PASAPORTSUZ SEYAHAT EDEBİLECEĞİNİZ 5 ÜLKE

PASAPORTSUZ SEYAHAT EDEBİLECEĞİNİZ 5 ÜLKE
ALİYE ÜÇBAŞ
Posted on Mart 29, 2023, 3:43 pm
5 mins

Bayram tatilini yurt dışında geçirmek isteyen okuyucularımız için, pasaport ve vize sorunu olmadan seyahat edebilecekleri 5 ülkeyi derledik. İşte kimlikle giriş yapabileceğiniz 5 ülke… 

2023 yılında pasaportsuz gidilen ülkeler arasında Ukrayna, KKTC, Gürcistan, Azerbaycan ve Moldova yer almaktadır. 

2023 YILINDA KİMLİK İLE GİDİLEN 5 ÜLKE

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ukrayna’ya pasaportsuz ve vizesiz giriş yapabilir. 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı olarak Ukrayna’ya gitmek için pasaport ve vize almanıza gerek yok. Yeni tip çipli ve biyometrik fotoğraflı kimlik kartınızın olması Ukrayna’ya giriş için yeterlidir. 

Türk vatandaşlarından pasaport ve vize istemeyen diğer bir ülke ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Tatilinizi Kıbrıs’ta geçirmek istiyorsanız, pasaportsuz ve vizesiz bir şekilde ülkeye giriş yapabilirsiniz. Önemli olan nokta ise Kıbrıs sınır kapısında yeni tip çipli kimlik kartınızı göstererek alabileceğiniz ülkeye giriş belgesini asla kaybetmemeniz gerekmekte.

Tatili komşu ülke Gürcistan’da geçirmek isteyenler de ülkeye pasaportsuz ve vizesiz giriş yapabilir.  1 yıla kadar pasaport ve vize almanıza gerek kalmadan Gürcistan’da kalabilirsiniz. En önemli şartı ise yeni tip kimlik kartınızın olmasıdır. 

Türkiye ve Moldova arasında imzalanan anlaşmayla her iki ülke vatandaşları da pasaportsuz olarak turistik amaçlı ülkeye pasaportsuz ve vizesiz giriş yapabilir. 90 güne kadar vize şartı bulunmayan Moldova’ya giderken yeni tip çipli kimlik kartınız, gidiş dönüş uçak biletiniz, otel rezervasyonunuzu ibraz eden belge ile Moldova’ya giriş yapabilirsiniz.

Türkiye ve Azerbaycan arasında pasaport ve vize şartı bulunmamaktadır. 

90 güne kadar yapılacak turistik seyahatlerde her iki ülke vatandaşları da çipli ve fotoğraflı kimlik kartı ile ülkeye giriş yapabilmektedir.

Bayram tatili için kendisine yeni rotasyon arayanların ‘keşke daha önceden burayı bilseydim’ diyeceği mekanları sizler için mercek altında aldık. 

UKRAYNA – ANDRİİVSKYİ DESCENT 

Kiev’in en önemli turistik cazibe merkezi olan Andriivskyi Descent, Kiev’in Yukarı Şehir mahallesi ile tarihi ticari Podil mahallesini birbirine bağlayan tarihi bir iniştir. Tur rehberleri ve operatörler tarafından genellikle “Kiev’in Montmartre’si” olarak adlandırılmaktadır. 

KKTC – BELLAPAİS MANASTIRI 

KKTC’de bulunan tarihi bir manastır olan Bellapais Manastırı, Girne dağlarının eteklerinde yer alan bu manastır, gotik mimarinin doğudaki örneklerindendir. 

Bellapais Manastırı, Girne’nin hemen hemen her yerinden görülebilmektedir. Turistlerin ilgi odağı olan manastır, dönem dönem klasik müzik konserleri ve çeşitli müzik festivallerine ev sahipliği yapmaktadır.

GÜRCİSTAN – NARİKALA 

Gürcistan’ın Tiflis şehrinde bulunan tarihi bir kale olan Narikala, şehirden baktığınızda görünen sarp bir tepe üzerinde yer almaktadır. 4. Yüzyılda inşa edilen Narikala, St. Nicholas Kilisesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Kaleden kuşbakışıyla Tiflis’i seyredebilir, şehrin büyüsüne kapılabilirsiniz ayrıca bu kaleden baktığınızda Gürcistan’ın önemli sembollerinden olan Kartlis Deda’yı görebilirsiniz.

MOLDOVA – TİGHİNA KALESİ 

Moldova’nın Bender kentinde yer alan Tighina Kalesi, Dinyester Nehri’nin sağ kıyısında toprak ve ahşaptan inşa edilmiştir. 

Prens Büyük Stephen döneminde inşa edilen kale, 1538’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedildi ve ‘Bender’ olarak yeniden adlandırıldı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

AZERBAYCAN –  DADİVANK MANASTIRI

Dadivank Manastırı, Azerbaycan’ın Kelbecer yerleşkesinde yer almaktadır.

Ermeni Apostolik manastırı olan Dadivank Manastırı, Ermenicede “Baba Manastırı” anlamına gelmektedir. Manastır, Arzu Hatun Kilisesi, Hasan Kilisesi, bazilika ve 2 adet şapelden meydana gelmektedir.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.