TURİZMCİLER 2021’İ UMUTLA KARŞILADI

TURİZMCİLER 2021’İ UMUTLA KARŞILADI
Hotel Gazetesi
Posted on Ocak 04, 2021, 12:36 pm
8 mins

Sektörün önde gelen temsilcileri, yeni yıla ilişkin beklentilerini açıkladı. İlaç ve aşı çalışmaları umutları yeşertirken, sektörde 2021 yılının toparlanma yılı olacağı görüşü hakim.

TURİZMCİLER 2021’İ UMUTLA KARŞILADI

Tüm dünyanın üzerine kabus gibi çöken Covid-19 salgınının damga vurduğu 2020 yılı geride kaldı. Hayatı tamamen değiştiren, alışkanlıkları değiştiren salgın, en çok da turizm sektörünü etkiledi. Tamamen durma noktasına gelen turizm, bu dönemde önemli ölçüde kayıp yaşarken, turizmciler, kayıplarını telafi etmek için 2021 yılına yoğunlaştı. İlaç ve aşı çalışmalarının yeni yıl için umut olduğunu kaydeden turizmciler, tüm insanlığa sağlıklı ve mutlu bir yıl temennisinde bulundu.

İşte ATİD,  TUREB, TUADER, TESTUD, TÜRSAB gibi, sektöre yön veren STK temsilcilerinin, yeni yıla ilişkin öngörü ve beklentileri:

AKMAN: 2021 YILINI FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ

Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Birol

Koronavirüs pandemisi nedeniyle 2020 yılında belirlenen hedeflere ulaşılmadığını dile getiren Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Birol Akman, sağlıklı ve güvenli turizmde önemli bir prestij kazanan Türkiye’nin 2021 yılını fırsata çevirebileceğini söyledi. Kayıp bir yılı geride bırakırken turizmciler olarak 2021 yılına yoğunlaştıklarının altını çizen Akman, turizmde trendlerin değiştiğini ve Ankara’nın önemli bir potansiyeli barındırdığını ifade etti.

TURAL: YENİ YIL YENİ UMUTLAR DEMEKTİR

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural

COVID-19 nedeniyle turizm sektörünün büyük bir kriz içinde olduğunu hatırlatan Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural, bu krizden en çok etkilenen kesimin ise turist rehberleri olduğunu dile getirdi.

Nitelikli, yetişmiş ve ülke ekonomisine büyük katkıları olan lisanslı rehberlerin zor durumda olduğunu ve destek beklediklerini kaydeden Tural, her sektörü zora sokan pandeminin bir an önce son bulmasını temenni etti. Tural, “Yeni yıl yeni umutlar demektir” dedi.

TUNA: UMUTLARIMIZ GÜÇLENDİ

Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna

Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, koronavirüs nedeniyle ülkelerin adeta iktisadi bir tsunami ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Türkiye’de alınan önlem ve tedbirlerin turizm sektöründe kısmi de olsa rahatlamaya neden olduğunu dile getiren Tuna, “Ancak başta ulaştırma işletmeleri, seyahat acentaları, oteller ve rehberler ile tüm bu iş kollarının tedarikçileri oldukça zor durumda. Tüm taraflar uğursuz bir yılı geride bırakıp, hayallerini 2021 yılına taşıyorlar” dedi.

Son günlerde aşı ve ilaçlara ilişkin haberlerin hem turizmcilerin hem de potansiyel turistlerin geleceğe olan umutlarını güçlendirdiğini belirten Tuna, “Ben ilaç ve aşıların durma noktasına gelmiş olan turizm sektöründe hızlı bir iyileşmeye yol açacağına inanan taraftayım, en azından umutlarım bu yönde” diye konuştu.

YILIK: ÜLKE TURİZMİ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM

Termal Sağlık ve Turizm Derneği (TESTUD) Başkanı Yavuz Yılık

Koronavirüs salgının bir an önce bitmesini temenni ettiklerini dile getiren Termal Sağlık ve Turizm Derneği (TESTUD) Başkanı Yavuz Yılık, pandemi nedeniyle zor dönemden geçen turizm sektörünün 2021 yılında toparlanacağına inandıklarını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbir ve önlemlerle Türkiye’nin güvenli turizm destinasyonu olduğunu belirten Yılık, “Salgın maalesef tüm dünyada turizmi sekteye uğrattı. Ama biz hiçbir zaman çalışmaktan ve proje üretmekten vazgeçmedik. Ülkemizin turizmine katkı sunmaya ve dünyada Türkiye’yi tanıtmaya devam ettik. Alınan tedbir ve önlemler ile aşının da bulunmasıyla 2021 yılında ülke turizminin canlanacağını ve kayıpları telafi etmeye başlayacağına inancımız tam” diye konuştu.

ŞAHİN: DEĞİŞİME AYAK UYDURAN ÜLKELER AVANTAJLI OLACAK

TÜRSAB Orta Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Cevat Engin Şahin

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Orta Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Cevat Engin Şahin, koronavirüs sonrası turizm kriterlerindeki değişikliğe ayak uydurabilen ülkelerin sektörde avantaj sağlayacağını belirtti. Şahin, aşı çalışmalarının turizm sektörü için umut olduğunu vurguladı. Ülkenin koronavirüsle mücadelesindeki başarılarının dünyaya çok iyi anlatılması gerektiğine dikkat çeken Şahin, turizm açısından başarılı bir yıl temenni ettiklerini kaydetti.

ESENGİL: YENİ DÖNEME EN İYİ ŞEKİLDE GİRMEK İÇİN HAZIRIZ

New Park Hotel Genel Müdürü M. Gökhan Esengil

2020 yılının başında kimsenin koronavirüsün boyutunun global bir hale varacağını düşünemediğini dile getiren New Park Hotel Genel Müdürü M. Gökhan Esengil, “Virüsün verdiği zarar aylar ile değil yıllar ile ölçülmeye yüz tuttu. Dünya vatandaşları kendi sınırlarına adeta hapsoldu” dedi. Aşı sürecinin uzadığına dikkat çeken Esengil, şunları söyledi. “Tam normalleşmenin 2021 Eylül ayından önce başlayabilmesinin çok olası olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden bizim gibi şehir otelleri biraz daha şanslı. Biriken işler ve toplantılar elbet yapılmak üzere sırada bekliyor. Ufak adımlar ile normalleşme başladıkça işlerimizin toparlanacağını düşünmekteyim. Ama tam normalleşmenin 2021’in sonlarına doğru olacağı görüşündeyim. Biz hazırlığımızı pandemi döneminde tamamlayacağız. Yeni döneme de en iyi şekilde girmek için hazırız.”

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.