ANTALYA TURİZM FUARI 5. KEZ KAPILARINI AÇIYOR

ANTALYA TURİZM FUARI 5. KEZ KAPILARINI AÇIYOR
Hotel Gazetesi
Posted on Ekim 25, 2023, 2:31 am
10 mins

Selçuk Meral: “Ürünlerimizin yüzde 90-99’u Antalya’daki insanımızdan, esnafımızdan, markalarımızdan ve ham maddelerinden üretiliyor.”

Antalya Turizm Fuarı Kurucusu Selçuk Meral, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş

Turizm endüstrisinin tüm dinamiklerini beşinci kez bir araya getirecek olan Antalya Turizm Fuarı (ATF23), 35 ülkeden 25 binin üzerinde turizm profesyoneli ve paydaşına tekrar 5. kez ev sahipliği yapacak. Bu yıl 26-27 Ekim tarihlerinde 25 binin üzerinde turizm profesyoneli ve paydaşını ağırlayacak olan, Antalya Turizm Fuarı (ATF)’nın basın toplantısı DoubleTree by Hilton Antalya City Center’ın teras katında gerçekleştirildi. Toplantıda gazetecilerle bir araya gelen Antalya Turizm Fuarı Kurucusu Selçuk Meral, ATF23 hakkındaki soruları yanıtladı. Toplantıya Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, Antalya Halkla İlişkiler Derneği Başkanı Güldal Siğinç ve Antalya Reklamcılar Derneği Başkanı Fulya Sarman da katıldı.

“ATF HEPİMİZİN GURUR DUYACAĞI BİR MARKA”

Çevremizde yaşanan kriz ortamı nedeniyle fuarı çok sancılı bir dönemde gerçekleştirmeye çalıştıklarını ama inançlarını hiç yitirmediklerini belirten Antalya Turizm Fuarı’nın Kurucusu Selçuk Meral, şunları söyledi: “Aslında çok sancılı bir dönemde Antalya Turizm Fuarı’nı gerçekleştiriyoruz. Ama ilk başta olduğu gibi o inançla, o tutkuyla hiç yılmadan devam ediyoruz. Bunun da meyvesini alıyoruz. İnananların sayısı gittikçe artıyor ve artık dünyada da ATF’nin kendi tadı, kendi adı olan bir organizasyon olarak hepimizin ve şehrimizin gurur duyabileceği bir marka olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Bunu sadece benim belirtmem de yeterli değil, bunu hepimizin belirtmesi gerekiyor. Çünkü bir doğru. İkincisi şehrimizin, üçüncüsü ülkemizin bir üretimidir bu. Ayrıca tamamen yerli bir üretim. Ürünlerimizin yüzde 90-99’u Antalya’daki insanımızdan, esnafımızdan, markalarımızdan ve ham maddelerinden üretiliyor. Yerli çünkü tamamen Türkiye’nin insanıyla çalışıyoruz ve bunu yaratan ekip sektörün içerisinden. “

“ATF, TÜRKİYE İLE İLGİLİ BÜTÜN PAZARLARIN BULUNDUĞU TEK FUAR”

Meral, ATF’nin Türkiye turizmi için oldukça önemli olduğunun altını çizerek, “Antalya Turizm Fuarı, Türkiye turizm sektörü için Türkiye turizmini ilgilendiren bütün pazarların bulunduğu, dünyadaki tek fuar. 300’e yakın katılımcı stantları ile birlikte 600 üzerinde turizm paydaşı olan marka katılıyor. 25 bin metrekarede 25 bin katılımcı hedefliyoruz. İç pazarı çok önemsiyoruz, biz kendi adımıza üzerimize düşeni yapıyoruz. Türkiye’nin ürün kalitesi yurt dışından daha iyidir. Sadece ekonomik şartlar değil insanımız dünyayı da gezmek istiyor. Ucuz hayat dönemi bitti, hayat ucuzlamadığı sürece tatil de ucuzlamayacaktır. Hem nicelik hem de nitelik olarak büyüdüğümüz bir sezon olacak.” dedi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ÖĞRENCİLERLE BULUŞACAK

Antalya Halkla İlişkiler Derneği Başkanı Güldal Siğinç, etkinlik kapsamında; kendi stantlarında dernek üyeleri ve Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlilerinin deneyimlerini genç iletişimcilerle paylaşacaklarını duyurdu. İki gün boyunca üniversite öğrencilerinin transferlerini ise Sena Tur tarafından yapılacağını belirten Siğinç, AHİD’in ATF23’te “Turizmde İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?” ve “Turizmde Kriz Yönetimi Nasıl Yapılır?” oturumlarını da yapacağını söyledi.

