Muhasebe

MUHASEBE
Atalay ARICIOĞLU
Posted on Şubat 17, 2022, 3:32 am
3 mins

Biliyorum başlık çok sevimli değil turizmciler için ama her şeyin başı muhasebe diyerek sözlerime başlamak istiyorum.

Muhasebe; turizm terminolojisindeki anlamı gibi; ticari faaliyette bulunan bir işletmenin tüm günlük finansal hareketlerini belgelemek, sınıflandırmak, kaydetmek, değil, bundan çok daha fazla ve derin anlamı olan bir sözcük aslında …

Otelin bel kemiğidir muhasebe departmanı. Muhasebeyi düzgün tutmaz ve alınan veriler ışığında hesaplarınızı doğru yapmaz iseniz sağlıklı bir işletme yürütemezsiniz.

Bir kere nakit akışınız sağlıklı olacak, gelir ve gider iyi analiz edilerek ayın sonunda geliriniz satışlarla yüksek ama bir taraftan yapmış olduğunuz muhasebe ile gideriniz de gelirinize endeksli olacak ve ayın sonunda karlılığınız bütçede hedeflenen noktaya yakın çıkacak, bunu da sadece satışçınız değil muhasebeciniz de iyi etüt edecek ki, maaşınızı zamanında alabilesiniz.

Maaşını zamanında alan personel mutlu olacak muhasebenin bu dikkatli calışmaları sonucunda ama sadece bu muhasebe ile mutluluk yeterli mi? Sıra departman müdürlerine gelecek, kendi departmanına ait ürünlerin satınalması doğru yapılıyor mu? Uygun fiyatla yapılıyor mu?  Yeteri kadar yapılıyor mu? Personelin çalışma saatlerinin muhasebesi doğru yapılıyor mu? Her çalışma arkadaşına adaletli davranıyor mu? Herkesin çalışma saatleri doğru mu? Bunun da muhasebesinin doğru yapılması gerekiyor ki iç içleyiş huzurlu ve mutlu olsun. 

Muhasebe demek ki sadece matematik ve hesaptan ibaret değil, her şeyin muhasebesini doğru yapmaktan geçiyor. Satışta da aynı. Firmalara, acentalara ve etkinlik hizmetlerine zaman doğru ayrılıyor mu? Hangi acentaya daha fazla alaka, hangi firmaya daha fazla iltimas, hangi etkinlik için daha fazla reklam yapılması gerektiğinin muhasebesi yapılmazsa bütçe hedefinizden şaşabilirsiniz.

Davranışlarınız, tavırlarınız, adalet kavramınızın muhasebesini doğru yapmazsanız sistemi bozabilir, sistemde kargaşaya, dövüşe ve söylentiye yol açabilirsiniz. Kendi muhasebinizi de iyi yapmalısınız, gerçekten işinizde başarılı bir yönetici olmak niyetiniz varsa tek bir teriminiz var 

M-U-H-A-S-E-B-E

Hayatınızdaki zorlu iş sürecinde bir de işiniz dışındaki faktörleri ve en onemlisi ailenizi bile düşündüğünüzde yeteri kadar zaman ayırmayı bilmek yine iyi bir muhasebeden geciyor. Bunları size yazarken ailemden zaman çalıyor olsam da bu işi sevmemiz teraziye eklendğinde çok da sorun olmuyor. Çünkü sevgiyi teraziye yazmadan önce koymuştum… :))

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.