TURİZMDE DE ‘TEK MİLLET İKİ DEVLET’

HEDEF AZERBAYCAN’DAN 1.8 MİLYON TURİST...
ALİYE ÜÇBAŞ
Posted on Haziran 01, 2023, 1:37 pm
7 mins

TÜROB Başkanı Müberra Eresin: “Dost ve kardeş ülke Azerbaycan Türkiye’nin en büyük turizm pazarlarından biri olma yolunda ilerliyor” 

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki turizm faaliyetleri Bakü’de gerçekleştirilen workshop ile masaya yatırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Türkiye Otelciler Birliği ve Türk Havayolları iş birliğinde, Alaska Turizm organizasyonuyla gerçekleştirilen workshop iki ülke arasında karşılıklı turizm pazarının potansiyelini gözler önüne serdi. 

“AZERBAYCANLININ İLK TERCİHİ TÜRKİYE”

TÜROB’un Bakü Workhop’u sonrasında hazırladığı sonuç raporunda görüşlerine yer verilen TÜROB Başkanı Müberra Eresin, “Yaklaşık 10 milyon nüfuslu kardeş ülke Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının pandemi öncesi rakamlara yaklaşması kardeşliğimizin bir sonucudur” dedi. Eresin, şöyle konuştu: “2022 yılında yaklaşık 700 bin Azerbaycanlı kardeşimiz Türkiye’ye geldi. Bu sayının kısa sürede 1 milyona ulaşacağını öngörüyoruz. 2022 yılında yurt dışına çıkan Azerbaycan vatandaşlarının ilk tercihi Türkiye oldu. Türkiye’den Azerbaycan’a ise geçen yıl 315 bin turist gitti. Türkiye, Azerbaycan’a en çok turist gönderen ilk 5 ülkenin içinde. Bu da Azarbeycan’nın Türkiye için olduğu gibi, Türkiye’nin de Azerbaycan turizmi için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. 

“KARŞILIKLI İŞ BİRLİĞİ İLE HEDEFE ULAŞABİLİRİZ”

Azerbaycan’ın Türkiye’den daha çok turist ağırlama potansiyeli var, zira Azerbaycan’ın Türk ziyaretçiler için başta gastronomi, yaz ve kış turizmi, kültür turizmi, sağlık turizmi gibi birçok açılardan önemli altyapı ve üstyapı imkanları bulunuyor. Bu önemli potansiyeli harekete geçirmek üzere Azerbaycanlı meslektaşlarımızla karşılıklı iş birliği ve tanıtım çalışmalarını daha çok artıracağız. Azerbaycan turizm potansiyeli olarak hedeflediğimiz 1 milyon 850 bin sayısına ulaşmak için her türlü iş birliklerine açığız. Bu önemli potansiyeli harekete geçirmek üzere Azerbaycanlı meslektaşlarımızla karşılıklı iş birliği ve tanıtım çalışmalarını daha çok artıracağız. Bu organizasyon için öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca, etkinliğimizde tüm meslektaşlarımızın bir araya gelmesini sağlayan Sayın İmran Bagiyev’e özellikle teşekkür ederim.”

“EMSALİ OLMAYAN BİR İLİŞKİ”

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Doç.Dr. Cahit Bağcı da Türk otelciliğinin geldiği seviye ile bugün ülkemizin adeta yüz akı konumunda olduğunu belirterek, “Kuşkusuz Türkiye- Azerbaycan ilişkileri bugün geldiği seviye itibariyle dünyaya örneklik teşkil eden, iki ülke arasında emsali olmayan bir ilişki biçimidir. Bize düşen görev, bütün sektörlerdeki görevlilere düşen görev, bu ilişki biçiminden, bu anlayıştan, bu yaklaşımdan bir sinerji üretmektir” dedi.

GALA GECESİNDE HATAY MUTFAĞI MENÜSÜ

Bakü’de düzenlenen workshop’a toplam 41 otel katılım sağladı. Azerbaycan’ın önde gelen yaklaşık 200 seyahat acentesi ve tur operatörünün davetli olarak katıldığı organizasyonda yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi. Azerbaycan Turizm Ajansı Aparat Rehberi Kenan Kasımov, Azerbaycan Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Goydaniz Gahramanov, Azerbaycan Otelciler Birliği Başkanı Eldar Alimuradov ile THY Bakü Müdürü Hamid Eldeleklioğlu’nun da katıldığı etkinlikte iki ülke turizminin geliştirilmesine yönelik temenni ve beklentiler paylaşıldı. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan proje ile 21-27 Mayıs ‘Türk Mutfağı Haftası’ olarak kutlanırken, Bakü Workshop’un gala gecesinde ‘Hatay Mutfağı’ menüsünden hazırlanan yemekler servis edildi.

Azerbaycan’dan ülkemize gelen turist sayısı:

Yıl – Azerbaycan’dan gelen turist sayısı (Bin kişi)

2013 – 630 bin

2014 – 657 bin

2015 – 602 bin

2016 – 606 bin

2017 – 765 bin

2018 – 858 bin

2019 – 901 bin

2020 – 236 bin

2021 – 470 bin

2022 – 683 bin

2022 (ilk 3 ay) – 143 bin

2023 (ilk 3 ay) – 143 bin

Workshop’a katılan oteller 

Address İstanbul, Armada Hotel İstanbul, Avantgarde Collection, Barcelo İstanbul, Barın Hotel, Burdock Hotel, Burgu Tango Arjaan by Rotana, Clarion Hotel Golden Horn, Crowne Plaza İstanbul Florya, Eresin Hotels, Fairmont Quasar İstanbul, Grand Cevahir Hotel, Grand Hilarium Hotel, Hilton Istanbul Bomonti Hotel&Conference Center, Hilton İstanbul Maslak, Istanbul Marriott Hotel Sisli, JW Marriott Hotel İstanbul Marmara Sea, Lazzoni Hotel İstanbul, Le Meridien İstanbul Etiler, NG Sapanca, Novotel&Ibis Hotel, Pera Palace Hotel, Point Hotel Barbaros, Radisson Blu Şişli, Radisson Residences Vadistanbul, Ramada Encore By Wyndham Bayrampaşa,Sheraton İstanbul City Center,Sim Hotel, Swissôtel Büyük Efes, İzmir Swissôtel The Bosphorus, The Elysium Taksim, The Marmara Taksim, The Ritz Carlton, The Stay Hotels, Tria Hotel İstanbul, Westin Hotel, Wish More Hotel İstanbul, WOW Hotel, Wyndham Grand İstanbul Levent, Yaşmak Hotel Collection ve Yunak Evleri Cave Hotel.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.