FIJET’in 61. Olağan Kongresi 20-25 Ekim 2019 tarihleri arasında Yunanistan’ın Rodos adasında delegelerin hoşgörüsü içerisinde geçti. Türkiye’nin 3 yıl önce Malta’da Başkan Tijani Haddad’a hatırlatması üzerine, yıllar önce ilgisizliği nedeniyle ayrılmış olan Yunanistan, FIJET’e geri döndü. Üzülerek gördük ki, komşudaki tavır hiç değişmemiş. Böylesine önemli bir uluslararası toplantıya bakan düzeyinde katılması beklenen Yunanistan’ın, Yunan Milli Turizm Örgütü Genel Sekreteri (başkan bile değil) ve Turizm ve Kültür’den sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı (belediye başkanı değil) katılımları Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan’ın FIJET’e verdiği değeri gösterdi. Bir de MICE temsilcisi dahil bütün Yunanlı konuşmacıların tamamen reklam içerikli fanatik Yunanistan övgüleri anlaşılır gibi değildi. 

Gezilerdeki organizasyon, Kellithea’daki “light” öğlen yemeği (!)…

Delegelerin kendileri için özel olmasını bekledikleri ama tüm otel müşterilerine açık son akşamki “Gala Dinner” ise adeta delegelerle dalga geçer gibiydi. Hiçbir konuşma yapılmadan self-servis ve karton coca-cola bardakları ile ağırlamayı (!) delegeler hiç hak etmediler. 

Ama tüm delegeler o kadar hoşgörülü insanlardı ki bu organizasyona oldukça yüksek bedel ödemelerine rağmen memnuniyetsizliklerini belli etmediler. Ama her şeyin farkındaydılar. 

Bütün bunlara şahit olduktan sonra Yunanistan’ın turizm konusundaki başarısını(!) tartışmak bile yersiz. 

Bir de, belli oldu ki Mr. Haddad FIJET’in kendisinden sonra başarılı bir şekilde devam ettiğini görmek istiyorsa gençlere daha çok sorumluluk verilmesinin turizmin sürdürülebilir olması ne kadar önemli ise, sürdürülebilir FIJET için gençlere daha çok sorumluluk verilmesi de bir o kadar önemlidir diye düşünüyorum. 

Umarım sıradaki Mısır bu uygulamayı örnek alıp bunun bir kongre organizasyonu olduğunu unutmaz ve kar amaçlı tur organizasyonuna dönüştürmez. 

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.