KAPADOKYA’NIN GİZLİ HAZİNELERİ’NDEN ÇAT VADİSİ TURİSTLERİ AĞIRLAMAK İÇİN HAZIRLANIYOR.

KAPADOKYA’NIN GİZLİ HAZİNELERİ’NDEN ÇAT VADİSİ TURİSTLERİ AĞIRLAMAK İÇİN HAZIRLANIYOR.
HG Editör
Posted on Şubat 15, 2021, 5:54 pm
3 mins

Nevşehir’e bağlı Kapadokya’nın Çat beldesinde çevresi peribacaları ve doğal kaya oluşumlarıyla kaplı kanyon şeklindeki vadi, tur aktivitelerine ev sahipliği yapmak turizmden hak ettiği payı almak için gün sayıyor.

KAPADOKYA’NIN GİZLİ HAZİNELERİ’NDEN ÇAT VADİSİ TURİSTLERİ AĞIRLAMAK İÇİN HAZIRLANIYOR.

Çat Belediyesi tarafından, tur aktivitelerine ev sahipliği yapmaya başlayacak vadide çevre düzenleme çalışmaları yoğunlaştı. Kapadokya‘daki önemli turizm merkezlerine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki alan, tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri sayesinde yerli ve yabancı turistlerin bölgedeki uğrak mekanlarından biri haline gelebilecek.

TURİSTLERİN UĞRAK MEKANLARINDAN BİRİ OLACAK

ÇAT BELEDİYE BAŞKANI İBRAHİM ERTÜRK

Çat Belediye Başkanı İbrahim Ertürk, AA muhabirine, Kapadokya Alan Başkanlığının yetki sınırları içinde olan beldenin yıllardır turizmden pay alamadığını, ortaya koydukları projelerle ilkbahardan itibaren ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini belirtti.

Çat Vadisi’nin, yerli ve yabancı konukların Kapadokya’da gezdiği diğer turizm merkezlerine yakın mesafede olması nedeniyle ulaşım sorunu yaşanmayacağını vurgulayan Ertürk, “Bugüne kadar vadimiz keşfedilmemiş. Önümüzdeki aylarda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden alınan izin doğrultusunda sıcak hava balon turu başlatılacak. Vadiye bağlanan dört ayrı yol var. Buralarda da ATV motor, arazi araçları ve atlarla tur düzenlenecek.” dedi.

ÇAT VADİSİ

Sıcak hava balonu deneme uçuşunun başarıyla gerçekleştirildiğini dile getiren Ertürk, beldede konaklama tesisi yapmak isteyen yatırımcılarla da görüşmelere başladıklarını kaydetti.

Turistlerin ağırlanmaya başlamasıyla çeşitli projeleri de hayata geçirmeyi hedeflediklerini anlatan Ertürk, şöyle konuştu:

“Çat Vadisi, üç güzelliği bir arada barındırıyor. Tarihi, kültürel ve doğal güzellikler, bu vadide bir arada toplanmış durumda. Vadi içinde üç binden fazla kayadan oyma güvercinlik var. Geçmişte bu güvercinliklerden temin edilen gübre ile bağcılık yapılmaktaydı. İlginç figürlü peribacaları ve yeşillikle kaplı olması nedeniyle Kapadokya’daki en güzel vadi olduğunu iddia ediyoruz. Beldemizi turistik anlamda öne çıkarma çabası içindeyiz. Kapadokya’da zipline projesini de bu vadide faaliyete geçirmeyi amaçlıyoruz. Beldemiz turizmden hiç pay alamıyordu. Bir otel var ama balon turlarının başlayacağının öğrenilmesinin ardından yatırım için gelenler oldu. Hazırlıklarımızın ardından gezinti amacıyla ziyarete gelecek turistlerin yanı sıra manzarası nedeniyle özellikle fotoğraf meraklılarının da ilgisini çekecektir.”

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.