TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK DERNEĞİ (TUSDER) KURULDU

TURİZMDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK DERNEĞİ (TUSDER) KURULDU
Hotel Gazetesi
Posted on Ekim 09, 2022, 5:48 pm
4 mins
Yönetim Kurulu Başkanı
Melek ÇUBUK

Kısaca TUSDER olarak tanımlanan; “Turizmde Sürdürülebilirlik  Derneği” nin Geçici Yönetim Kurulu Başkanı Melek ÇUBUK, Derneğin 25 Temmuz 2022 tarihinde kurulduğunu açıkladı.

Yönetim kurulu toplantısını online olarak gerçekleştiren TUSDER, Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Melek ÇUBUK, TUSDER’in kuruluş amacını; doğa ve toplumu kapsayan, fayda yaratarak ekonomik, toplumsal ve kültürel kalkınma sağlayan markalaşma ve sürdürülebilir turizm ile ilgili farkındalık yaratacak projeler geliştirmek, uygulamak, eğitimler düzenlemek ve var olan turizm faaliyetlerini sürdürülebilirlik perspektifi içinde yeniden ele alarak, girişimlere fayda sağlamak, teşvik etmek ve yeni projeler geliştirilmesine destek olmak olarak açıkladı.

2. Sürdürülebilir Turizm Zirvesi

Gerçekleştirilen ilk Yönetim kurulu toplantısında; Akademisyenler, konunun uzmanları ve profesyonellerden oluşan yönetim kurulu üyelerinin önerileri tartışıldı ve  derneğin Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ve BÜYEM işbirliği ile gerçekleştirmeyi planladığı “2. Sürdürülebilir Turizm Zirvesi” nin detayları ele alındı. Zirvenin, 2/3 Aralık  2022 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da düzenlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı ve ele alınacak konular detaylı olarak değerlendirildi. Sürdürülebilir Turizm konusunda uluslararası projeler hazırlama, farklı kurumlar tarafından hazırlanan projelere destek olmanın TUSDER’in hedefleri arasında yer aldığını vurgulayan Çubuk, ayrıca uygulanacak hale gelmesi ve bununla birlikte toplumun yaşam kalitesinin tüm projelerin ülkemizde turizmin sürdürülebilir yükseltmesi gerektiğinin üzerinde de durduklarını ve bu konuda da çalışmalar yürüteceklerini vurgulayarak, TUSDER’in 2022 yılı faaliyetleri konusunda da gerçekleştirilebilir önerilerin oluştuğunu ve bu yönde kaynak ve faaliyet planlamalarının yapıldığını ifade etti.

İlk hedefin turizmde sürdürülebilir projeleri öne çıkarmak, bu projelere destek olmak ve yeni projeler üretmek olduğunun altını özellikle çizen Başkan Melek Çubuk, 2023 yılının ilk günlerinde Genel Kurul yapılacağını belirtti.

Açılış toplantısında, TUSDER 2022 aktiviteleri konusunda öneriler oluştu.

TUSDER Turizmde Sürdürülebilir Derneği Kurucu Üyelerini ve Geçiçi Yönetim Kurulunu aşağıdaki değerli isimlerden oluşmaktadır.

 1. Aynur Yavaş – Güzelce Hisar Eğitim Kültür Turizim Derneği Başkanı
 2. Ece Delen  – Destination Options Kurucu         
 3. Engin Koban – Araştırmacı turiz yazarı, Gastronomi ve Turizm Derneği  YKBı       
 4. Gülcan Tuğ – Turizm Danışmanı & PR               
 5. Kubilay Özben – Öğretim Görevlisi     
 6. Linda Urhan Reyhanlı – Tursab YK Üyesi & İta turizm Genel Müdürü     
 7. Melek Çubuk – Anima Mice & Event Kurucu     
 8. Doç. Dr. Nur Ündey –  İletişim ve Marka Danışmanı
 9. Dr. Sema Sertalp – Destinasyon Marka Uzmanı – Ekometre Gazetesi Genel Müdürü     
 10. Sevda Yılgaz – Bentour Reisen  İstanbul Bölge Müdürü 
 11. Sezen Tokdemir – Başardılar Turizm Müşteri İlişkileri Yöneticisi
 12. Sinan Baran Bayar – Sürdürülebilir Turizm Uzmanı       
https://hotelrunner.com/tr/ozellikler/otel-yonetim-sistemi?pk_campaign=hotel-gzt
Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.