TURİZMDE 2021 SEZONUNUN KADERİNİ AŞI VE TEDBİR BELİRLEYECEK

TURİZMDE 2021 SEZONUNUN KADERİNİ AŞI VE TEDBİR BELİRLEYECEK
Hotel Gazetesi
Posted on Mayıs 13, 2021, 9:24 am
3 mins

Ankara Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkan Yardımcısı  Ali Cenk Yorulmaz ‘’2021 yılının kaderini aşılama çalışmaları belirleyecek.’’

Ankara Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkan Yardımcısı  Ali Cenk Yorulmaz, 2021 turizm sezonuna dair açıklamalarda bulundu. Tedbir ve duyarlılığın öneminden bahseden Yorulmaz, kısıtlama tedbirlerinin turizm sezonuna olumlu yansımalar yapacağını ifade etti.

Ankara Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD)
Başkan Yardımcısı  Ali Cenk Yorulmaz

Türkiye ekonomisinde önemli bir paya sahip turizm sektörü, tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüsten her sektör gibi olumsuz etkilendi. Sektör 2020 yılını bir önceki yıla göre gerileyerek kapattı. Ardından kademeli normalleşme sürecinde biraz olsun ivme kaydeden Türk turizmi, kış aylarında yeniden düşüşe geçti.

Kamu, özel sektör ve sivil toplum kanadı pandemi sürecinden en az hasarla çıkabilmek için bir dizi çalışma yürüttü. Bunlardan biri de Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) oldu. Yerel ve ulusal platformlarda turizmcilerin sesi olmak için yola çıkan dernek, pandemi sürecinde de çok sayıda çalışma yaptı. Dernek Başkan Yardımcısı Ali Cenk Yorulmaz 2021 yılı turizm beklentilerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Tedbir, dayanışma ve uyum içinde sürecin  iyiye doğru gideceğini belirten Yorulmaz, aşılanma ve dikkat neticesinde vaka sayılarının düşmesiyle sezonun canlı geçebileceğini belirtti.

Ülkemize en çok turistin Almanya, Rusya ve Hollanda gibi ülkelerden geldiğini söyleyen Yorulmaz, kısıtlama tedbirlerinin ardından turist akışının artacağını ifade etti. ‘’2021 yılının kaderini aşılama çalışmaları belirleyecek.’’ diyen Yorulmaz, küresel salgın krizi sonrası uluslararası tatil turizmi talebinde geri dönüşün hızlı olacağını vurguladı.

2020 de kontrollü normalleşmenin ardından Antalya, Muğla, İzmir gibi illerimizde çok sayıda turisti misafir ettiğimizi hatırlatan Yorulmaz, tam kapanmanın ardından vaka sayısı 5-10 binlere gerilerse Türk turizminin çabuk toparlanacağını öngördü.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm örgütü verilerine de değinen Yorulmaz, ‘’Ekim 2020 itibarıyla uluslararası turizmde yüzde 72’lik bir düşüş görüldü. 2021 yaz sezonu henüz belirsizliğini korusa da, sürecin giderek iyileşeceğini umuyoruz. İşletmelerin bu koşullara uyum sağlamaları için çabalıyor, seslerini duyurmaya çalışıyoruz.’’ diyerek sözlerini noktaladı.

TURİZM SEKTÖRÜ ARTIK CEPTE
Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.