15 EURO AMA SİZE 200 TL’YE OLUR!

15 EURO AMA SİZE 200 TL’YE OLUR!
Hotel Gazetesi
Posted on Temmuz 03, 2023, 10:30 am
5 mins

Sed Bosphorus Hotel & Maaile Restaurant işletmecisi
My Activity Travel Kurucusu Turizmci Soner Barım, 9 günlük Kurban Bayramı Tatilinde, yaptığı gözlemleri, tecrübeli bir turizmci gözüyle Hotel Gazetesi okurları için kaleme aldı.

Uzun bir aradan sonra Antalya Side’de tatil yapma fırsatı buldum. Side içerisinde hatırı sayılır beş yıldızlı bir tesise (ismini vermeyeceğim ama) oldukça bilinen bir Seyahat Acentası vasıtası ile bir rezervasyon yaptırdım. Rezervasyon; gidiş-dönüş uçak biletleri ve çift yön transfer dahil bir paketi içeriyordu. 

Şimdi sizlere bir turizmci olarak bu kısa tatil süresince edindiğim izlenimleri aktaracağım. 

Tesis yaklaşık 400 oda kapasiteli, içerisinde havuzlar, SPA Merkezi, Restaurant ve Barları barındıran, kanımca eski tarihli ancak dış cephe ve genel alan yenilemeleri yeni yapılmış bir durumdaydı. Odalar genel olarak eski fakat bakımlı, kabul edilebilir bir durumdaydı.  

Böyle büyüklükte bir tesis için oluşturulan personel kadrosu 300 ila 320 kişi arasında, ancak hemen belirtmekte fayda var; bize hizmet sunan bu tesis personel konusunda oldukça başarılı bir yönetim politikası belirlemiş. Müdüründen en alt seviyede çalışan personel özellikle f&b departmanı son derece saygılı, kibar ve yardımsever bir anlayış ile misafirlerine hizmet sunmaktaydı. Hiç kuşku yok, bir turizmci olarak bu durum beni oldukça sevindirdi. 

Soner Barım Sed Bosphorus Hotel & Maaile Restaurant işletmecisi My Activity Travel Kurucusu

OTELLER DOLDU/TAŞTI HABERLERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR!

Gelelim madalyonun diğer yüzüne: Çeşitli basın-yayın kuruluşlarında “Güney otelleri doldu, taştı” haberlerini sık sık görüyor ve okuyoruz. Ancak durum benim yerinde gezip gördüğüm ve meslektaşlarımla yaptığım görüşmelerde dinlediğim kadarı ile çok gerçeği yansıtmıyor. Beklenilen turist sayısı beklentilerin altında ve tesislerde genel olarak gurbetçi vatandaşlarımızın yoğunluğu söz konusu. Özellikle Antalya, Side, Manavgat civarları Rus ve Alman turistlerin tercih ettiği bölgelerimizde beklenilen yoğunluğun olmadığı gözlemlenebiliyor. Tatil yaptığımız bölgede doluluklar yüksek seyretse de 9 günlük tatil sürecinde otellerin dolulukları %75 ila %80 bandında seyrediyor. Side’de % 90 ila üstü dolu otel sayısı oldukça azdı.  

FİYAT KONUSUNA ÇÖZÜM BULUNMALI!

Yerli ve Gurbetçi turistler ile Bayram süreci bir şekilde telafi edilmiş durumda ve maalesef gelen turistler de yöre esnafı tarafından kazıklanma durumunda. Şöyle ki; tüm ürün etiketleri Euro bazında, ürünlerin kalitesini ise anlatmama gerek yok. Esnaf, Türk veya Gurbetçi misafirlere, “Normal fiyatı 15 Euro ama siz Türk’sünüz, size olur fiyatı 200 TL…” gibi cümleler kurarak satış yapıyor. Hersey dahil tesislerin dışında kalan cafe ve barları bomboş durumda.

Fiyatlama konusu için mutlaka bir çözüm üretmek gerekiyor. Herkesin birbirini kazıkladığı bir sistemde Sürdürülebilir bir turizm söz konusu dahi olamaz. 

SERVİS İYİ AMA MALZEME PES DEDİRTİR!

Gelelim beş yıldız kalitesinde hizmet veren tesise: Odalar bakımlı olmasına rağmen özellikle klimalar, sorunlu. Ön Büroda bulunan arkadaşlar oldukça güler yüzlü, kibar ve yardımsever olmasına rağmen meydana gelen sorunlar bir türlü çözülmüyor. 

Büyük tesislerin F&B departmanlarını yönetmek çok zor olsa da personelin olağanüstü hizmet anlayışı ile bir şekilde yürütülüyor. Ancak servis malzemeleri zaman zaman pes dedirtecek cinsten. Sadece kısa bir örnek vermek gerekirse, rakı bardağı olmadığı için votka bardakları ile rakı servisi yapılabiliyor. Yine şarap ve şampanya aynı tip bardakla servis ediliyor. Kokteyl sunumları ise kabul edilebilir seviyede. 

Sonuç olarak Türkiye genelinde şu anda olumsuz seyreden bir sezonu yaşamaktayız. Umut edelim Temmuz ve takip eden diğer aylarda bu kötü gidiş son bulur ve hedeflerine ulaşmış bir sektör konumuna gelmiş oluruz.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.