arkadaşı bulmak bu kadar zorken, sistemler değişime ayak uydurmaz yada sistem yöneticileri bunu farkında değilse kazanan sürdürülemeyen sistemler ve başarısızlık olacaktır.

Kurumsal hafızları kişilere bağlayan bir şirkette çalışıyorsanız stratejik planınızda başarılı olmak için önce sistemin bileşenlerini sisteme dahil etmeniz gereklidir. İnovasyon, geleneksel tecrübenin yenilikçi dönüşümü, stratejik planlama kurumunuzda gündem maddelerinden bir kaçıysa ve bunlarla ilgili kurullar işlevsel çalışıyorsa doğru yerdesiniz demektir. Sistem kurmak bu kültürü anlatmak zor olabilir fakat unutmayın ki hedefi olmayanlar çalışmaktan keyif almaz ve kurduğunuz her sistem siz olmasanızda sizi yaşatan imzalardır.

Paylaşmak Güzeldir