ATF23 SEYAHAT DÜNYASINI AĞIRLAYACAK

Türkiye’nin ve Akdeniz‘in  en verimli Turizm Fuarı ATF (Antalya Turizm Fuarı), GMT Fuarcılık tarafından gerçekleştiriliyor. 2019 yılında yola çıkan ATF, bu yıl turizmcilere “Move Your Tourism Move Your Country” sloganıyla kapılarını açıyor.

%100 TURİZM KONUŞULACAK

Turizm endüstrisinin tüm dinamiklerini beşinci kez bir araya getiren ATF23; 35 ülkeden 25 binin üzerinde turizm profesyoneli ve paydaşına tekrardan ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 26-27 Ekim tarihlerinde Antalya Expo Center’da 25 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan Antalya Turizm Fuarı’nda iki gün boyunca “%100 Turizm” konuşulacak.

Yıllık B2B turizm ticaret fuarı ve kongresi olarak ATF23’te; Türkiye’nin Avrupa, CIS, GCC ve iç pazar operatörleri, acenteleri ve sağlık kuruluşları, Türkiye’nin önde gelen otelleri, hizmet, teknoloji üreticileri ve Hosted Buyer katılımı ile kurumsal seyahati de kapsayan 500’ün üzerinde katılımcı marka yer alacak. Fuar yaklaşık 500 bin iş görüşmesine platform olacak.

ATF23 destinasyonlar, havayolları ve havalimanları, oteller ve tatil köyleri, tema parkları ve turistik yerler, tur operatörleri, DMC’ler, kruvaziyer hatları, spalar, mekanlar, diğer toplantı tesisleri ve seyahat teknolojisi şirketleri dahil olmak üzere turizm endüstrisinin her sektöründen katılımcıları ağırlıyor.

Antalya Turizm Fuarı’nda seyahat ticareti endüstrisinin yeni ortaklıklar kurması ve bölgedeki en önemli oyuncularla mevcut iş ilişkilerini güçlendirmesi hedefleniyor

“TURİZM BİR MEMLEKET MESELESİ”

Antalya Turizm Fuarı Kurucusu Selçuk Meral, turizmi bir memleket meselesi olarak gördüğünü şu sözlerle ifade ediyor: “Biz turizmin memleket meselesi olduğunu düşünüyoruz. Bu düşünceyle renklerimizi seçerken kırmızı ve beyazı seçtik. Logomuzdaki kalp ile memleket aşkımızı ortaya koyduk. Bu sene ATF23 logomuza ay ve yıldızı da ekledik. Bu logoyla yaptığımız yazışmalar ile dünyanın her yerine taşıdık ay-yıldızımızı. Türk turizminin konaklama sektörüyle ilgili bir araştırma yapıp onu Yüzüncü Yıl Kitimiz içerisinde yayımladık.

ATF23 logo

Daha önce kullandığımız ‘Move your tourism’ sloganımıza, ülkemizin kalkınmasına destek olma amacımızı vurgulamak üzere ‘Move your country’ cümlesini de ekledik. ‘Turizmini hareketlendir, ülkeni bereketlendir’ manasını taşıyor bizim için.”

“KATILIMCI LİSTEMİZ ŞAMPİYONLAR LİGİ GİBİ”

Selçuk Meral ATF’nin hedefleriyle ilgili olarak da şu açıklamayı yapıyor: “Antalya Turizm Fuarı sadece Türkiye’nin değil Akdeniz’in en verimli turizm fuarı. Şampiyonlar Ligi gibi olan katılımcı listemiz bunun bir ispatı. 2019 yılına kadar böyle bir şey yapılamamış. Neredeyse 40 yıllık turizm tarihinden bahsediyorum. Şimdi birlikte yapıyoruz ve fark yaratıyoruz. Hızla büyüyoruz. Yakın hedefimiz dünyayı Türk turizm profesyonelinin ayağına getirebilmek.

İleri hedefimiz ise Türk turizmcisinin bu çözümcü yaklaşımını dünyanın farklı yerlerine de taşımak. Buralarda da Türk turizmi öncelikli çözümler üretmek, aynı zamanda dünya turizmiyle ilgili fikirler de üretebildiğimizi tüm dünyaya göstermek istiyoruz. Çünkü bu bir memleket meselesi.”

Paylaşmak Güzeldir