TURİZM SEKTÖRÜYLE İLGİLİ TOPLANTILARDA TÜRKODER DE MASADA

TURİZM SEKTÖRÜYLE İLGİLİ TOPLANTILARDA TÜRKODER DE MASADA
Hotel Gazetesi
Posted on Mart 13, 2021, 3:28 am
4 mins

Türkiye Küçük Oteller Derneği yönetiminin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u ziyaretinde önemli sonuçlar alındı

Türkiye Küçük Oteller Derneği TURKODER yönetimi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u makamında ziyaret etti. Görüşmede Bakan Ersoy, belediye belgeli otellerin bakanlık belgesi altına alınması sürecinde yaşanacak olası sorunlara karşı yapılacak kolaylıkları açıkladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Ustaoğlu, Başkan Yardımcısı Uğur Zeren, Genel Sekreter Hatice Özcan ve Yönetim Kurulu üyesi Ozan Vurucular’dan oluşan heyet, Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ile Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler’in de hazır bulunduğu görüşmede, pandemi süresince küçük ve butik otellerin yaşadığı sıkıntıları, muhtemel çözümleri ve yeni alınacak kararlar hakkında dernek görüşlerini Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ilettiler.

SEZON ÖNCESİ TURİZMCİLERE AŞILAMA YAPILMALI

Güvenli Turizm Sertifikasının olumlu bir hava yarattığını belirten TURKODER Başkanı Ertan Ustaoğlu, bu olumlu havanın sezon öncesi turizm sektöründe aşılama yapılması halinde artacağını söyledi. Toplantıda yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen belediye belgeli otellerin bakanlık belgesi altına alınması sürecinde küçük ve butik otellerin yapıları dolayısıyla karşılaşabilecekleri sorunlar da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a iletildi.

BAKAN ERSOY’DAN KOLAYLIK SÖZÜ

Bu sorunları bildiklerini, geçiş sürecinde kolaylıklar sağlanacağını söyleyen Bakan Ersoy, ilk başta işletmelere basit belge adında bir belge verilerek başvuracağı belge tipine göre hazırlıklarını tamamlayabilmeleri için zaman sağlanacağını ifade etti.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILMALI

TÜRKODER heyeti, Mart ayı sonunda kaldırılması gündemde olan Kısa Çalışma Ödeneği’nin, sektörün krizin etkilerini hafifletebilmesi için uzatılması gerektiğinin altını çizerken, elektrik-su-doğalgaz gibi enerji giderlerinde indirimler yapılması, kira stopaj ve KDV oranlarının yıl sonuna kadar uzatılması ve stajyer öğrenci çalıştırma kriterleri gibi konulardaki beklentilerini dile getirdiler.

PLANLAMA YAPARKEN TURKODER DE HESABA KATILMALI

Küçük ve butik otelleri ilgilendiren konularda bakanlığın planlama çalışmalarına katılmanın önemini vurgulayan TURKODER Başkanı Ustaoğlu, “Küçük ve butik otellerin işleyiş farklılıkları ve yapıları itibariyle bazı kurallara uymaları mümkün değil; bundan dolayı planlamalar yapılırken, küçük ve butik otelleri de ilgilendirebilecek konularda fikir ve görüşlerinin alınması oldukça önemli. Bakanlığımızın bu konuda ilgili olması ve yapılacak toplantılara derneğimizi de davet edeceklerini söylemeleri bizleri mutlu etti. Geleceğin turizminde öne çıkacak olan küçük ve butik otellerin turizmin temel konuları ve sorunları konuşulurken mutlaka masada olmasını önemsiyoruz” dedi.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.