TÜROB’DAN AFET VE ACİL DURUMA KARŞI EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

TÜROB’DAN AFET VE ACİL DURUMA KARŞI EĞİTİM SEFERBERLİĞİ
Hotel Gazetesi
Posted on Şubat 01, 2021, 8:38 am
4 mins

Pandemi döneminde eğitim çalışmalarına ağırlık veren TÜROB, afet ve acil durum eğitimlerine başladı

TÜROB’DAN AFET VE ACİL DURUMA KARŞI EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

Başkan Müberra Eresin: “Bir afet durumunda acil müdahale ekipleri sahaya ulaşıncaya kadar, otel personeli kurtarma veya insani yardım faaliyetlerini yürütebilmeli.”

İçişleri Bakanlığı 2021 yılını ‘Türkiye’de Afet Eğitim Yılı’ ilan etti, Türkiye Otelciler Birliği TÜROB otel personel eğitimlerini hızlandırdı. Pandemi döneminde otel çalışanlarına yönelik eğitimlere ağırlık veren TÜROB, yılın ilk eğitim programını afetler konusuna ayırdı. ‘Afet Bilinci Eğitimi’ne Türkiye’nin dört bir yanından bine yakın otel çalışanı katılırken, eğitimin ana gündem maddesini deprem oluşturdu.

YILIN İLK EĞİTİMİ DEPREM VE ACİL DURUM

Yılın ilk eğitim programı; TÜROB ve İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) iş birliğiyle düzenlenen ‘Acil Durum Farkındalık Eğitimleri’ oldu. Online olarak düzenlenen eğitim programı TÜROB üyeleri için ücretsiz olarak gerçekleştirildi. ‘Afet Bilinci Eğitimi’ne Türkiye’nin dört bir yanından bine yakın otel çalışanı katılırken, söz konusu eğitimin ana gündem maddesini deprem oluşturdu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin

ERESİN: AMAÇ FARKINDALIK VE BİLİNÇ OLUŞTURMAK

İçişleri Bakanlığı’nın 2021 yılını ‘Türkiye’de Afet Eğitim Yılı’ ilan ettiğinin altını çizen TÜROB Başkanı Müberra Eresin, bir afet durumunda kamunun acil müdahale ekipleri sahaya ulaşıncaya kadar, eğitim almış donanımlı kişilerin sahada kurtarma faaliyetlerini ya da insani yardım faaliyetlerini yürütmesini, dolayısıyla doğru müdahalelerde bulunulabilmesi için eğitim almış olmalarını hedeflediklerini kaydetti. Eresin, “Afet Bilinci Eğitimi’nin amacı, otel çalışanları için afetler olmadan önce afet risklerine yönelik zararları azaltmada ve tedbirler konusunda farkındalık ve bilinç oluşturmak, temel düzeyde bilgi ve becerileri kazandırmaktır” dedi.

KONAKLAMA SEKTÖRÜNDE BİLİNÇ İLERİ SEVİYEDE

Özellikle konaklama sektöründe bilincin ileri seviyede olduğuna işaret eden Eresin, son eğitime bine yakın otel çalışanının katılımının bu bilincin göstergesi olduğunu kaydetti. Afetle mücadelede kamu kurum ve kuruluşlarının olduğu gibi vatandaşların da sorumluluklarının bulunduğuna işaret eden Eresin, topyekün mücadelenin başarı getireceğine inandıklarını kaydetti. TÜROB’un pandemi döneminde hijyen ve Covid-19 başta olmak üzere sektöre yönelik birçok alanda eğitim çalışmalarına ağırlık verdiğini vurgulayan Eresin, eğitim çalışmalarının 2021 yılında da devam edeceğini söyledi.

7 BİN KİŞİYİ EĞİTİM ALDI

AFAD ve TÜROB iş birliği ile 2013 yılından bu yana düzenlenen otellerde çalışan personele yönelik ‘Acil Durum Farkındalık Eğitimleri’ kapsamında bugüne kadar 7 bin sektör çalışanına eğitim verildi. Öte yandan eğitim programına katılanların ‘Eğitim Katılım Belgeleri’ TÜROB tarafından düzenlenerek adreslerine gönderildi.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.