KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI: TÜRKİYE YABANCI FİLMLERİN PLATOSU OLUYOR 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI: TÜRKİYE YABANCI FİLMLERİN PLATOSU OLUYOR
HG Editör
Posted on Eylül 02, 2023, 6:57 pm
2 mins

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yabancı yapımcılara sağlanan teşviklerin yanı sıra, tanıtım faaliyetleri, mekan, ışık ve iş gücü alanındaki avantajların Türkiye’yi yabancı yapımlı filmlerin platosu haline getirdiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, yabancı yapımcılara sağlanan teşviklerle birlikte dünya sinema sektörü için önemli bir çekim destinasyonuna dönüştü. 2022 yılında Türkiye’de 224 yabancı yapımın çekimleri gerçekleştirildi. Çekilen film sayısı, 2021 yılına oranla yüzde 44’lük bir artış gösterdi. 17 sinema filmi, 21 dizi film, 96 belgesel film, 2 televizyon filmi ve programı, 31 reklam filmi ile 11 müzik klibi çekildi.

Bugüne kadar aralarında Oscar ödüllü Argo, James Bond, Skyfall, Charlie’nin Melekleri ve Inferno gibi dev yapımlara ev sahipliği yapan Türkiye, yeni yapımları da ağırlamaya devam ediyor. Son olarak yönetmen Guy Ritchie’nin, 2. Dünya Savaşı’nı konu edinen “The Ministry of Ungentlemanly Warfare” adlı sinema filminin çekimleri Antalya’da gerçekleştirildi. Çekimlerinin büyük bir bölümü Antalya Demre’de kurulan platoda yapılan filmin bir bölümüne de EXPO Fuar Alanı ev sahipliği yaptı. Film için Türkiye’de yaklaşık 15 milyon dolar harcama yapıldı.

Guy Ritchie’nin yönetmenliğini yaptığı ve Jason Statham’ın başrolünde olduğu “Operation Fortune”, Bollywood sinemasından Salman Khan ve Katrina Kaif’in yer aldığı “Tiger 3” filmi de Türkiye’de çekilen filmler arasında.

Yeni “Sinema Kanunu” ile hayata geçirilen “Yabancı Film Yapım Desteği”, Bakanlık tarafından yürütülen tanıtım faaliyetleri, mekan, ışık ve iş gücü alanındaki avantajlar Türkiye’yi film çekiminde öne çıkarıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilen projeler için görüşmeler neticesinde önümüzdeki süreçte birçok filmin çekimlerinin de Türkiye’de gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.