Whatsapp “hotel arama ve filtreleme” özelliği mi getiriyor?

Whatsapp “hotel arama ve filtreleme” özelliği mi getiriyor?
Asım TOPÇUOĞLU
Posted on Mart 18, 2022, 8:41 pm
5 mins

WhatsApp, dünya çapında 180’den fazla ülkede 2 milyardan fazla insanla önde gelen iletişim araçlarından biridir. WhatsApp Business Uygulaması, ülkemizde henüz tüm konaklama işletmeleri tarafından tamamen keşfedilmemiş olsa da konaklama endüstrisinde çok ciddi bir satış ve iletişim kanalı olarak önemli bir yeri var.

WhatsApp Business Uygulaması, otelinizin potansiyel misafirleri ile iletişiminizi kolaylaştırır ve bir sonraki varış noktalarını arayan gezginlerle daha yakın iletişim kurmanızı sağlar. Bu sayede misafirlerinizi daha iyi tanıyabilir ve beklentilerini daha net öğrenebilirsiniz. Böylece hayal ettikleri konaklama şeklini daha kolay anlayarak onlara yardımcı olup, otelinize yeni misafirler kazandırabilirsiniz.

Bir çok potansiyel misafir, bir OTA’dan (Online Travel Agency) otelinizi bulup sayfanıza girdiklerinde, oteliniz ile ilgili merak ettikleri sorularına cevap almak için web sitenize gelir. İşte o anda otelinizin bu misafire hizmet vermeye hazır olması gerekmektedir. Onlarla doğrudan bağlantı kurmak ve doğrudan satış yapmak için bu aracı gerçekten çok iyi kullanmak gerekir. 

Otellerin büyük bir çoğunluğunun web sitelerindeki görseller ve içerikler güncel bile değildir. Teknik bir yazılım ve donanım gerektiği için bu değişiklikler ancak profesyonel ekip ya da personel tarafından yapılabilir. Birçok işletmenin bünyesinde bu tür bir departman olmadığı için buna en güzel çözümü WhatsApp Business Uygulaması getirir. Misafirlerinize WhatsApp aracılığı ile çok hızlı ve güncel olacak şekilde anlık bilgilerinizi, görsellerinizi ve videolarınızı başarılı bir şekilde sunabilirsiniz. 

Kısacası, potansiyel konuklarla hızlı ve etkili iletişim kurmak ve rezervasyonları doğrudan komisyon ödemeden ve net fiyatlarla aracısız almak ve dolayısıyla otel gelirlerimizi etkin bir şekilde artırmak ciddi bir strateji gerektirir. Oteller için Walk-in Oda Satışlarında olduğu gibi, etkili bir diyalog pazarlamasını kullanarak WhatsApp iletişim yoluyla potansiyel konuklarımızı otelimize kazandırmak en pratik ve hızlı pazarlama çözümlerinden biridir.

Potansiyel bir misafir bize WhatsApp’ta günlük ücreti ve oda özelliklerini sorduğunda, tüm oda seçeneklerini ve fiyatlarını ve diğer hizmetlerimizin detaylarını da sunabiliriz. Hatta, rezervasyon motorumuz mevcutsa onun link bağlantısıyla ya da pazarlık diyalogumuzun tüm içeriğini e-postayla yoluyla misafire gönderebilir, tüm aşamaları başarıyla geçebiliriz.

Yaşanılan tecrübelere göre potansiyel misafirlerin en büyük çekinceleri, internet ortamında büyüyen ve gelişen OTA’ların ve kurumsal web sitelerin  rezervasyon motorları ve mobil aplikasyonlar, teknolojik kolaylık getirmesine rağmen bir güvensizlik de hissettirmesidir. Kredi kartı kullanmak ve rezervasyon garantisini sağlamak konusunda tedirginlik oranı azımsanmayacak kadar fazladır. Herhangi bir OTA aracılığı ile yapılan rezervasyonlardan sonra bile misafirler otelin kendisinden tekrar bir rezervasyon onayı istemektedir. WhatsApp Uygulaması ile sıcak ve samimi bir diyalogla Potansiyel Misafirlere hem rezervasyon garantisi için hem de kredi kartı güvenliği açısından bir güvence verilip rahat olması sağlanabilir, hatta sıcak satışa çevrilebilir.  

WhatsApp Business Uygulamasının diğer bir avantajı, Misafirlerimizin otellerimizde konaklama aşamasında içerde ya da dışarıda çalışanlarımızla anlık ve hızlı iletilişim kurabilmesini sağlar, isteklerine ve taleplerine en hızlı şekilde çözüm getirebilmemizi ve yardımcı olmamızı kolaylaştırır.

Misafirlerimiz, otellerimizden ayrıldıktan sonra bile iletişim devam ettirilerek onları sadakat ağımızda tutabilir ve etkileşimi olan diğer gezgin adaylarını potansiyel misafir olarak kazanma şansı yakalayabiliriz.

Sonuç olarak Oteller için WhatsApp Business, vazgeçilmez ve geliştirilebilir bir iletişim kanalıdır. Ayrıca Teknoloji haber sitelerindeki dedikodulara göre, WhatsApp ileri dönemlerde kullanıcılarına ek bir arayüzle, bölgelerinde otel arama ve filtreleme uygulaması sağlayacak. Çalışmaların devam etmekte olduğu konuşuluyor. Teknolojilerin nimetlerinden uzak durmamakta fayda var…

hotelrunner hotel gazetesi
Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.